Mimo rozpoczynających się wakacji wyścigowa karuzela Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski nie zwalnia.
W najbliższy weekend 21 – 23 czerwca do Gorlic i Małastowa zjedzie ponad 60 wyścigowych ekip, aby wziąć udział w 5 i 6 Rundzie GSMP. Na liście zgłoszeń znaleźli się wszyscy kierowcy, którzy pretendować będą na koniec sezonu do szarf Mistrzów Polski, zarówno w klasyfikacjach generalnych, jak i w poszczególnych klasach.
Podczas organizowanego przez Automobilklub Biecki wyścigu, z numerem 1 wystartuje aktualny lider klasyfikacji generalnej Kat 1. (samochody z nadwoziem zamkniętym), Grzegorz Rożalski (Automobilklub Rzemieślnik), dysponujący potężnym, ponad 1000 – konnym Mitsubishi Lancerem AMS. W dotychczasowych rundach, rozegranych w Kielcach i Korczynie, Rożalski trzy razy był drugi i raz stanął na najwyższym stopniu podium. Na trasie zobaczymy także charakterystyczną zieloną Hondę Civic Arkadiusza Borczyka (Automobilklub Małopolski Krosno) oraz VW Golfa Wojciecha Myszkiera, zdecydowanego lidera klasyfikacji historycznej GSMP.
Do zawodów zgłosili się wszyscy liderzy poszczególnych klas GSMP. Fabian Czub (Automobilklub Polski) pojawi się w Hondzie Integra kl. 2b, doświadczony Roman Baran (Automobilklub Rzeszowski) tradycyjnie poprowadzi Mitsubishi Lancera kl. 3b, wystartują także pozostali liderzy: Paweł Sanecki (Automobilklub Rzeszowski, Honda Integra KMS kl. 4a), Wiktor Bieniek (Automobilklub Kielecki, Honda Civic kl. 5a), Sebastian Matuszewski (Automobilklub Orski Honda Civic Type R EP 3 kl. 5b), Krzysztof Kurasz (Automobilklub Małopolski Krosno, Honda Civic Type R kl. 5c), Janusz Jania (Automobilklub Krakowski, Honda Integra kl. 10b), Adam Garbacz (Auto Moto Klub Limanowa, Honda Civic EK4 Rallye kl. 10c), Jakub Najgrodzki (Automobilklub Ziemi Tyskiej, Fiat Seicento kl. 10d) i Mariusz Borczyk (Automobilklub Małopolski Krosno, Fiat 126p kl. 12a). Warto zwrócić uwagę na Teodora Kocura, który na dobre zadomowił się w wyścigach górskich a jego jazda crosscarem Speedcar Wonder na każdej trasie budzi entuzjazm kibiców oraz Pawła Rzadkosza, znanego wcześniej ze startów w wyścigach górskich bolidami, który tym razem wystartuje używanym w historycznych rajdach samochodowych Trabantem!
Na liczącej 3610 metrów trasie z Małastowa do Gładyszowa po przerwie w startach w wyścigach znów zobaczymy Mitsubishi Lancera Radosława Ćwięczka, wicemistrza i mistrza Polski sprzed kilku lat.
Wakacje z wyścigami górskimi
Przed zawodnikami ścigającymi się w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski dwie kompaktowe wakacyjne rundy, rozgrywane na dwóch krańcach Polski.
Pierwsza z nich to 11. Wyścig Górski Magura Małastowska, który odbędzie się już 21 – 23 czerwca. Po trzytygodniowej przerwie karawana wyścigowa przeniesie się nad Zatokę Gdańską, na 27. Grand Prix Sopot – Gdynia.
11. Wyścig Górski Magura Małastowska będzie 5 i 6 Rundą GSMP. Po rozegranych w Kielcach i Korczynie zawodach, na czele klasyfikacji generalnej Kat. 1 (samochody z nadwoziem zamkniętym) znajduje się Grzegorz Rożalski (Automobilklub Rzemieślnik), dysponujący potężnym Mitsubishi Lancerem AMS.
W Kategorii Narodowej (auta z wygasłą homologacją międzynarodową) liderem jest Arkadiusz Borczyk (Automobilklub Małopolski Krosno, Honda Civic), zaś wśród kierowców aut historycznych bezkonkurencyjny jest Wojciech Myszkier (Automobilklub Wielkopolski, Volkswagen Golf GTi).
W 2023 zwycięzcami jubileuszowego dziesiątego Wyścigu Górskiego Magura Małastowska byli Waldemar Kluza (sobota, późniejszy Mistrz Polski w Wyścigach Górskich 2023 w Kat. 1) i Sebastian Stec.
Wyścig odbywa się na terenie Powiatu Gorlickiego – kolebki światowego przemysłu naftowego.
Starosta Gorlicki Mirosław Waląg: Niezmiernie się cieszę, że po raz kolejny będziemy gościć na ziemi gorlickiej zawody rangi mistrzostw Polski. Jest to niewątpliwie największa i najważniejsza impreza sportowa rozgrywana na terenie naszego powiatu, która z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zawodników i kibiców. Magurski wyścig górski to również znakomita wizytówka naszego regionu na arenie ogólnopolskiej, a także niezwykle atrakcyjny produkt turystyczny. Jestem przekonany, że i tym razem rywalizacja najlepszych kierowców w kraju dostarczy wiele emocji fanom wyścigów górskich. Mam też nadzieję, że wielu z nich ponownie odwiedzi nasz region, by bliżej poznać jego walory turystyczne, zabytki i kulturę. Chciałbym podkreślić, że mam wielką satysfakcję, jako Starosta Gorlicki, że samorząd powiatowy od początku wspierał finansowo i organizacyjnie Wyścig Magurski.
Korzystając z okazji, pragnę podziękować organizatorowi wyścigu – Automobilklubowi Bieckiemu oraz wszystkim pozostałym instytucjom, osobom i służbom odpowiedzialnym za sprawny przebieg imprezy oraz bezpieczeństwo zawodników i kibiców. Pozdrawiam także wszystkich uczestników zawodów i życzę wielu sportowych wrażeń.
Rozpoczynająca się w Małastowie trasa organizowanego przez Automobilklub Biecki wyścigu, przebiega przez malowniczy Beskid Niski. Liczy 3610 m, ma zarówno szybkie jak i trudne technicznie partie, szczególnie w swojej końcowej części. Rekord trasy należy do Szymona Łukaszczyka (Mitsubishi Lancer AMS) , który uzyskał czas 1:41,681 w 2019 roku.
Nim w sobotę 22 czerwca zawodnicy staną na starcie, zlokalizowanym k. Gospody Magurskiej w Małastowie, dzień wcześniej w Gorlicach, na terenach wokół Hotelu L. odbędzie się Odbiór Administracyjny i techniczne Badanie Kontrolne. Gorlice od początku istnienia wyścigów na Magurę Małastowską są piątkową bazą zawodów.
Rafał Kukla – Burmistrz Gorlic: Wyścig Górski Magura Małastowska to wydarzenie, które nie tylko cieszy miłośników sportów samochodowych, ale również skutecznie promuje region. Prestiż tej imprezy przyczynia się do rozwoju turystyki i zwiększenia rozpoznawalności ziemi gorlickiej. Beskid Niski, z Gorlicami jako niepisana stolicą, zachwyca różnorodnym ukształtowaniem terenu, pięknymi krajobrazami i bogatym otoczeniem przyrodniczym, co czyni go idealnym miejscem dla wielu dyscyplin sportowych, w tym samochodowych. Wyścig oferuje nie tylko emocjonującą rywalizację, ale również stanowi atrakcyjną formę rekreacji oraz pełne wrażeń widowisko dla mieszkańców i turystów, dlatego z tak wielką przyjemnością, od lat gościmy jego uczestników na malowniczych magurskich trasach oraz wspieramy jego organizację. Jedenasta edycja to znaczące osiągnięcie, najlepszy dowód uznania dla Wyścigu Górskiego Magura Małastowska. Z tej okazji serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnią dekadę byli zaangażowani w jego organizację – przygotowanie tak prestiżowego wydarzenia sportowego to duże wyzwanie logistyczne, które Państwo z ogromnym sukcesem realizują.
Zawodnikom życzę szerokiej, bezpiecznej trasy i satysfakcjonujących wyników. Powodzenia i do zobaczenia w Gorlicach – Mieście Światła!
Harmonogram zawodów:
Piątek 21.06
Hotel Lord Gorlice, ul. Sportowa 11
9:00 – 17:00 Odbiór Administracyjny, Badanie Kontrolne
Gospoda Magurska Małastów 135
20:00 Ceremonia otwarcia zawodów
20:15 Odprawa z zawodnikami
Sobota 22.06
09:00 1 podjazd treningowy
30’ po zakończeniu 1 podjazdu, 2 podjazd treningowy
13:00 1 podjazd wyścigowy 5 Rundy GSMP
30’ po zakończeniu podjazdu 2 podjazd wyścigowy 5 Rundy GSMP
Niedziela 23.06
09:00 1 podjazd treningowy
30’ po zakończeniu 1 podjazdu, 2 podjazd treningowy
30’ po zakończeniu 1 podjazdu, 2 podjazd treningowy
13:00 1 podjazd wyścigowy 6 Rundy GSMP
30’ po zakończeniu podjazdu 2 podjazd wyścigowy 6 Rundy GSMP