POLSKA

Wakacje 2022. W Polsce utonęło już prawie 90 osób

Bezpieczne lato w Polsce

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

Eksperci przypominają podstawowe zasady bezpiecznej kąpieli, wskazują ryzyko korzystania z kąpielisk niestrzeżonych oraz wyjaśniają, jak pomóc osobie topiącej się, jednocześnie nie narażając siebie. Podczas ubiegłorocznych wakacji utonęło aż 168 osób i dlatego warto wiedzieć jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą.

Czas nad wodą jest jedną z ulubionych form wakacyjnego wypoczynku. Jednak łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Każdego roku podczas wakacji tonie około 170-180 osób. Na półmetku tegorocznych utonęło już 87. Dlatego należy wybierać takie miejsca, gdzie kąpieliska są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów – to ogromny stres nie tylko dla opiekunów, ale przede wszystkim dla samych dzieci.

Jedną z najczęstszych przyczyn utonięć jest pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” zwłaszcza na niestrzeżonych kąpieliskach.

Woda to nie tylko kąpiel, ale także żeglowanie, pływanie na kajaku czy rowerze wodnym – i tu powinniśmy postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

A co zrobić, gdy widzimy, że ktoś się topi? Czy ruszać natychmiast z pomocą?

Jak mówi Krzysztof Jaworski, prezes legionowskiego WPOR i ratownik z wieloletnim doświadczeniem „Jeśli nie jesteśmy wyszkolonym, z dobrą kondycją ratownikiem wodnym, nie podejmujmy bezpośredniej akcji ratunkowej. Nie płyńmy do osoby topiącej się. Topiący się będzie wciskał nas pod wodę, będzie po nas wychodził na powierzchnię i może nam zrobić krzywdę. Starajmy się zrobić wszystko, aby nie mieć bezpośredniego kontaktu z osobą tonącą.”

Nie bądź osobą, która przyczyni się do zwiększenia statystyki utonięć!

UTONIĘCIA

  • 28 lipca utonęła jedna osoba – we Wrocławiu – województwo dolnośląskie.
  • 29 lipca odnotowano 3 przypadki zgonów w wyniku utonięcia, w województwach: warmińsko-mazurskim (m. Wrony), lubelskim (m. Staw Noakowski-Kolonia), zachodniopomorskim (m. Szczecin).

Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała łącznie 207 zgonów w wyniku utonięcia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button