ŚWIAT

W 2023 roku NATO przechwyciło rosyjskie samoloty wojskowe ponad 300 razy

NATO vs Rosja

W 2023 r. siły powietrzne NATO w całej Europie podejmowały ponad 300 lotów, aby przechwycić rosyjskie samoloty wojskowe.

To one zbliżyły się do przestrzeni powietrznej Sojuszu, przy czym większość przechwyceń miała miejsce nad Morzem Bałtyckim.

NATO posiada stałe misje kontroli powietrza, które wzywają sojusznicze odrzutowce do wzlotu się w powietrze, gdy pojawiają się oznaki zbliżania się rosyjskich samolotów wojskowych do przestrzeni powietrznej Sojuszu w nieprzewidywalny sposób.

Wzdłuż wschodniej flanki NATO rosyjskie samoloty wojskowe od dawna nie transmitowały kodu transpondera wskazującego swoją pozycję i wysokość, nie składały planu lotu ani nie komunikowały się z kontrolerami ruchu lotniczego. Zdecydowana większość spotkań powietrznych samolotów NATO i Rosji była bezpieczna i profesjonalna. Naruszenia przestrzeni powietrznej NATO przez rosyjskie samoloty wojskowe pozostały rzadkie i generalnie krótkotrwałe.

„Wojna Rosji przeciwko Ukrainie stworzyła najniebezpieczniejszą sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Europie od dziesięcioleci” – powiedział pełniący obowiązki rzecznika NATO Dylan White. „Myśliwce NATO pełnią służbę przez całą dobę, gotowe do akcji w przypadku podejrzanych lub niezapowiedzianych lotów w pobliżu przestrzeni powietrznej naszych sojuszników. Kontrola przestrzeni powietrznej to ważny sposób, w jaki NATO zapewnia bezpieczeństwo naszym sojusznikom”.

W następstwie wojny Rosji na Ukrainie NATO znacznie wzmocniło swoją obronę powietrzną na swojej wschodniej flance, włączając w to większą liczbę myśliwców, loty obserwacyjne i naziemną obronę powietrzną.

Po wielokrotnych rosyjskich atakach na ukraińską infrastrukturę bardzo blisko terytorium NATO, sojusznicy wysłali do Rumunii dodatkowe myśliwce. W październiku, po pęknięciu podmorskich rurociągów na Morzu Bałtyckim, NATO wysłało do regionu dodatkowe zdolności. W tym roku NATO przeprowadziło także największe w historii ćwiczenia powietrzne, podczas których podczas „Air Defender 23” przeszkolono ponad 250 samolotów na rzecz zbiorowej obrony Sojuszu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button