CIEKAWOSTKI

VERVA Street Racing 2018. Sportowe emocje, atrakcje rodzinne

VERVA Street Racing 2018

Trwa odliczanie do rozpoczęcia VERVA Street Racing. Największe w Polsce święto motoryzacji odbędzie się 8 września w Krakowie.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji m.in. możliwość obejrzenia samochodów Kuby Przygońskiego oraz jego mistrzowskiej jazdy w kategoriach drift, cross country i rallycross.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji VERVA Street Racing będzie ukazanie rozwoju motoryzacji na przestrzeni 100 ostatnich lat, nawiązując tym samym do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć zarówno klasyczne pojazdy, najważniejsze kultowe maszyny uznawane za kamienie milowe przemysłu motoryzacyjnego oraz najnowocześniejsze auta z napędem elektrycznym.

Sportowe emocje zapewnią najlepsi kierowcy i motocykliści z Polski i ze świata, m.in. zespoły ORLEN Team oraz Akademii ORLEN Team. Pokazy i wyścigi odbywać będą się w Strefie Akcji, a wszystko zostanie podzielone na kilka bloków tematycznych m.in. drift, FMX, cross country, rallycross, wyścigi GT, NASCAR, czy motocross.

W pokazach udział weźmie zawodnik ORLEN Team – Kuba Przygoński, najszybszy polski kierowca tegorocznej edycji Rajdu Dakar, gdzie ostatecznie zajął 5. miejsce w kategorii samochodów. Poprzedni sezon – 2017 – zakończył na 2. miejscu w Pucharze Świata FIA Cross-Country oraz zdobył tytuł Mistrza Polski w Driftingu.

Mistrzowie kontrolowanych poślizgów

Pokazy driftu to jedna z najbardziej efektowych atrakcji. Podczas driftu wymagane jest zerwanie przyczepności kół z nawierzchnią. W rywalizacji nie liczy się czas, ale najbardziej widowiskowa i jednocześnie precyzyjna jazda pod dużymi kątami wychylenia.

W ramach tego bloku zobaczymy czołówkę polskich kierowców m.in. Kubę Przygońskiego z ORLEN Team jeżdżącego Toyotą GT86 o mocy przewyższającej 1000KM, Olę i Mateusza Fijałów z STW w Nissanie 200SX oraz reprezentantów zespołu PROJEKT86 – Pawła Bednarczyka i Ariela Jańczyka.

Cross country w wykonaniu ORLEN Team

VERVA Street Racing to również możliwość zobaczenia samochodów i czołowych kierowców startujących w Pucharze Świata Cross Country. Najbardziej utytułowanym polskim zespołem jest ORLEN Team, który funkcjonuje nieprzerwanie od 1999 roku. Zespół startuje w rajdach rangi Mistrzostw Świata i Pucharu Świata, które są równocześnie przygotowaniem do kluczowego i najbardziej prestiżowego rajdu terenowego na świecie, jakim jest Dakar. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Kuba Przygoński (kierowca rajdowy), Adam Tomiczek i Maciej Giemza (motocykliści). W ramach pokazów cross-country zobaczymy m.in. Miroslava Zapletala w Fordzie F150 oraz Kubę Przygońskiego jeżdżącego Mini John Cooper Works Rally.

Kompakty na sterydach

Rallycross to jedna z najbardziej widowiskowych i emocjonujących dyscyplin sportów motorowych. Wyścigi te rozgrywane są na zamkniętym torze o mieszanej nawierzchni – częściowo asfaltowej a częściowo szutrowej. Pojazdy bazują na popularnych modelach aut takich jak Ford Fiesta, Citroen DS3, VW Polo, Peugeot 208 czy Audi A1. Daleko im jednak do seryjnych wersji. Turbodoładowane silniki o zwiększonej mocy, ogromne spoilery i wyczynowe konstrukcje sprawiają, że samochody wyglądają, jakby były na sterydach. W bloku rallycross zobaczymy m.in.: Kubę Przygońskiego w Skodzie Fabii Proto, Arona Domżałę w Fordzie Fiesta Proto oraz Andiego Manciniego w Fiacie 500.

Polska szkoła motocrossu

Na VERVA Street Racing zobaczymy motocyklistów startujących w Mistrzostwach Świata w rajdach cross country i w rajdzie Dakar. Oprócz utytułowanych zawodników ORLEN Team – Macieja Giemzy, Adama Tomiczka, Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora – zaprezentuje się czołówka polskich zawodników młodego pokolenia z Akademii ORLEN Team.

W ramach Akademii ORLEN Team zawodnicy otrzymują wsparcie merytoryczne w postaci profesjonalnych treningów pod okiem najlepszych trenerów w Polsce i na świecie, a także dostęp do wiedzy doświadczonych zawodników ORLEN Team oraz wyczynowych motocykli, które otrzymują młodzi uczestnicy projektu.

Do Akademii ORLEN Team na dany sezon kwalifikuje się pięciu najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski MX z poprzedniego sezonu w klasach: 65cm3, 85cm3 i Junior125 plus dwie tzw. „dzikie karty”. Podczas 9. edycji VERVA Street Racing Akademię ORLEN Team reprezentować będą Maksymilian Chwalik, Artur Gałuszka, Mikołaj Stasiak, Wiktor Sobiech, Cezary Lewko, Joanna Miller, Piotr Kajrys oraz Dawid Zaręba.

ATRAKCJE RODZINNE NA VERVA STREET RACING

Wystawa ponad 500 wyjątkowych aut, kilka godzin emocjonujących pokazów motoryzacyjnych, koncerty gwiazd i bogata strefa rodzinna z licznymi atrakcjami dla uczestników w każdym wieku – tak wygląda program VERVA Street Racing. Tegoroczny festiwal motoryzacji odbędzie się już 8 września na ul. Stanisława Lema oraz w Parku Lotników Polskich w Krakowie.

VERVA Street Racing to wiele więcej niż wystawa unikalnych pojazdów i motorsport w spektakularnym wydaniu. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla całych rodzin, wśród których znajdziemy gry i zabawy dla najmłodszych, wirtualne wyścigi, symulacje związane z bezpieczeństwem na drodze, jak również pouczające pokazy ratownictwa i pierwszej pomocy.

Rozrywka dla całych rodzin

W strefie rodzinnej zlokalizowane będą wielkie zjeżdżalnie i zamki do skakania, kule do zabaw na wodzie oraz eurobungee. W kąciku przedszkolaka na maluchów czekać będą doświadczone opiekunki, które pomogą wyzwolić im kreatywność podczas malowania i składania makiet własnych aut. W strefie symulatorów nieco starsi uczestnicy będą mieli szansę zostać kierowcą bolidu Formuły 1, a w strefie Xbox pasjonaci wirtualnej rzeczywistości dostaną do swojej dyspozycji kilkadziesiąt stanowisk do gry na konsolach.

Edukacja i inspirujące spotkania

Symulatory posłużą uczestnikom VERVA Street Racing jednak nie tylko do zabawy. Doświadczyć będzie można na nich kontrolowanego zderzenia lub dachowania pojazdu oraz spojrzeć na świat przez alkogogle. Będzie również można zmierzyć swój czas reakcji za pomocą profesjonalnych refleksomierzy.
W strefie straży pożarnej uczestnicy zobaczą najnowsze wozy bojowe, a także wezmą udział w pokazach gaszenia pożarów, ratownictwa i pierwszej pomocy. W strefie akademickiej odbędą się spotkania ze studentami Politechniki Krakowskiej oraz Politechniki Warszawskiej, którzy zaprezentują swoje motoryzacyjne projekty, m.in. pojazd Kropelka oraz zdalnie sterowaną jednostkę do badań kontroli trakcji. Strefa elektromobilności odkryje przed wszystkimi świat tej coraz bardziej dynamicznie rozwijającej się gałęzi motoryzacji. Źródłem inspiracji będą także młodzi zawodnicy Akademii ORLEN Team, którzy swoją pasją zarażać będą zwiedzających padok dynamiczny.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy wejściu na festiwal rozdawane będą specjalne opaski dla dzieci, na których umieszczone zostaną numery telefonów ich rodziców. Ponadto, organizatorzy przykładają szczególną uwagę do kwestii bezpieczeństwa w okolicach toru z pokazami motoryzacyjnymi. Będzie on wygrodzony specjalnymi separatorami tworzącymi strefę bezpieczną. W okolicy pokazów rekomendowane jest również użycie stoperów do uszu lub specjalnych słuchawek dla najmłodszych uczestników.
Podczas imprezy chwilę relaksu zapewni uczestnikom strefa Stop Cafe z wygodnymi pufami i leżakami. W pobliżu strefy rodzinnej znajdzie się część gastronomiczna, w której skorzystać będzie można z oferty kilkunastu food trucków.

Tegoroczna edycja VERVA Street Racing odbędzie się w sobotę 8 września w Krakowie na ul. Stanisława Lema i w Parku Lotników Polskich.
(org.,fot. pras.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button