Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat o silnym wietrze nad Polską.
W niedzielę nad Niemcami powstał wtórny ośrodek niżowy (tzw. nurkujący niż), który bardzo szybko przemieści się nad Polskę.
Sytuacja ta będzie przyczyną gwałtownych porywów wiatru w całym kraju. Od Dolnego Śląska po Podkarpacie porywy wiatru sięgać będą 110 km/h, a w wyższych partiach gór prędkość może wzrosnąć do 180 km/h. Na Bałtyku silny sztorm.
W niedzielę spodziewane jest wydanie ostrzeżeń, nawet najwyższego, trzeciego stopnia.
Na Śnieżce porywy wiatru osiągają 130 km/h, a dziś po południu może wiać w porywach nawet 220 km/h. Prosimy wziąć to pod uwagę przy planowaniu górskich wycieczek.
Wiatr osiągnie prędkość do 65 km/h, na południu kraju do 90 km/h, a na południowym zachodzie do 110 km/h w górach do 160-180 km/h.
Temperatury: od 4°C do 11°C.
Wysokość opadów na krańcach południowych do 15 mm, na zachodzie do 18 mm, słabe burze. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm.
W portach: Łeba, Ustka i Rowy (województwo pomorskie) oraz w Darłowie, Kołobrzegu, Dźwirzynie i Dziwnowie(województwo zachodniopomorskie) obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe.
Ostrzeżenia IMGW – szczegóły (stan na godz. 8.00):
– sztorm w zachodniej, środkowej i wschodniej strefie brzegowej – ostrzeżenie 2. stopnia – obowiązuje do godz. 13.00;
– wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych – wybrzeże wschodnie i morskie wody wewnętrzne RP (Bałtyk Południowo-Wschodni, wojwojewództwo pomorskie) – ostrzeżenie 2. stopnia – obowiązuje do godz. 9.00;
– silny wiatr na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego – ostrzeżenie 2. stopnia – obowiązuje maksymalnie do godz. 9.00 24 lutego;
– silny wiatr na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – ostrzeżenie 1. stopnia – obowiązuje maksymalnie do godz. 6.00 24 lutego.
Zagrożenie lawinowe – 23 lutego (stan na godz. 7.00):
– w Tatrach, w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje 2. (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego;
– w Bieszczadach obowiązuje 1. (niski) stopień zagrożenia lawinowego.
Skutki silnego wiatru:
– 22 lutego PSP odnotowała 312 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru (najwięcej w województwach: zachodniopomorskim – 47, pomorskim – 44 i warmińsko-mazurskim – 36). Nie odnotowano osób poszkodowanych.
– według stanu na godz. 5.30, 23 lutego bez prądu na terenie kraju pozostaje 8 340 odbiorców (najwięcej w województwach: mazowieckim – 3979, podlaskim – 3086, zachodniopomorskim – 515, pomorskim – 389 lubelskim – 205 i łódzkim – 166);
– województwo pomorskie – 22 lutego na skutek silnego wiatru zawaliła się jedna ze ścian starego dworku. Mieszkańcy (13 osób) ewakuowali się samodzielnie. Nie było osób rannych.