POLSKA

Ustawa o Funduszu Medycznym podpisana. Arłukowicz: „Plan NFZ na 2021 – 4,065 mld mniej…”

Fundusz Medyczny

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o Funduszu Medycznym.

– To bardzo ważny moment dla mnie, ale przede wszystkim ważny dla polskich pacjentów – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Ustawa powstała z inicjatywy prezydenta. W czerwcu tego roku złożył on projekt w Sejmie, a posłowie przyjęli go niemal jednogłośnie (440 głosów za, 12 – przeciw, 2 wstrzymało się). Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a dodatkowe środki na ochronę zdrowia, jakie przewiduje ustawa, zostały już ujęte w tegorocznym budżecie.

Rozwiązania zawarte w nowych przepisach ułatwią uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą.

Fundusz Medyczny (fot. KPRP)

W sumie – dzięki Funduszowi Medycznemu – na ochronę zdrowia przeznaczonych będzie co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków. Przeznaczone zostaną one na:

  • profilaktykę, wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich;
  • lepszą infrastrukturę ochrony zdrowia;
  • dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej;
  • rozwój systemu opieki zdrowotnej przez koncentrację działań wokół pacjenta i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin;
  • ułatwienie dzieciom i innym pacjentom cierpiącym na choroby rzadkie i nowotworowe dostępu do leczenia w nowoczesnych szpitalach, a w razie konieczności – także poza granicami Polski.

– Dziwię się Ministerstwo Zdrowia, że ma czas w pandemii na te ustawki z premierem i PAD. Wyjaśniam „Fundusz medyczny”:
Plan NFZ na 2021. Na szpitale mniej o 2,8 mld, programy lekowe mniej o 400 mln, refundacja mniej o 650 mln, ratownictwo o 100 mln, psychiatria mniej o 115 mln. Suma? 4,065 mld – czytamy na Twitterze Bartosza Arłukowicza, posła do Parlamentu Europejskiego.

Ustawa o Funduszu Medycznym wprowadza też wczesny i warunkowy dostęp do technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej oraz dostęp do technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności. Nakłada również na Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji obowiązek stałego identyfikowania niezaspokojonych potrzeb medycznych oraz skutecznych leków w ich zakresie. Rozwiązania te pozwolą na przyspieszenie procesu refundacyjnego. Są one dedykowane szczególnie chorobom nowotworowym oraz rzadkim, gdyż to właśnie w tym obszarze mamy najwięcej niezaspokojonych potrzeb medycznych i najbardziej ograniczony dostęp do leków innowacyjnych.
(KPRP, własne)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button