ŚWIAT

USA. Wołodymyr Zełenski spotkał się z senatorami na Kapitolu

Stany Zjednoczone

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się na Kapitolu z amerykańskimi senatorami.

Chodzi o przekonanie ich do przełamania impasu ws. pakietu środków na dalszą pomoc dla Kijowa.

W ramach swojej roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych Ameryki prezydent Zełenski spotkał się z liderem Partii Demokratycznej w Senacie Chuckiem Schumerem, liderem Partii Republikańskiej Mitchem McConnellem oraz senatorami Kongresu USA.

Głowa państwa zauważyła, że ​​to spotkanie jest ważnym potwierdzeniem wsparcia Ukrainy w jej walce o niepodległość, wolność i demokrację.

Prezydent poinformował senatorów o średnioterminowych zadaniach wojskowych. Podkreślił, że w przyszłym roku Ukraina będzie wywierać presję na agresora, dlatego wsparcie ze strony USA jest bardzo ważne. W szczególności podkreślono potrzebę posiadania broni dalekiego zasięgu.

Mówiono także o znaczeniu wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy dla ograniczenia zdolności Rosji w powietrzu, ochrony ludności cywilnej oraz infrastruktury krytycznej i zbożowej.

Jak zauważył Wołodymyr Zełenski, ochrona ukraińskich miast jest niezwykle ważna dla powrotu ludności, rozwoju gospodarki i szybkiego osiągnięcia niezależności gospodarczej. Głowa państwa zauważyła, że ​​nawet w warunkach wojennych w tym roku ukraińska gospodarka wzrosła o 5%.

Odpowiadając na pytania senatorów prezydent mówił o ochronie utworzonego przez Ukrainę alternatywnego „korytarza zbożowego” przed próbami zakłócania żeglugi cywilnej przez Rosję i wzrostem wolumenu przewozów.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina wypełniła wszystkie swoje zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej.

Głowa państwa podkreśliła, że ​​będzie kontynuować zdecydowaną walkę z korupcją i pracować nad znaczącym wzmocnieniem infrastruktury antykorupcyjnej.

USA. Wołodymyr Zełenski w Waszyngtonie (fot. president.gov.ua)

W Kongresie USA Zełenski spotkał się z przywódcami Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów

Zełenski spotkał się z liderem Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów Hakimem Jeffriesem i kongresmenami Demokratów.

Głowa stanu odnotowała silne dwuizbowe i ponadpartyjne wsparcie Kongresu, prezydenta USA Josepha Bidena i całego narodu amerykańskiego jakiego udziela Ukrainie w walce z rosyjską agresją.

Podczas spotkania prezydent omówił z kongresmanami kluczowe potrzeby Ukrainy w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, wzmocnienia obrony powietrznej, szczególnie w związku z nadejściem okresu zimowego.

Poruszono także kwestię wspólnej produkcji ze Stanami Zjednoczonymi broni niezbędnej Ukrainie. Wołodymyr Zełenski wysoko ocenił zorganizowanie ukraińsko-amerykańskiej konferencji przemysłu obronnego w Waszyngtonie, która odbyła się w dniach 5-6 grudnia.

„Teraz, gdy Ukraina wyzwoliła 50% swoich terytoriów nielegalnie okupowanych przez Rosjan od 2022 roku, zapewniła funkcjonowanie „korytarza zbożowego” i odnosi sukcesy na Morzu Czarnym, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy kontynuacji wsparcia Stanów Zjednoczonych i jedność naszych partnerów” – powiedział prezydent.

Głowa państwa zapewniła, że ​​Ukraina korzysta z wszelkiej pomocy Stanów Zjednoczonych niezwykle przejrzyście, skutecznie i odpowiedzialnie, w ścisłej współpracy z partnerami amerykańskimi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button