Prezydent USA Joe Biden odrzucił sojuszników z NATO, którzy demontują swoje demokracje.
Przypominamy, że Węgry i Turcja jeszcze nie zgodziły się na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.
Stany Zjednoczone będą współgospodarzem drugiego szczytu na rzecz demokracji w dniach 29-30 marca z przywódcami z Kostaryki, Holandii, Republiki Korei Południowej i Republiki Zambii.
Będą to osobiste i wirtualne wydarzenia w Waszyngtonie i czterech krajach partnerskich z udziałem prezydenta USA i innych 20 najwyższych rangą urzędników administracji.
Administracja Joe Bidena zaprosiła przedstawicieli około 120 krajów.
Nowe kraje, które zostaną zaproszone na drugi szczyt, to Bośnia i Hercegowina, Liechtenstein, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gambia, Mauretania, Mozambik, Tanzania i Honduras.
Starszy dyrektor Berschinski zapowiada zbliżający się szczyt, którego celem jest wzmocnienie instytucji demokratycznych, walka z korupcją i obrona praw człowieka.
„Kraje, które uważane są za silne demokracje, ale znajdują się w fazie regresu także zostały zaproszone. Chodzi o Izrael, Polską, ale także Meksyk, gdzie prezydent stara się ograniczyć możliwości wyborów instytut, który tworzy oczywiście ogromne – wywołał ogromne protesty w kraju.
Czy zasady demokracji powinny być przestrzegane przez wszystkich czy mogą być odstępstwa od tej reguły?
Powiem tylko, że w ramach stosunków dwustronnych z USA poruszamy ze wszystkimi naszymi zagranicznymi partnerami, w szczególności z tymi trzema, kwestie związane z propagowaniem wartości demokratycznych oraz instytucją i ochroną praw człowieka. Tak więc te kwestie pojawiają się konsekwentnie w całej polityce zagranicznej USA, nie tylko, powinienem wspomnieć, w raportach Departamentu Stanu na temat praw człowieka, które właśnie zostały opublikowane przez moich kolegów z Departamentu Stanu na początku tego tygodnia.
Ponownie, Szczyt na rzecz Demokracji ma na celu stworzenie platformy dla tych rządów, aby porozmawiać o krokach – które są zaproszone do rozmowy o krokach, które podejmują, aby rozwijać demokrację zarówno w ich własnych granicach, jak i we współpracy z innymi na całym świecie.
Decyzje o zaproszeniu podjęliśmy na podstawie woli politycznej. Zdajemy sobie sprawę, że rządy są w różnych miejscach, jeśli chodzi o postępy w niektórych aspektach i podejmowanie kontrowersyjnych kroków w odniesieniu do demokracji w ich krajach w innych aspektach. Pozwólcie mi – ale pozwólcie, że powiem tylko w sumie, że prezydent czuje, że zbliżamy się do zakrętu. Opiera się to na dużej ilości danych wzmocnionych przez jedne z najlepszych organizacji rzeczniczych, które śledzą miary demokracji i wolności na całym świecie, które wskazywali w ostatnich miesiącach i tygodniach, że demokratyczny regres, jaki obserwujemy na całym świecie, może być zakrętem. I o to właśnie chodzi w Szczycie na rzecz Demokracji. Niezależnie od wydarzeń w poszczególnych krajach, chcieliśmy rzucić jasne światło na potrzebę wzmocnienia demokracji w ujęciu globalnym, a dane pokazują, że to się zaczyna dziać i chcemy wzmacniać ten trend.
Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej – niektóre rządy nie zostały zaproszone jak Kuba, Nikaragua, Wenezuela czy Salwador.
Wyzwanie dla demokracji
Demokracja i prawa człowieka są zagrożone na całym świecie. Demokracje — czy to w okresie przejściowym, czy istniejące od dziesięcioleci — stoją w obliczu poważnych wyzwań w swoich granicach i poza nimi. Nieufność społeczna i niezdolność rządów do zapewnienia sprawiedliwego i trwałego postępu gospodarczego i politycznego podsyciły polaryzację polityczną i wzrost liczby przywódców, którzy podważają normy i instytucje demokratyczne. Na całym świecie słabe zdolności państwowe, słabe rządy prawa, wysokie nierówności i korupcja nadal osłabiają demokrację. Jednocześnie autorytarni przywódcy sięgają ponad granicami, aby podkopać demokracje — od atakowania dziennikarzy i obrońców praw człowieka po ingerencję w wybory — a wszystko to przy jednoczesnym siewaniu dezinformacji, aby twierdzić, że ich model lepiej służy ludziom. Wrogie podmioty pogłębiają te tendencje, coraz częściej manipulując informacjami cyfrowymi i szerząc dezinformację w celu osłabienia spójności demokratycznej.
Jak powiedział prezydent Biden, musimy udowodnić, że demokracja nadal działa i może poprawić życie ludzi w namacalny sposób. Aby to zrobić, demokracje muszą się zjednoczyć — odmłodzić i ulepszyć nasze otwarte, szanujące prawa społeczeństwa od wewnątrz; stanąć razem w obronie przed zagrożeniami ze strony autokracji; i pokazać, że potrafimy stawić czoła najpilniejszym kryzysom naszych czasów. Szczyt będzie okazją do refleksji, słuchania i uczenia się, a także planowania i działania, abyśmy mogli zbudować wspólny fundament globalnej odnowy demokratycznej.