POLSKA

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego

Polska

101 lat temu Polacy stoczyli niezwykle ważną bitwę dla dziejów naszego kraju, ale także dla przyszłości całej Europy.

Bitwa Warszawska, która powstrzymała plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią – jest uznawana za 18. na liście przełomowych bitew świata. Na pamiątkę tego szczególnego wydarzenia, w Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji, premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, a także w otwartym rok temu Muzeum Marszałka Piłsudskiego w Sulejówku. Tegoroczne obchody święta są szczególne. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Dzięki tej inwestycji, Plac Piłsudskiego odzyska dawną świetność.

– Zwycięstwo pod Warszawą w sierpniu 1920 r. dało Polsce i państwom bałtyckim 20. letnią niepodległość. Europa zaś zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej. Gdyby wojna zakończyła się przegraną, Polaków czekał los, jaki doświadczyli ci wszyscy rodacy, którzy pozostali w Związku Sowieckim – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Nominacje oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie

15 sierpnia prezydent Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, na wniosek Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, mianował dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Siedmiu oficerów nominację otrzymało po raz pierwszy.

Na stopień generała dywizji mianowani zostali: gen. bryg. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych oraz gen. bryg. Tomasz Połuch, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej.

Awanse na stopień generała brygady otrzymali:

– płk Artur Kępczyński, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, szef logistyki;

– płk Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej;

– płk Dariusz Kosowski, dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej;

– płk Piotr Kriese, dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej;

– płk Maciej Siudak, dowódca 10. Brygady Logistycznej;

– płk Grzegorz Skorupski, radca generalny w Biurze Ministra Obrony Narodowej;

– płk Maciej Trelka, dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Uroczysta Odprawa Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. (fot. st. szer. Paweł Bednarczyk 1WBPanc)

„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” hasłem Święta Wojska Polskiego

Kolejna rocznica zwycięstwa nad bolszewikami – Święto Wojska Polskiego, odbyło się pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To nie tylko okazja do świętowania, ale także do promocji polskiego wojska. W całej Polsce zorganizowanych zostało 30 pikników wojskowych. Pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy, pokazy lotnicze, koncerty orkiestr wojskowych, strefy zabaw dla dzieci i żołnierska kuchnia – to tylko niektóre z atrakcji, z których mogli korzystać mieszkańcy całego kraju. Dodatkowo, podczas pikniku można było zaszczepić się przeciw COVID-19.

Główne uroczystości odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W obchodach wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. W programie uroczystości nie mogło zabraknąć m.in. odczytania Apelu Pamięci, uroczystej odprawy wart oraz podniesienia flagi państwowej, a także złożenia wieńca od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W trakcie uroczystości oddano tzw. salut armatni z 12 salw. Nad Placem Piłsudskiego przeleciały myśliwce F-16.

Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej zostaną odbudowane – prezydent podpisał ustawę

– Ta odbudowa powinna dawno nastąpić, ale Polska cały czas podnosiła się z ruin. Teraz te wspaniałe obiekty zostaną przywrócone Warszawiakom, Polsce, nam wszystkim – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W uroczystości wziął udział także premier Mateusz Morawiecki.

To bardzo ważna inicjatywa dla wszystkich Polaków. Dzięki odbudowie, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego odzyska dawną świetność. Historia jego zabudowy sięga XVII w. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Plac pełnił bardzo ważną rolę. W trakcie II wojny światowej zabudowa uległa zniszczeniu. – Dziękuję wszystkim Państwu, którzy zaangażowali się w sprawę odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej – zespołu budynków, który był niegdyś symbolem Warszawy – dodał prezydent.

Marszałek Józef Piłsudski – twórca polskiej niepodległości

Pokonanie bolszewików w 1920 r. było możliwe za sprawą śmiałego planu strategicznego Józefa Piłsudskiego. Połączony z niestrudzoną walką żołnierzy, pozwolił na powstrzymanie planu rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. – Podczas tej wielkiej bitwy, żołnierze patrzyli na wschód, na zbliżającą się bolszewicką nawałnicę – patrzyli nieustraszenie, odważnie, z determinacją – powiedział premier Morawiecki. Szef rządu dodał, że w 1920 r. na przedpolach Warszawy starły się ze sobą dwie cywilizacje – cywilizacja europejska, której Polska była obrońcą i bolszewickie zniszczenie – komunistyczna nawałnica, która szła na Warszawę, Berlin i Paryż.

Marszałek Józef Piłsudski stanowi symbol walki o niepodległość. Jest także doskonałym przykładem i wzorem dla następnych pokoleń polskich patriotów. – Mieliśmy w naszych dziejach wielu wspaniałych generałów i wodzów, ale prawdziwe szczęście, że w tamtych latach, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, w osobie marszałka Piłsudskiego spotkały się wszystkie te funkcje i te wspaniałe cechy. Jemu bardzo wiele zawdzięczamy – my i Europa. Powinniśmy o tym głośno mówić, bez zahamowań. Amnezja historyczna to pierwszy krok do utraty tożsamości – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć marszałka Józefa Piłsudskiego. Szef rządu złożył kwiaty pod pomnikiem na Placu Piłsudskiego oraz pod pomnikiem przy Belwederze.

Pikniki wojskowe z okazji Święta Wojska Polskiego (fot. MON)

Muzeum w Sulejówku – pamięć o życiu i dokonaniach Józefa Piłsudskiego

Muzeum zostało otwarte przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz wicepremiera Piotra Glińskiego w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – 14 sierpnia 2020 r. Jest miejscem, gdzie zwiedzający mogą poznać sylwetkę marszałka Piłsudskiego na szerokim tle – zarówno historycznym, jak i kulturowym oraz społecznym.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Sulejówku odwiedził muzeum, a także wziął udział w zorganizowanych uroczystościach – w tym m.in. koncercie patriotyczno-wojskowym. – Nie byłoby tego pięknego spotkania dzisiaj, oprawy scenicznej, gdyby nie to zwycięstwo i ta bitwa sprzed 101 lat – podkreślił premier.

W Sulejówku na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Oprócz koncertu, podczas pikniku, odbyła się prezentacja 1. Brygady Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki. Brygada powstała w 1994 r., a jej podstawową jednostką wyposażenia są czołgi Leopard – które można było obejrzeć podczas festynu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button