Gwałtowny wzrost cen żywności spowodowany wojną na Ukrainie oraz cięcia budżetowe dokonane w czasie pandemii zwiększają zapotrzebowanie na żywność terapeutyczną stosowaną w leczeniu niedożywienia.
Jednocześnie jej koszt może się zwiększyć nawet o 16%.
UNICEF opublikował raport pt. „Severe wasting: An overlooked child survival emergency”. W publikacji organizacja alarmuje, że świat pogrąża się w spirali globalnego kryzysu żywnościowego. UNICEF zwraca również uwagę, że pomimo rosnącego poziomu niedożywienia u dzieci i kosztów terapii ratującej życie, nie wzrosła liczba środków finansowych przeznaczanych na walkę z głodem.
Konflikty, zmiany klimatu i pandemia COVID-19 siały spustoszenie jeszcze przed wojną na Ukrainie, która dodatkowo nadwyrężyła bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. Wiele rodzin nie jest w stanie wyżywić swoich dzieci – powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.
Zaburzenie przyrostu masy ciała, czyli stan, w którym dzieci są zbyt chude jak na swój wzrost, to najbardziej widoczna i zagrażająca życiu forma niedożywienia. Osłabia układ odpornościowy nierzadko prowadząc do zgonu. Na całym świecie na zaburzenie przyrostu masy ciała cierpi około 13,6 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Co piąte z nich umiera.
Najwięcej dzieci dotkniętych tą formą niedożywienia mieszka w krajach Azji Południowej. Zaburzenie przyrostu masy ciała dotyka tam 1 na 22 dzieci – trzy razy więcej niż w krajach Afryki Subsaharyjskiej. Z problemem niedożywienia borykają się również inne regiony świata. Na przykład w Afganistanie szacuje się, że jeszcze w tym roku ponad milion dzieci będzie niedożywionych, czyli niemal dwa razy więcej niż cztery lata temu. Z kolei susza w Rogu Afryki może spowodować szybki wzrost liczby głodujących dzieci z 1,7 mln do 2 mln.
W raporcie UNICEF zauważa również, że wzrost liczby niedożywionych dzieci jest odnotowywany nawet w krajach o względnej stabilności, takich jak Uganda. Od 2016 r. z powodu rosnącego ubóstwa i braku bezpieczeństwa żywnościowego w gospodarstwach domowych, liczba dzieci w tym kraju dotkniętych zaburzeniem przyrostu masy ciała wzrosła o 40%. Do pogorszenia sytuacji przyczyniają się także negatywne skutki zmian klimatu, w tym regularna susza i niewystarczający dostęp do czystej wody i usług sanitarnych.
Niestety obecnie co najmniej 10 milionów poważnie niedożywionych dzieci nie ma dostępu do najbardziej efektywnej terapii leczenia niedożywienia, czyli gotowej do spożycia żywności terapeutycznej. UNICEF szacuje, że z powodu gwałtownego wzrostu cen surowców, koszt gotowej do spożycia żywności terapeutycznej wzrośnie nawet o 16% w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Przy obecnym poziomie wydatków oznacza to, że aż 600 000 dzieci nie będzie miało dostępu do leczenia ratującego życie. Koszty transportu również będą wysokie.
Każdego roku saszetki pasty terapeutycznej ratują życie milionów dzieci na całym świecie. Szesnastoprocentowy wzrost cen może wydawać się możliwy do opanowania w kontekście globalnych rynków żywności, ale na końcu tego łańcucha dostaw znajduje się niedożywione dziecko, które rozpaczliwie potrzebuje pomocy, powiedziała Catherine Russell.
UNICEF ostrzega, że poziom finansowania programów walki z niedożywieniem jest alarmująco niski. Na leczenie zaburzeń przyrostu masy ciała przeznacza się tylko 2,8% środków dedykowanych programom zdrowotnym w ramach Oficjalnej Pomocy Rozwojowej.
Aby dotrzeć do każdego niedożywionego dziecka z ratującą życie pomocą UNICEF apeluje o:
- zwiększenie wydatków rządowych na walkę z niedożywieniem w 23 krajach najbardziej dotkniętych tym problemem;
- włączenie leczenia niedożywienia do krajowych programów opieki zdrowotnej i pomocy długofalowej tak, aby wszystkie dzieci mogły z niego skorzystać, a nie tylko te znajdujące się w sytuacji kryzysu humanitarnego;
- zapewnienie, że środki finansowe przeznaczane na walkę z globalnym kryzysem żywnościowym obejmują wydatki na żywność terapeutyczną;
- priorytetowe traktowanie walki z niedożywieniem przez darczyńców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
Nie ma powodu, dla którego dziecko miałoby cierpieć z powodu niedożywienia. Tym bardziej, jeśli wiemy, jak temu zapobiec. Niestety jest bardzo mało czasu, aby ponownie rozpocząć globalne wysiłki na rzecz zapobiegania i leczenia niedożywienia, zanim ta sytuacja stanie się znacznie, znacznie gorsza, powiedziała Catherine Russell.