POLSKA

Dzień Matki. Lewica: PiS dyskryminuje kobiety samotnie wychowujące dzieci. Prawo do metody in vitro i legalnej aborcji

Polska PiS

W Polsce panuje największy od kilkudziesięciu lat kryzys demograficzny.

Pragnienie posiadania potomstwa jest czymś wpisanym w samą naturę człowieka. Niestety, z wielu przyczyn nawet ponad 20 procent par nie może doczekać się dziecka. Każdy ma prawo do szczęścia, a pomocne w tym może być in vitro.

In vitro w Polsce

Procedura ta nie jest w Polsce zakazana. Jednakże w grudniu 2015 roku Konstanty Radziwiłł, ówczesny minister zdrowia w rządzie PiS, jedną z pierwszych swoich decyzji skasował program finansowania in vitro z budżetu państwa. Z racji kosztów metoda ta stała się niedostępna dla większość par, które borykają się niemożnością poczęcia potomka w sposób klasyczny.

– Potrzeba posiadania dziecka, zostania matką jest potrzebą par i rodzin. O czym trzeba szczególnie pamiętać w Dzień Matki. W imieniu Lewicy złożyłam projekt ustawy o in vitro, która wprowadza finansowanie dla par i jednostek, które będą chciały posiadać dziecko z budżetu państwa. Nasz projekt przewiduje 300 mln złotych, co oznacza, że rocznie z takiego programu będzie mogło skorzystać około 15 tysięcy par – mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Wanda Nowicka.

Przez ponad 40 lat od momentu wynalezienia tej metody, dzięki in vitro na świecie urodziło się ponad milion ludzi. W Polsce przez ponad 30 lat jej stosowania, urodziło się tysiące dzieci.

– In vitro powinno być dostępne dla wszystkich potrzebujących par. Tylko dzięki tej metodzie możemy sprawić, iż w Polsce urodzi się więcej dzieci. Nie chcemy, aby prawo do posiadania dziecka było uzależnione od ideologii, czy też stanowiska hierarchów kościelnych – podkreśliła polityczka.

– Jeżeli dla PiS sprawa spadku dzietności jest ważna, to niech szybko przyjmą nasz projekt ustawy – stwierdziła.

Pierwszy w historii program zdrowotny finansowania in vitro ze środków publicznych na lata 2006-2008 wdrożył Marek Balicki, minister zdrowia w rządzie SLD. Po objęciu władzy przez PiS w listopadzie 2005 r. program został wstrzymany. Platforma Obywatelska po wygranych wyborach w 2007 r. wbrew deklaracjom poparcia dla in vitro nie wznowiła tego programu.

Dopiero po 6 latach, w 2013 rok, Platforma uruchomiła program finansowania in vitro ze środków publicznych bazujący na programie lewicowym z 2005 r.

Obecnie z inicjatywy samorządowców Lewicy w całej Polsce uruchomiane są lokalne programy refundacji zabiegów in vitro: Łódź, Częstochowa, Bydgoszcz, Kielce, Poznań, Sosnowiec i wiele innych.

Posłanka Katarzyna Kotula i posłanka Wanda Nowicka (fot. Lewica)

In vitro dofinansowanie

– Statystyki nie kłamią, Polaków ubywa, pokazał to Spis Powszechny, a także statystyki GUS. Powiększa się luka demograficzna, o tym problemie eksperci mówili od lat. Programy socjalne takie jak 500 Plus poprawiły sytuację polskich rodzin, ale nie rozwiązały problemu dzietności teraz ani nie zrobią tego w przyszłości – mówiła posłanka Katarzyna Kotula.

Jak poinformowała z rządowego programu wsparcia in vitro do tej pory urodziło się ponad 20 tysięcy dzieci. – Dziś pary, które chcą założyć rodziny, nie mogą tego zrobić, ponieważ ich po prostu na to nie stać. Dzieje się tak, ponieważ Polską rządzą politycy, którzy wierzą w zabobony, a nie w siłę medycyny – oceniła.

– W Dzień Matki mówimy: macierzyństwo z wyboru a nie z przymusu. Natomiast obowiązkiem państwa, które prowadzi politykę prorodzinną jest wesprzeć te osoby – oświadczyła.

1 2 3Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button