Z infografiki dowiesz się, w jaki sposób UE finansuje przemysł kosmiczny i jak wykorzystywane są technologie kosmiczne.
10 listopada 2020 r., Parlament, Rada i Komisja zatwierdziły plany ustanowienia programu kosmicznego UE na lata 2021-2027 i Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego. Parlament zatwierdził warty 14,8 mld euro program kosmiczny w kwietniu 2021 roku. Program łączy wszystkie działania związane z przestrzenią kosmiczną i obejmuje Galileo, Copernicus i inicjatywę na rzecz orientacji sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.
„Ambitny budżet jest z pewnością kluczem do sukcesu programu kosmicznego UE. Systemy nawigacji i obserwacja Ziemi poprawiają wydajność usług transportowych, co przyniesie wiele korzyści w wymiarze globalnym i europejskim” wyjaśnił Massimiliano Salini (EPL, Włochy). Np. Galileo świadczy usługi operacyjne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, dla prawie 1,3 mld użytkowników.
„Efektywniejsze zarządzanie ruchem obniży emisje i będzie przeciwdziałać zmianie klimatu, większe wykorzystanie dronów poprawi jakość dostaw i usług pocztowych, a lepsze systemy śledzenia lotów zmniejszą liczbę odwołanych lotów i obniżą poziom hałasu” powiedział poseł Salini.
Technologia kosmiczna jest niezbędna dla szeregu kluczowych dla Europejczyków usług i może odegrać istotną rolę w skutecznym stawianiu czoła nowym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu, kontrola granic i bezpieczeństwo unijnych obywateli. Jednak żadne z państw członkowskich nie sięgnie gwiazd w pojedynkę.
„Sektor kosmiczny ma również zasadnicze znaczenie dla promowania strategicznej autonomii UE i wspierania konkurencyjności przemysłu europejskiego” stwierdził Massimiliano Salini. „Staje się to niezwykle istotne w sytuacji, gdy tradycyjne potęgi kosmiczne nadal są bardzo aktywne, a jednocześnie do gry wkraczają nowe podmioty, które w coraz większym stopniu zagrażają konkurencyjności europejskiego sektora kosmicznego.”
(PE)