POLSKAŚWIAT

Unia Europejska – strefa Schengen. Czy będzie zakaz wjazdu dla Rosjan?

Wojna na Ukrainie

Od początku jako redakcja zastanawialiśmy się dlaczego Unia Europejska nie zakaże Rosjanom wjazdu.

Najlepiej byłoby jeszcze ich wyrzucić wszystkich już mieszkających w UE.

Jest możliwe, że UE może zaprzestać wydawania wiz Schengen Rosjanom. Trwa dyskusja na ten temat.

Rosjanie śmieją się z innych krajów, bawią się bez żadnych ograniczeń. Od początku agresji na Ukrainę, na teren UE wjechało ich ponad milion. Mogą stanowić zagrożenie. Ciągle słyszy się o kolejnych przypadkach wykrytych i aresztowanych szpiegach.

Unijni politycy szykują się do siódmego pakietu sankcji na Moskwę.

Jako UE wg kodeksu wizowego nie ma możliwości całkowitego zaprzestania wydawania wiz krótkoterminowych. Zaś każde państwo może zdecydować inaczej.

Wizy do Schengen powinny być wydawane tylko, np. w sprawach humanitarnych czy osobom ubiegającym się o azyl.

UE zamierza zawiesić porozumienie z Rosją o ułatwieniach wizowych.

Francja i Niemcy nie popierają tego pomysłu, tj. przed całkowitym zamknięciem granic Unii dla obywateli Rosji.

Czechy, Estonia, Litwa, Rumunia oraz Polska już wprowadziły ograniczenia wizowe dla Rosjan.

Łotysze nie wydają wiz na „czas nieokreślony”. Rosjanie oraz Białorusini na granicy są dokładnie sprawdzani, a część z nich podpisuje dokument, w którym potępiają zbrojną napaść i zbrodnie Rosji na Ukrainie.

Estonia wstrzymała od 18 sierpnia całkowity wjazd do kraju obywateli Rosji z wizami Schengen.

“Przestańcie wydawać wizy turystyczne dla Rosjan. Odwiedzanie Europy to przywilej, a nie prawo człowieka (…). Czas skończyć z turystyką z Rosji” – napisała Kaja Kallas, premier Estonii.

Wołodymyr Zełenski Zełenski apelował ws. wiz dla Rosjan

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił, że kraje Zachodu już od początku inwazji powinny nałożyć zakaz podróżowania na wszystkich obywateli Rosji.

„Polska nie będzie wydawała wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Tak więc, Polska dołącza do Finlandii, Estonii, Łotwy i Danii w słusznej sprawie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz turystycznych dla obywateli państwa terrorystycznego” – napisał Jermak, szefa biura prezydenta Ukrainy.

Czechy także popierają ten pomysł.

– To wstydliwe, ile pieniędzy, które mogą mieć przestępcze pochodzenie, Rosjanie wydają na luksusowe towary w Berlinie i Paryżu. Uważam też za haniebne, że niektóre kraje UE nadal oferują dużym inwestorom z Rosji zyskanie obywatelstwa lub pozwolenia na pobyt – stwierdził Fischer, szef komisji polityki zagranicznej w czeskim Senacie.

Czechy – dzień po wojnie – zaprzestali wydawania wiz Rosjanom. Tak samo zrobiły Litwa, Łotwa i Estonia.

Słowacja ograniczyła zasady ich wydawania. Finlandia będzie zmniejszy aż o 90 proc. ilość wydawanych wiz Rosjanom o 90 proc.
Dania i Holandia ograniczyły krótkoterminowe wizy dla Rosjan.

Grecja, Cypr (raj podatkowy Rosjan) i Niemcy są przeciwko takim zmianom.

Polska rozważa niewydawanie wiz Rosjanom. W tym momencie zaprzestała wydawania im wiz turystycznych.

Część Rosjan przekraczających, np. fińskie granice posiada wizy strefy Schengen, które są wystawione przez Grecję, Włochy czy Hiszpanię.

Unia Europejska bez porozumienia – 31 sierpnia 2022 roku

Unia Europejska nie mogła porozumieć się w kwestii wstrzymania wiz turystycznych dla Rosjan.

W Pradze szefowie dyplomacji 27 państw UE zgodzili się, że kraje graniczne mają prawo do zakazu wjazdu obywateli z Rosji.

Unia zdecydowała o pełnym zawieszeniu porozumienia o ułatwieniach wizowych z Rosją z 2007 roku. Postanowiono, że cena tych wiz dla Rosjan wzrośnie ponaddwukrotnie, tj. z 35 euro do 80 euro. Zakończył się także pięciodniowy czas rozpatrywania wniosków wizowych w unijnych konsulatach

Unijne wizy będzie teraz trudniej dostać i będzie to dłużej trwało.

Wszystkie paszporty wydane przez władze rosyjskie na okupowanych terytoriach Ukrainy nie będą uznawane. Obecnie liczba wiz wydanych Rosjanom wynosi ok. 12 milionów.

Polska, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia rozważają tymczasowe wprowadzenie zakazów wizowych na szczeblu krajowym.

Około 700 tysięcy Rosjan wjechało do tych pięciu krajów od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę.

Komunikat dla obywateli Ukrainy i Republiki Białorusi na temat składania wniosków o wydanie wiz krajowych

30 sierpnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z 18 sierpnia 2022 r. w sprawie wydawania wiz krajowych cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, określające, w szczególności cele wydania wiz oraz państwa, których obywatele będą uprawnieni do składania tych wniosków w Polsce.

7 września 2022 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 10 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wiz dla cudzoziemców, które wprowadza nowy wzór formularza wniosku o wydanie wizy krajowej, uwzględniający możliwość składania takich wniosków do Ministra Spraw Zagranicznych przez cudzoziemców przebywających w Polsce.

Uprawnionymi do składania wniosków o wydanie wiz w Polsce będą:

  • obywatele Republiki Białorusi ubiegający się o wydanie wiz humanitarnych oraz wiz w celu wykonywania pracy w charakterze kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym lub w niezarobkowym międzynarodowym przewozie drogowym,
  • obywatele Ukrainy ubiegający się o wydanie wiz w celu wykonywania pracy w charakterze kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym lub w niezarobkowym międzynarodowym przewozie drogowym oraz w celu wykonywania pracy w charakterze pilota cywilnego statku powietrznego lub innego członka załogi.

W odrębnym komunikacie przekazane zostaną informacje na temat procedury i miejsca składania wniosków wizowych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button