RÓŻNOŚCI

Unia Europejska pomaga. Psi saperzy kolejny raz trafią do Ukrainy

Inwazja Rosji na Ukrainę

14 czerwca na lotnisku w Łososinie Dolnej koło Nowego Sącza odbyło się uroczyste przekazanie kolejnych 12 psów, które zostały wyszkolone w Belgii, w Polsce, we Włoszech, na Malcie, w Luksemburgu i w Finlandii.

Psy trafią na służbę w Ukrainie.

Trzecia, tym razem najliczniejsza grupa psów, wyszkolonych w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej (FPI) zostanie przekazana ukraińskim przewodnikom. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy.

Pies saper na Ukrainie (fot. KE w Polsce)

Dzięki projektowi Komisji Europejskiej 1 owczarek niemiecki i 11 owczarków belgijskich wspomogą wojsko Ukrainy, które mierzy się z napaścią Rosji. To już trzecia grupa utalentowanych zwierząt, które ratują życie wielu osób dzięki temu, że potrafią odnajdywać i unieszkodliwiać pociski, ładunki, materiały wybuchowe czy radioaktywne.

W Polsce zwierzęta odbyły 14 dniowy turnus adaptacyjny, m.in. na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, podczas którego ukraińscy przewodnicy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi podopiecznymi.

Projekt Komisji Europejskiej dla Ukrainy

Projekt Komisji Europejskiej dla Ukrainy obejmuje wyszkolenie w sumie 50 psów, które będą służyć ukraińskiemu społeczeństwu walczącemu z rosyjską napaścią na ich kraj.

Odnajdywanie i unieszkodliwianie pocisków, ładunków, materiałów wybuchowych czy materiałów radioaktywnych stanowi integralną część przywracania bezpieczeństwa cywilom, infrastrukturze i obiektom o znaczeniu krytycznym.

Pies saper na Ukrainie (fot. KE w Polsce)

Pilotażowy program Komisji Europejskiej ma na celu wykrywanie materiałów radiologicznych, które mogły zostać wywiezione ze szpitali po rosyjskiej inwazji i ukryte przez przestępców. Specjalnie wyszkolone psy zostały również wyposażone w urządzenia służące do wykrywania tych substancji podczas przeszukiwań terenów wyzwolonych. Ta inicjatywa jest częścią ogólnych działań Komisji Europejskiej w zakresie zwalczania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) oraz materiałów wybuchowych.

Projekt realizowany jest z pełnym poszanowaniem unijnych zasad bezpieczeństwa zwierząt. Do tej pory żaden pies nie zginął podczas wykonywania zadań związanych z wykrywaniem materiałów wybuchowych lub rozminowywaniem. Komisja Europejska dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić psom odpowiedni sprzęt ochronny, który ma chronić je podczas wykonywania obowiązków służbowych. Psy zostały wyposażone w specjalne buty, okulary oraz specjalne szelki ochronne. Dodatkowo, każdy pies został zaopatrzony w apteczkę medyczną, otrzymał specjalną budę transportową oraz dodatkowe wyposażenie i karmę na okres 1 miesiąca. Komisji Europejskiej bardzo zależy na dobrostanie zwierząt.

Dzieło namalowane przez ukraińskie dzieci jako wyraz wdzięczności za otrzymane psy (fot. KE w Polsce)

Kontekst

Już kilkanaście specjalnie wyszkolonych psów zostało przekazanych Ukraińskim Siłom Zbrojnym i od ponad roku pracują razem ze swoimi ukraińskimi opiekunami, pomagając Ukraińcom w rozminowywaniu ich kraju. W ramach projektu Komisja Europejska przekazała ukraińskim siłom zbrojnym również drony do wykrywania metali, które zostały wykorzystane w celu wsparcia pracy psów saperskich, zwłaszcza na dużych terenach, na których proces rozminowywania trwa bardzo długo. Ten projekt okazał się wielkim sukcesem i Komisja zamierza kontynuować tego typu pomoc dla Ukrainy.

14 czerwca 2024 roku kolejna grupa psów dołączy do ukraińskiej armii, wspierając Ukrainę nie tylko w rozminowaniu kraju czy wykrywaniu materiałów wybuchowych, ale również w wykrywaniu materiałów radioaktywnych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button