ŚWIAT

Ukraina. Ursula von der Leyen i kolegium komisarzy udali się do Kijowa

Wojna na Ukrainie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udała się do Kijowa w towarzystwie 15 komisarzy na pierwsze w historii spotkanie Kolegium z rządem ukraińskim. Spotkanie odbywa się równolegle ze szczytem UE-Ukraina, pierwszym od rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie i nadania jej statusu kraju kandydującego.

Spotkanie Kolegium z rządem Ukrainy jest wyraźnym sygnałem niezłomnego zobowiązania UE do wspierania Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne, w tym nowego pakietu pomocowego w wysokości 450 mln euro na 2023 r. ogłoszonego przez przewodniczącą von der Leyen. Oznacza to, że łączna pomoc udzielona Ukrainie od początku rosyjskiej wojny ze strony UE, jej państw członkowskich i europejskich instytucji finansowych wynosi około 50 mld euro. Oprócz tego Komisja pracuje nad wkładem w wysokości 1 miliarda euro na rzecz szybkiego ożywienia gospodarczego.

Przewodnicząca Ursula Ursula Ursula von der Leyen powiedziała: „Wizytą Kolegium w Kijowie UE wysyłamy dziś bardzo jasny sygnał do Ukrainy i poza jej granice, mówiący o naszej zbiorowej sile i determinacji w obliczu brutalnej agresji Rosji. Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne. I będziemy nadal nakładać na Rosję wysoką cenę, dopóki nie zaprzestanie ona agresji. Ukraina może liczyć na pomoc Europy w odbudowie bardziej odpornego kraju, który czyni postępy na drodze do członkostwa w UE”.

W przeddzień szczytu UE-Ukraina kolegium przedstawicieli rządu na posiedzeniu w Kijowie, któremu współprzewodniczyli przewodnicząca von der Leyen i premier Szmyhal, podsumowało stałe wsparcie UE dla Ukrainy w różnych obszarach, w tym finansowych, humanitarnych, energetycznych, wsparcia budżetowego, działań dyplomatycznych, a także wysiłków reformatorskich podejmowanych przez Ukrainę na drodze do członkostwa w UE, a także nakreślono dalsze kroki w celu zacieśnienia współpracy sektorowej w wielu obszarach. Przewodnicząca Ursula Ursula von der Leyen spotkała się też z prezydentem Zełenskim, aby omówić kluczowe kwestie w agendzie UE-Ukraina.

Dalsze wsparcie humanitarne i przygotowania do odbudowy

Po wypłacie 17 stycznia pierwszej raty w wysokości 3 mld euro z pakietu pomocy makrofinansowej+ (MFA+) wynoszącego do 18 mld euro dla Ukrainy w 2023 r., Komisja ogłasza nowy pakiet wsparcia o wartości 450 mln euro, w tym 145 mln euro na pomoc humanitarną i 305 mln euro na współpracę dwustronną, aby wesprzeć szybką odbudowę infrastruktury, zwiększyć odporność Ukrainy i wesprzeć proces reform.

Komisja potwierdziła rządowi ukraińskiemu, że tworzenie Sekretariatu Wieloagencyjnej Platformy Koordynacyjnej Darczyńców w Brukseli przebiega pomyślnie, w tym przygotowania do oddelegowania z krajów G7 i innych partnerów. Ogłoszenie to jest następstwem pierwszego spotkania Komitetu Sterującego Platformy Koordynacyjnej Darczyńców, które odbyło się 26 stycznia, uzgodnionego przez przywódców G7 w grudniu z rządem Ukrainy. Platforma koordynacyjna będzie miała kluczowe znaczenie dla dopasowania potrzeb i zasobów niezbędnych do naprawy, odbudowy i odbudowy Ukrainy. Współprzewodniczyć jej będą UE, Ukraina i Stany Zjednoczone, aw jej pracach będzie pomagał Sekretariat Techniczny, z biurem w Brukseli, którego gospodarzem będzie Komisja, oraz biurem w Kijowie, którego gospodarzem będzie rząd Ukrainy.

Przy okazji spotkania przewodnicząca von der Leyen i premier Shmyhal zawarli strategiczne partnerstwo w sprawie biometanu, wodoru i innych gazów syntetycznych. Ten protokół ustaleń rozszerzy bieżącą współpracę energetyczną między UE a Ukrainą o gazy odnawialne, takie jak biometan, wodór i inne gazy syntetyczne i produkowane w sposób zrównoważony. Potwierdza zaangażowanie obu stron w zmniejszanie zależności od importu paliw kopalnych, zwłaszcza rosyjskiego gazu, oraz działania na rzecz neutralności klimatycznej.

Spotkanie Kolegium Rządowego umożliwiło omówienie bezpośrednich potrzeb Ukrainy w terenie, zwłaszcza w sektorze energetycznym, po ukierunkowanym ostrzale kluczowej infrastruktury energetycznej. Unijny mechanizm ochrony ludności, do którego Ukraina ma przystąpić w tym roku, ułatwia dostawę 2400 dodatkowych generatorów, oprócz 3000 już dostarczonych od początku wojny. Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy, powołany przez Wspólnotę Energetyczną na wniosek Komisji Europejskiej, osiągnął już ponad 157,5 mln euro na pokrycie doraźnych potrzeb w sektorze energetycznym. UE właśnie podpisała umowę na dostawę pozostałych 15 milionów żarówek LED z 35 milionów zakupionych dla Ukrainy, których dostawy już się rozpoczęły.

Od początku wojny całkowita pomoc Team Europe zadeklarowana Ukrainie przez Unię Europejską, państwa członkowskie UE i europejskie instytucje finansowe wynosi około 50 miliardów euro. To zawiera:

  • Ponad 30 mld euro wsparcia finansowego, budżetowego, pomocy nadzwyczajnej i humanitarnej z budżetu UE, w tym do 25,2 mld euro pomocy makrofinansowej na lata 2022 i 2023;
  • łącznie 7,8 mld euro dwustronnej pomocy finansowej i humanitarnej zmobilizowanej przez UE wraz z państwami członkowskimi;
  • Ponad 82 000 ton pomocy rzeczowej o szacunkowej wartości ponad 500 mln euro dostarczonej Ukrainie z państw członkowskich UE i partnerów za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności;
  • Pomoc wojskowa w wysokości 12 mld euro, z czego 3,6 mld euro jest udostępniane w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

W następstwie decyzji Rady Europejskiej o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego w czerwcu 2022 r. Komisja przedstawi sprawozdanie z postępów poczynionych przez Ukrainę w realizacji priorytetowych reform określonych w opinii Komisji w sprawie jej wniosku o członkostwo w UE w ramach kolejnego pakietu rozszerzeniowego, który ma ukaże się jesienią 2023 r.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button