POLSKAŚWIAT

UE. Posłowie nawołują do zaprzestania zmian czasu z letniego na zimowy

Zmiana czasu

Za nami kolejna sezonowa zmiana czasu.

Posłowie i posłanki zajmujący się transportem nawołują państwa członkowskie UE do przyśpieszenia prac i reakcji na stanowisko obywateli, którzy nie chcą przesuwać zegarów.

W marcu 2029 roku Parlament Europejski głosował w sprawie zaprzestania sezonowych zmian czasu na wiosnę i jesień od 2021 roku. Propozycja nie wpisała się jednak w cele Rady Unii Europejskiej, której przez dwa lata nie udało się ustalić wspólnego stanowiska.

Niemal w przededniu kolejnej zmiany czasu z zimowego na letni parlamentarny sprawozdawca Johan Danielsson (S&D, Szwecja) powiedział: „To ważne, żebyśmy wsłuchali się w głos obywateli, którzy domagają się zaprzestania zmian czasu. Rekordowe 4,6 miliony osób wyraziło swoje zdanie podczas konsultacji społecznych. Jest to temat szczególnie bliski naszym obywatelom i obywatelkom i musimy pokazać im, że poważnie do niego podchodzimy. Szacuje się, że 20% populacji cierpi na fizyczne lub psychiczne problemy wywołane zmianą czasu. To często przedstawiciele i przedstawicielki najbardziej narażonych grup: dzieci, osoby starsze, osoby chronicznie chore. Mam szczerą nadzieję, że państwa UE skończą ze swoją opieszałością i siądą przy stole negocjacyjnym, żeby bez dalszych opóźnień zgodzić się na zaprzestanie zmian czasu w Unii.”

„84% obywateli i obywatelek UE opowiada się za zaprzestaniem zmian czasu z letniego na zimowy, które – jak wskazują liczne badania – mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jest jasnym, że trzeba zaprzestać sezonowych zmian czasu, a państwa UE muszą same uzgodnić wybór najlepszej strefy czasowej dla własnego regionu. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli nie zaczniemy rozmów na ten temat jak najszybciej, jak to możliwe”, dodała przewodnicząca Komisji Transportu i Turystyki Karima Delli (Zieloni, Francja).

W odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie, w lutym 2018 roku Parlament wezwał Komisję Europejską do oceny dyrektywy w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego i, jeśli okaże się to konieczne, przedstawienia propozycji zmian.

Po procesie oceny, w którym otrzymano 4,6 milionów odpowiedzi, w tym 84% z nich za zaprzestaniem sezonowych zmian czasu, Komisja przedstawiła propozycję, która została następnie, w 2019 roku, poprawiona przez Parlament. Aby nowe przepisy weszły w życie, Parlament musi dojść do porozumienia z ministrami UE.

Pierwsze ujednolicenie przepisów dotyczących czasu letniego na terenie UE miało miejsce w 1980 roku, kiedy wprowadzono wspólną datę przesunięcia zegarów ze względu na wspólny rynek – wcześniej daty zmian czasu nie pokrywały się. Obecna dyrektywa dotycząca zmian czasu zobowiązuje państwa UE do przejścia z czasu z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca i z powrotem do czasu standardowego w ostatnią niedzielę października.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button