GOSPODARKAŚWIAT

UE. Limit 60 dolarów za baryłkę ropy z Rosji

Wojna na Ukrainie

Polska razem z krajami bałtyckimi oraz w koordynacji z USA i Kanadą ustalili cenę za ropę.

Komisja Europejska początkowo zaproponowała limit 65-70 dolarów za baryłkę.

W końcu ustalono pułap 60 USD. Oznacza on rzeczywistą utratę dochodów Rosji. Putin będzie miał mniej pieniędzy na prowadzenie wojny na Ukrainie.

To UE i grupa G7 zdecydowały o takim poziomie cen.

Wspólne oświadczenie Estonii, Litwy i Polski na temat mechanizmu wprowadzającego limit cen ropy naftowej

„Ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie Estonii, Litwy i Polski przyjmują z zadowoleniem porozumienie na temat limitu cen ropy naftowej mające na celu ograniczenie dochodów Rosji z tytułu sprzedaży ropy naftowej, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych skutków dla dostaw surowców energetycznych do krajów trzecich. Początkowy limit ceny ropy na poziomie 60 USD jest wynikiem długich negocjacji w ramach G7 i G20. Mechanizm dotyczący limitu cen ropy zapewni skuteczność sankcji nałożonych na rosyjską ropę naftową.

Oświadczamy, że dopełniliśmy wszelkich starań, by główny cel mechanizmu wprowadzającego limit cen ropy, którym jest ograniczenie rosyjskich dochodów z ropy naftowej, został osiągnięty. Mechanizm, ustanowiony zgodnie z naszą propozycją, co 2 miesiące będzie podlegał okresowym przeglądom, by odpowiadać na zmiany zachodzące na rynku oraz by gwarantować, że wysokość limitu będzie przynajmniej 5 % poniżej średniej rynkowej ceny rosyjskiej ropy. Podkreślamy, że będziemy pracować nadal, by zupełnie odciąć Rosję od dochodów z ropy naftowej.

Limit cen ropy jest tylko jednym z elementów naszej odpowiedzi na rosyjską agresję przeciw Ukrainie. Musimy nadal zapewniać wsparcie Ukrainie poprzez zablokowanie Rosji możliwości finansowania wojny, włączając w to wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów oraz nakładanie skutecznych sankcji. Przyjmujemy z zadowoleniem oświadczenie Przewodniczącej von der Leyen na temat szybkich prac UE nad nowym pakietem sankcji na Rosję. Podkreślamy konieczność jak najpilniejszego przyjęcia 9 pakietu sankcyjnego.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button