POLITYKAPOLSKA

Uchwała Sejmu ws. „mediów” publicznych. Sędziowie Trybunału Stanu otrzymali akty powołania

Polityka

Marszałek Sejmu odniósł się także do sytuacji w mediach (w Polsce nie ma mediów – red.) publicznych oraz o uchwale Izby w tej sprawie.

– Wszyscy to wiemy i kampania wyborcza pokazała to bardzo dobitnie, że w Polsce naprawdę mamy bardzo różne zdania co do kondycji „mediów” publicznych i Rady Mediów Narodowych. Niczego nie wymyślamy na nowo. Po prostu chcemy porozmawiać o tym na forum Sejmu, a więc nasze działania w stosunku do Rady Mediów Narodowych ograniczą się do tego, co zapiszemy w tej uchwale. Żadnych innych nie mamy zaplanowanych – zaznaczył marszałek Szymon Hołownia.

Dlaczego nie zostaną całkowicie zlikwidowane TVP i radio publiczne? Jest to propaganda dla każdej partii. Wcześniej PO też z tego korzystało. Było to w mniejszym stopniu, niż PiS, ale było…

Uchwała Sejmu ws. „mediów” publicznych

„Sejm RP kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji RP” – brzmi tekst uchwały podjętej przez posłów we wtorek, 19 grudnia, podczas 11. dnia 1. posiedzenia Sejmu X kadencji.

W dokumencie zaznaczono, że Sejm „wzywa wszystkie organy państwa Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez PAP”. Posłowie wezwali także Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych. Sejm zobowiązał się też do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją.

Sędziowie Trybunału Stanu otrzymali akty powołania. Uroczystość w Sejmie

Z udziałem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, w Sali Kolumnowej, odbyło się uroczyste wręczenie aktów powołania zastępcom przewodniczącego oraz członkom Trybunału Stanu. W swoim wystąpieniu Szymon Hołownia podkreślił, że na nowo wybranych sędziach spoczywa szczególna odpowiedzialność.

– Chciałbym, by Trybunał Stanu stał się w Polsce realnym organem nadzoru nad tymi, którzy w Polsce sprawowali i sprawują władzę. Mam nadzieję, że przywrócicie nam nadzieję, że ta nadzieja zostanie zacementowana w świadomości, że każdy kto pełnił, pełni lub będzie pełnić funkcje publiczne, będzie pamiętać, że to grono będzie z uwagą przyglądało się każdej decyzji, każdemu podpisowi – zaznaczył marszałek Hołownia. – Sejm wyłoniony przez miliony obywateli powierzył wam szczególną odpowiedzialność. Macie sprawić, że obywatele będą czuli się bezpiecznie z tymi, którzy sprawują władzę. Macie być bezpiecznikiem, na który z nadzieją będą spoglądać ci wszyscy, którzy zaufali, że demokracja w Polsce jest najlepszym z możliwych systemów i najlepszym co mogło nas spotkać – podkreślił Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu wyraził również przekonanie, że sędziom Trybunału „wystarczy wrażliwości i kompetencji, by sąd nad tymi, którzy dopuścili się przekroczeń konstytucji czy ustaw, będzie sprawowany sprawiedliwie, bez chęci zemsty, ale konsekwentnie i bezwzględnie”.

Nowym wiceprzewodniczącym i członkom TS pogratulowała również pierwsza prezes Sądu Najwyższego, przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Manowska. – To wielka odpowiedzialność, gdyż przez wybór i to ślubowanie staliście się sędziami, którzy są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji. Życzę, aby współpracowało nam się tak dobrze, jak z członkami Trybunału poprzedniej kadencji, zgodnie i merytorycznie – podkreśliła.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Prezydiów obu Izb Parlamentu, w tym marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkowie Sejmu Monika Wielichowska, Włodzimierz Czarzasty i Krzysztof Bosak, a także wicemarszałkowie Senatu Magdalena Biejat i Michał Kamiński.

Sejm powołał zastępców przewodniczącego oraz nowych członków Trybunału Stanu 21 listopada. Decyzją Izby zastępcami przewodniczącego Trybunału Stanu zostali: Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski i Jacek Dubois. Z kolei członkami TS wybrani zostali: Marek Czeszkiewicz, Kamila Ferenc, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Jan Majchrowski, Marek Małecki, Marek Mikołajczyk, Maciej Miłosz, Marcin Radwan-Röhrenschef, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Gustaw Zaborowski, Przemysław Rosati, Piotr Benedykt Zientarski i Józef Zych. Przewodniczącym Trybunału Stanu jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button