W jednym z dzisiejszych wywiadów prezydent Andrzej Duda wypowiedział się ws. kilku spraw.
– Jest to anarchia ws. omijania obowiązującego prawa (chodzi o pseudomedia publiczne – red.). To jest bezprawie, złamanie konstytucji. Minister Bartłomiej Sienkiewicz w sposób rażący złamał konstytucję – stwierdził Duda, który codziennie ją łamie. Odniósł się do zmian w TVP.
– Jeżeli pan premier Donald Tusk odbiera tekę premiera i ślubuje przestrzegać konstytucji, to proszę tego przestrzegać. A nie, że trzy dni później następuje tego złamanie. Z cynicznym uśmiechem twierdzą, że przywracają ład. No, tak nie jest – powiedział Duda.
– Zawsze działam zgodnie z prawem i konstytucją – stanowczo zaaprobował siebie pisowski prezydent.
Pismo prezydenta RP do premiera ws. mediów publicznych
– W związku z dzisiejszymi działaniami ministra kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam Pana Premiera i członków Rady Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego – napisał Andrzej Duda.
„Cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania zasad konstytucyjnych i prawa. Dlatego w związku z dzisiejszymi działaniami Ministra Kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam Premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego. Cała Rada Ministrów złożyła wobec mnie przysięgę, o której mowa w art. 151 Konstytucji, zobowiązując się w szczególności do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej” – napisał na portalu X prezydent Andrzej Duda.
Pismo do Marszałka Sejmu ws. mediów publicznych
– Mając na uwadze poselski projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego i bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej (druk sejmowy nr 117), kierując się art. 126 ust.2 Konstytucji, zgodnie z którym Prezydent Rzeczpospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, przedstawiam Panu Marszałkowi następujące stanowisko – napisał prezydent w piśmie do Marszałka Sejmu.
– Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań – napisał prezydent.
Ciekawe, że Dudzie nie przeszkadza propaganda i obrażanie innych osób przez reżimowe pseudomedia finansowane przez PiS.
Premier Tusk odpowiedział:
„Panie Prezydencie, tak jak już Pana informowałem, dzisiejsze działania mają na celu – zgodnie z Pana intencją – przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym. Może Pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję”.
Spotkanie z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem
Duda wczoraj przyjął u siebie Kamińskiego i Wąsika.
– Ułaskawienie z 2015 roku zostało wykonane zgodnie z prawem, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny i pozostaje w mocy prawnej – twierdzi Duda.
Prezydencka minister Małgorzata Paprocka, pytana wcześniej o środowe orzeczenie sądu, powiedziała, że orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego potwierdza prawo prezydenta do zastosowania prawa łaski na tym etapie, na którym zostało ono podjęte w sprawie Kamińskiego i Wąsika. – Sąd Najwyższy nie ma żadnej podstawy prawnej do badania wykonania prerogatywy przez prezydenta RP – oceniła.
– W ocenie Kancelarii Prezydenta panowie są ułaskawieni, ułaskawienie jest ważne i w mocy prawnej – dodała minister.
– To złamanie norm konstytucyjnych. Są pierwszymi po 89 roku więźniami politycznymi. Wypowiedział się też Trybunał Konstytucyjny (Julii Przyłębskiej – red.) – dodał.
Przyznał, że jak najszybciej zostaną oni uwolnieni, bo zastosuje ponownie akt łaski.
– Nie należę do żadnej partii! – skłamał Duda, który należy do PiS. Przypominamy, że do tej pory wykonywał rozkazy z Nowogrodzkiej bez mrugnięcia okiem.
Pismo do Marszałka Sejmu ws. KRS
– Nie ulega wątpliwości, że większość parlamentarna ma mandat, pochodzący z woli Narodu, do wprowadzenia zmian w systemie prawnym. Podtrzymuję swoje publiczne deklaracje, dotyczące otwartości na dialog i współpracę w najważniejszych dla Rzeczpospolitej Polskiej sprawach, w tym zapewnieniu rzetelnego i sprawnego działania konstytucyjnych organów. Proponowane zmiany muszą się mieścić w granicach wyznaczonych przez Konstytucję, zarówno co do trybu wprowadzania, jak i zgodności materii z postanowieniami Ustawy Zasadniczej – napisał Duda w piśmie do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni.