Premier Donald Tusk kontynuuje spotkania z liderami państw i instytucji europejskich.
W Warszawie szef polskiego rządu spotkał się z premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem. Głównym tematem rozmów była sytuacja na Ukrainie, w tym dalsze wsparcie naszego sąsiada oraz przyszłość UE.
Ochrona granic podstawą bezpieczeństwa
– Chcę podkreślić, że z różnych powodów – bliskości poglądów, temperamentów – nasza współpraca z Premierem Grecji układa się naprawdę rewelacyjnie. Możemy zawsze na siebie liczyć i to ma bardzo duże znaczenie, biorąc pod uwagę znaczenie Grecji w południowej części Europy i znaczenie Polski na wschodniej flance Europy – mówił Donald Tusk.
Położenie geograficzne oraz obecna sytuacja sprawiają, że zarówno dla Polski, jak i Grecji temat nielegalnej migracji jest bardzo ważny. Pomimo odległości jaka dzieli nasze kraje, będziemy wymieniać się doświadczeniami, aby wzmocnić bezpieczeństwo nie tylko naszych krajów, ale także całej Europy.
– Europa i państwa członkowskie muszą skutecznie chronić swoje terytoria i skutecznie kontrolować swoją granicę, tak aby polityka migracyjna nie była ogarnięta chaosem, bezładem i brakiem jakiejkolwiek kontroli – podkreślił szef polskiego rządu.
Obaj przywódcy będą starali się wpływać skutecznie na strategie europejskie dotyczące bezpieczeństwa Europy i kwestii migracyjnej.
Wolna Ukraina to bezpieczna Europa
Solidarność całej Europy jest obecnie priorytetem, aby wspomóc Ukrainę w walce z Rosją. Nie jest to wyłącznie kwestia bezpieczeństwa Ukrainy, ale także Polski i całego kontynentu.
– Grecja i Polska konsekwentnie wspierają Ukrainę od czasu rosyjskiej napaści. Bardzo doceniam, że przy wszystkich różnicach historycznych, kulturowych znajdujemy wspólny język, jeśli chodzi o kształtowanie polityki europejskiej wobec Ukrainy. Jestem przekonany, że dzięki naszej współpracy polityka europejska w tej kwestii będzie bardzo konsekwentna – zapewnił Donald Tusk.
Premier Grecji podkreślił też rolę Polski jaką odgrywa w pomocy Ukrainie. Jednocześnie zapewnił o dalszym wsparciu jego kraju dla broniącej się Ukrainy.
– Wiemy, że Polska odgrywa bardzo ważną rolę jako państwo sąsiadujące i stoimy po Waszej stronie. Spotkałem się też ostatnio z prezydentem Zełenskim na szczycie Trójmorza i tam zapewniłem go, że nadal będziemy wspierać Ukrainę we wszystkich możliwych aspektach – militarnym i politycznym – jak długo będzie to potrzebne – mówił szef greckiego rządu.
Wspólnie dla przyszłości Unii Europejskiej
W ostatnich dniach w Warszawie europejscy liderzy dyskutowali nad przyszłością Unii Europejskiej. W ramach konsultacji “Strategic Agenda” politycy omówili dalsze plany i priorytety Wspólnoty na najbliższe 5 lat. Rozmowy w tym temacie kontynuowali Premierzy Polski i Grecji podczas dwustronnego spotkania.
– Będziemy kontynuować naszą współpracę nad ukształtowaniem nowej kompozycji politycznej w Unii Europejskiej po wyborach. Jestem przekonany, że dzięki temu, że stanowimy naprawdę bardzo dobrze współpracujący duet, łatwiej nam będzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego szybko budować nową konstrukcję europejską – zadeklarował Donald Tusk.
Polscy strażacy wspierają Grecję w najtrudniejszych sytuacjach
Grecja w ostatnich latach zmaga się z groźnymi pożarami, z którymi greccy strażacy nie są w stanie poradzić sobie sami. Polska straż pożarna dwukrotnie angażowała się w pomoc, za co podziękował premier Grecji. Szef greckiego rządu wspomniał również o poszukiwaniu formuły stałego wsparcia przez polskich strażaków.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni, zwłaszcza że w obliczu katastrofy klimatycznej, z którą mieliśmy ostatnio do czynienia, polscy strażacy stanęli na wysokości zadania. Pracujemy w tej chwili nad mechanizmem stałej obecności tych strażaków, którzy mogliby nam w szczególnych przypadkach pomóc. To by był dobry, praktyczny przykład prawdziwej solidarności europejskiej, wsparcia i pomocy – mówił Kiriakos Mitsotakis.
Zbliża się sezon letni, co wiąże się z kolejnymi zagrożeniami pożarowymi dla Grecji. Premier Donald Tusk zapowiedział kontynuację rozmów z premierem K. Mitsotakisem na temat możliwości dalszego wsparcia ze strony Polski.