INNE

Turniej Rapid & Blitz ruszył. Największe szachowe gwiazdy już w Warszawie

Magnus Carlsen i Jan-Krzysztof Duda

Światowa czołówka arcymistrzów szachowych już od środy będzie mierzyć się w Warszawie o wygraną w prestiżowym turnieju Rapid & Blitz 2024.

Rywalizacja potrwa do niedzieli 12 maja. Polskich fanów elektryzować będzie pasjonująca walka Jana-Krzysztofa Dudy z wieloletnim mistrzem świata Magnusem Carlsenem, ale w stolicy zadebiutuje także 17-letni Gukesh Dommaraju, zwycięzca Turnieju Kandydatów i pretendent do tytułu mistrza świata. Czeka nas wspaniałe starcie szachowych sław z nowym pokoleniem arcymistrzów. Turniej otworzyły we wtorek wyjątkowa konferencja prasowa oraz symultana, w której zagrały gwiazdy z zaproszonymi gośćmi.

Efektowne otwarcie Rapid & Blitz 2024, podobnie jak cały turniej, miało miejsce w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN. W tym roku znowu Magnus Carlsen i Jan-Krzysztof Duda są typowani jako faworyci do końcowego triumfu (Polak zwyciężył w pierwszej edycji warszawskiego turnieju, przed rokiem był drugi za Carlsenem), ale chętnych na wygraną w stolicy będzie więcej.

– Przed rokiem byłem trzecim najmłodszym graczem, dzisiaj jestem trzecim najstarszym – mówi Jan-Krzysztof Duda. – Jest tutaj tak wielu młodych, utalentowanych graczy, że nie wiem czego się spodziewać, tegoroczna edycja z pewnością będzie inna niż dwie poprzednie. Podejdę do niej w trochę inny sposób i zobaczymy, co to przyniesie – dodaje.

– Musze przyznać, że bardzo się cieszę na turniej w mojej ulubionej formule, już nie mogę się doczekać gry – mówi Magnus Carlsen. – Rzeczywiście, jestem najstarszym graczem tego turnieju, ale mnie to nie przeszkadza, cieszę się że rośnie nowe pokolenie zawodników. Mówiąc szczerze nie jestem raczej optymalnie przygotowany, ale oczywiście będę chciał zwyciężyć w Warszawie. Musze tylko trochę lepiej wystartować niż przed rokiem, bo drugi raz może mi się nie udać aż tyle nadrobić w końcówce – dodaje Carlsen, który cieszy się że ponownie w stolicy zagra towarzysko w piłkę nożną. – Teraz raczej grywam odrobinę w golfa czy padla, ostatni raz w piłkę zagrałem przed rokiem w Warszawie, więc nie oczekuję po sobie świetnej dyspozycji.

W stolicy, oprócz dumy polskich szachów Jana-Krzysztofa Dudy oraz wieloletniego mistrza świata Magnusa Carlsena, zagra grono świetnie zapowiadających się arcymistrzów. Do Polski przylecieli reprezentujący Indie Gukesh Dommaraju, Praggnanandhaa Rameshbabu i Arjun Erigiasi oraz Holender Anish Giri, Ukrainiec Kiriłł Szewczenko, Niemiec Vincent Keymer, Chińczyk Wei Yi oraz reprezentant Uzbekistanu Nodirbek Abdusattorov. Takie nagromadzenie znakomitych graczy gwarantuje wielkie emocje. Kibice i eksperci spodziewają się udanego turniejowego debiutu Gukesha Dommaraju. Trenerem genialnego 17-latka z Indii jest polski arcymistrz Grzegorz Gajewski, wcześniej pracujący z byłym mistrzem świata Viswanathanem Anandem.

Turniej Rapid & Blitz jest organizowany w Polsce już po raz trzeci, a rozgrywany w ramach cyklu Grand Chess Tour. Tak jak w poprzednich edycjach rywalizacja odbywać się będzie w Centrum Konferencyjnym POLIN. Każdego dnia (od środy do niedzieli) turniej będzie zaczynać się od godz. 13.

– Jeszcze kilka lat temu tylko marzyliśmy, by taki turniej przyjechał do Polski, a teraz mamy jego już trzecią edycję i co roku dokładane jest coś nowego – podkreśla Łukasz Turlej, sekretarz generalny FIDE. – W tym roku mamy w Warszawie same najgorętsze nazwiska, wydaje mi się że walka będzie się toczyła do ostatniej partii – dodaje.

Polski turniej rozpoczyna Grand Chess Tour 2024, serię prestiżowych zawodów, która następnie zagości w Bukareszcie (24 czerwca – 6 lipca), Zagrzebiu (8-15 lipca) oraz amerykańskim Saint Louis. Czołowi arcymistrzowie z całego świata będą walczyć o pulę nagród wynoszącą aż półtora miliona dolarów.

Nowością w warszawskim turnieju było wprowadzenie biletów-cegiełek, z których dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Rozeszły się one błyskawicznie. Kibice mogą jednak nadal wejść bezpłatnie na niebiletową pozostałą część widowni, ale przy dużym zainteresowaniu organizatorzy nie mogą zagwarantować miejsca (decyduje kolejność przybycia).

Pula nagród polskiego turnieju to 175 tysięcy dolarów, a w całym cyklu do wygrania jest półtora miliona.

Szachy. Gukesh Dommaraju (fot. Rafał Oleksiewicz)

Już od środy szachowe gwiazdy będą świecić w Warszawie. Rapid & Blitz to wielka gratka dla polskich fanów!

Światowa czołówka arcymistrzów szachowych już w tym tygodniu (8-12 maja) zmierzy się w Warszawie o wygraną w prestiżowym turnieju Rapid & Blitz 2024. Elektryzować nas będzie pasjonująca walka Jana-Krzysztofa Dudy z wieloletnim mistrzem świata Magnusem Carlsenem, ale w stolicy zadebiutuje także 17-letni Gukesh Dommaraju, zwycięzca Turnieju Kandydatów i pretendent do tytułu mistrza świata. Czeka nas wspaniałe starcie szachowych sław z nowym pokoleniem arcymistrzów.

W tym roku Carlsen i Duda znowu zagrają o zwycięstwo (Polak zwyciężył w pierwszej edycji warszawskiego turnieju, przed rokiem był drugi za Carlsenem), ale chętnych do triumfu w stolicy będzie więcej – na to jedno z największych szachowych wydarzeń w naszym kraju przyjadą gwiazdy królewskiego sportu z całego świata. Odbywać się ono będzie w dniach 8-12 maja, w Centrum Konferencyjnym POLIN.

W stolicy, oprócz dumy polskich szachów Jana-Krzysztofa Dudy oraz wieloletniego mistrza świata Magnusa Carlsena, zagra szerokie grono wybitnych arcymistrzów. Do Polski przylecą reprezentujący Indie Gukesh Dommaraju, Praggnanandhaa Rameshbabu i Arjun Erigiasi oraz Holender Anish Giri, Ukrainiec Kiriłł Szewczenko, Niemiec Vincent Keymer, Chińczyk Wei Yi oraz reprezentant Uzbekistanu Nodirbek Abdusattorov. Takie nagromadzenie znakomitych graczy gwarantuje wielkie emocje. Kibice i eksperci spodziewają się udanego turniejowego debiutu Gukesha Dommaraju. Trenerem genialnego 17-latka z Indii jest polski arcymistrz Grzegorz Gajewski, wcześniej pracujący z byłym mistrzem świata Viswanathanem Anandem. To właśnie sukces Ananda spowodował, że w Indiach na nowo zakochano się w szachach i obecnie w czołowej dwudziestce rankingu FIDE jest aż czterech Hindusów. Warto zaznaczyć, że wielu historyków wywodzi korzenie współczesnych szachów ze starożytnych Indii, a dokładnie od zbliżonej gry o nazwie czaturanga, w którą grano już setki lat przed naszą erą.

– Czuję, że mam jeszcze w sobie sporo energii i już nie mogę się doczekać występu w Warszawie – mówił Gukesh Dommaraju, zaraz po swoim sukcesie w Turnieju Kandydatów w Toronto. – To będzie przyjemność grać w turnieju szachów szybkich i błyskawicznych, jestem podekscytowany przyjazdem na te zawody – dodaje.

Wielu polskich fanów liczy, że znowu ze światową czołówką udanie powalczy nasz Jan-Krzysztof Duda. – Ostatnio mało grywam w Polsce, więc występ w Rapid & Blitz 2024 pozwala pokazać się polskim kibicom – mówi Duda. – Lubię grać w swoim kraju, świetnie się czułem także na mistrzostwach świata, które rozgrywane były w stolicy. Mam nadzieję, że tak świetnie obsadzonych zawodów będzie w Polsce jeszcze więcej. Szachy, także dzięki internetowi, stają się w Polsce coraz bardziej popularne i z pewnością dla fanów będzie to świetna sprawa, że przyjeżdża taka gwiazda jak Magnus Carlsen. Przez lata nie mieliśmy w naszym kraju turniejów z udziałem szachowej elity, a teraz to się zmieniło. To podwójna korzyść – dla nas profesjonalistów i kibiców, którzy mogą nas wszystkich oglądać na żywo w stolicy, a nie tylko w internecie. To bardzo ważne z punktu widzenia promocji dyscypliny, przy takich wydarzeniach szachami mogą się zainteresować kolejne osoby, w tym najmłodsi. Tym razem trochę zmienię swoje podejście do turnieju. Dwa razy poszło mi bardzo dobrze – zająłem pierwsze i drugie miejsce – spróbuję więc zagrać z większym luzem, bardziej spontanicznie, cieszyć się całym wydarzeniem. Zobaczymy, jak taka strategia się sprawdzi – kończy nasz arcymistrz.

Turniej Rapid & Blitz jest organizowany w Polsce już po raz trzeci, a rozgrywany jest w ramach cyklu Grand Chess Tour. Tak jak w poprzednich edycjach rywalizacja odbywać się będzie w Centrum Konferencyjnym POLIN. Każdego dnia (od środy do niedzieli) rywalizacja będzie zaczynać się o godz. 13. W 2023 roku w Warszawie  triumfował Magnus Carlsen.

– Cieszę się, że znowu zagram w Rapid & Blitz Poland, lubię brać udział w turnieju szachów szybkich i błyskawicznych – przyznaje Carlsen. – Przed rokiem słabiej zaprezentowałem się w pierwszej części turnieju, za to dobrze w szachach błyskawicznych. Wiem, że mam spore szanse na powtórzenie wyniku z 2023 roku, ale nigdy nie jest łatwo zwyciężać w takiej stawce. Widziałem na liście startowej wielu świetnych młodych graczy, jestem podekscytowany przed przyjazdem do Warszawy – mówi arcymistrz, który przed rokiem w Polsce znalazł też czas na coś więcej poza rywalizacją szachową. – To prawda, zagrałem w piłkę, choć ostatnio rzadko mi się to zdarza, teraz z chęcią pograłbym w golfa, który mnie zainteresował od minionych wakacji. Codziennie spacerowałem też po Warszawie, z hotelu do miejsca gdzie graliśmy, byłem też w kilku różnych restauracjach, próbowałem rozmaitych kuchni. Mam dobre wspomnienia z Polski – dodaje.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button