POLSKA

Trzydziestolecie Straży Granicznej. Nowoczesny sprzęt i skuteczni funkcjonariusze

Straż Graniczna

W niedzielę, 16 maja Straż Graniczna obchodzi swoje trzydziestolecie.

W ciągu tych trzech dekad przekształcili się ze struktury wojskowej, w profesjonalną policyjną formację, wykorzystującą w służbie najnowszą technologię.

Straż Graniczna stale rozwija się i unowocześnia.

Od 2017 roku na inwestycje i modernizacje w Straży Granicznej przeznaczone zostało około 1,8 miliarda złotych. Z tej kwoty około pół miliarda złotych zostało przeznaczone na inwestycje budowlane. Między innymi wybudowano od podstaw lub przebudowano dziesięć siedzib placówek SG, a 18 zostało zmodernizowanych i unowocześnionych. Wybudowano także cztery nowoczesne kryte strzelnice (w Chełmie, Przemyślu, Koszalinie i Gdańsku), zmodernizowano kolejne trzy (w Terespolu, Hrubieszowie i Krośnie Odrzańskim oraz przebudowano siedem obiektów szkoleniowych i internatowych.

Straż Graniczna (fot. SG)

Blisko 400 milionów złotych zainwestowano w 675 sztuk środków transportu, głównie samochodów patrolowych i terenowych oraz quadów i motocykli, z których większość trafiła na granicę zewnętrzną. Ponadto zakupiony został śmigłowiec Airbus Helicopters, typu H135 (P3H) z systemem obserwacji lotniczej za ponad 46 milionów złotych i dwa samoloty Turbolet L410 UVP E–20 do zadań nad obszarami morskimi (113,5 mln zł). Morski Oddział SG za 120 milionów złotych wzbogacił się o trzy przybrzeżne jednostki pływające, zaś w trakcie realizacji są kontrakty na dwa patrolowce, z których jeden będzie mógł pełnić służbę na pełnym morzu, drugi zaś będzie można wykorzystywać do ratownictwa morskiego.

Straż Graniczna
Śmigłowiec SG (fot. SG)

Trzecim co do wielkości obszarem inwestycji i modernizacji (ponad 360 milionów złotych) był pion łączności i informatyki. Przeznaczone na niego środki zostały wykorzystane na zakup nowoczesnego sprzętu informatycznego i łączności. Między innymi nabyto czytniki paszportów i linii papilarnych, zmodernizowano systemy łączności radiowej, zakupiono sprzęt do przetwarzania informacji niejawnych i do ochrony przed cyberatakami, zmodernizowano i rozbudowano platformę teleinformatyczną SG oraz zmodernizowano niejawną sieć teleinformatyczną Straży Granicznej.

Bardzo ważne były także inwestycje w systemy optoelektroniczne. Za około 150 milionów złotych zakupione zostały urządzenia ręczne, perymetryczne, montowane na statkach powietrznych i pojazdach obserwacyjnych, a także stanowiących podstawowy element dwunastu nowych wież obserwacyjnych, wybudowanych w Podlaskim, Nadbużańskim i Bieszczadzkim Oddziałach SG. Systemy te wykorzystywane są w bieżącej służbie do obserwacji i nadzorowania najbardziej zagrożonych odcinków granicy.

Straż Graniczna
Jeden z pojazdów SG (fot. SG)

Współcześnie funkcjonariusz wychodzący do służby na granicy zdany jest nie tylko na swoje zmysły i intelekt, ale wspierany jest przez najnowocześniejszą technologię. Zatem może skutecznie zapobiegać, wykrywać i ścigać wszelkie formy przestępczości granicznej, o czym codziennie przekonują przemytnicy i organizatorzy nielegalnej migracji.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button