POLSKAŚWIAT

Trzęsienie ziemi. Powitanie polskich strażaków po powrocie z Turcji

Polska pomaga

15 lutego 2023 roku po godz. 16:00 na terenie Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie odbyło się uroczyste powitanie 76 strażaków ratowników z 8 psami ratowniczymi, medyków, ratowników górniczych oraz 2 żołnierzy.

Wrócili do kraju po ośmiu dniach misji w Turcji. Wszyscy ratownicy zostali powitani przez ministra SWiA Pana Mariusza Kamińskiego, podsekretarza stanu w MSWiA Pana Bartosza Grodeckiego, zastępcę szefa BBN gen. bryg. rez. Mirosława Wiklika oraz komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka wraz z zastępcami.

Podczas przemówienia minister SWiA powiedział: „ Wiedzieliśmy, że mamy profesjonalnych i świetnie przygotowanych i doświadczonych ratowników, musieli ruszać natychmiast i natychmiast ruszyli. Jeszcze tego samego dnia byli w Turcji i przystąpili do działania. To co zrobiliście, mówię to do Naszych funkcjonariuszy, do Naszych bohaterów, to rzecz niezwykła. Uratowaliście 12 istnień ludzkich w tym trójkę małych dzieci. Tylko dzięki Wam Ci ludzie żyją i będą żyli. Pokazaliście niezwykłe męstwo, odwagę, poświęcenie, ofiarność i najwyższy profesjonalizm. Nie zawiedliście jak zawsze, jak zawsze okazaliście się niezawodni i po raz kolejny pokazaliście jak świetnie zorganizowaną formacją jest Państwowa Straż Pożarna. Jak niezawodną formacją i jak skuteczną. Chcę Wam powiedzieć Nasi drodzy bohaterowie, funkcjonariusze, że cała Polska jest z Was dumna, a cała Turcja jest Wam wdzięczna”

Powitanie polskich strażaków po powrocie z misji w Turcji (fot. MSWiA)

Szef polskich strażaków, zwrócił się do ratowników słowami: „Strażacy ratownicy powiadają, że jak człowieka ratujesz to jakbyś świat uratował. Myśmy 12 razy świat uratowali! Wielkie podziękowania za Wasz profesjonalizm, za Wasz wielki wysiłek i za Wasze podejście do tego, czym się zajmujecie. Jestem dziś wzruszony. Są takie momenty w życiu każdego oficera, że brakuje słów i dzisiaj właśnie to jest ten moment. Dziękuję Wam z całego serca. Zrobiliście kawał dobrej roboty. Jesteście dzisiaj wielkimi bohaterami i tego Wam gratuluję i życzę wszystkiego co najlepsze…”.

Na zakończenie uroczystego powitania, głos zabrał dowódca grupy HUSAR Poland bryg. Grzegorz Borowiec: „ Każdy z nas starał się najlepiej jak mógł aby ta praca przynosiła efekty. Efekty przyniosła takie że uratowaliśmy 12 istnień ludzkich. Jesteśmy z tego niesamowicie zadowoleni. Dziękuję ratownikom za pełne oddanie, pełne zaangażowanie, pracę z narażeniem życia, przez 24 godziny na dobę w piekielnie trudnych warunkach. To była naprawdę heroiczna praca. Walczyliśmy godzinami o to, aby kogoś uratować i przyniosło to efekt. Pragnę podziękować Naszym rodzinom które zostały tu w kraju i dodawały otuchy w najtrudniejszych chwilach. Bez nich nie mielibyśmy sił, żeby realizować te zadania na miejscu.”

W czasie przejazdu we wskazane miejsce odpoczynku, strażacy zatrzymali się tuż przed lotniskiem, gdzie wspólnie z komendantem główny PSP i jego zastępcami, przyjęli serdeczne podziękowania i kwiaty od licznej grupy tureckiej społeczności zamieszkującej w Polsce, która przybyła tam aby wyrazić ratownikom swoją wdzięczność.

Powitanie polskich strażaków po powrocie z misji w Turcji (fot. MSWiA)

Na ratunek Turcji – misja polskich strażaków

W poniedziałek, 6 lutego br. nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 w skali Richtera. Doszło także do wstrząsów wtórnych. W wyniku trzęsienia ziemi życie straciło kilkadziesiąt tysięcy osób.

W odpowiedzi na apel Turcji o międzynarodową pomoc, minister Mariusz Kamiński zaproponował wsparcie Polskiej Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej HUSAR. W skład grupy weszło 76 strażaków m.in. z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Gdańska wraz z 8 psami ratowniczymi. Następnie do strażaków dołączył także zespół ratowników górniczych i medycznych, a także żołnierze.

Działania grupy realizowane były w ciężkich zimowych warunkach w trybie zmianowym, 24 godziny na dobę. Polacy współpracowali na miejscu również z ratownikami m.in. z Czech, Litwy czy Bułgarii.

W trakcie 8 dni misji w Turcji strażakom udało się uratować 12 osób uwięzionych pod gruzami, w tym trójkę małych dzieci. Wsparciem w działaniach funkcjonariuszy były psy ratownicze.

Udział polskich strażaków w misjach zagranicznych

To już kolejna akcja ratownicza, w której biorą udział funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.

W sierpniu 2022 roku we Francji 146 strażaków i 49 pojazdów uczestniczyło w dogaszaniu pożarów torfowisk, wycinaniu spalonych drzew i budowaniu systemów zaopatrzenia wodnego. Każdego dnia w działaniach uczestniczyło w sposób ciągły 120 ratowników i około 30 pojazdów.

Natomiast w lipcu ubiegłego roku polscy strażacy i policjanci pomagali w walce z pożarami w Czechach. Podczas pięciu dni akcji polska załoga wykonała łącznie 16 lotów, podczas których zrzucono na płonące lasy 1,467 mln litrów wody, co stanowi 1467 ton. Nasi strażacy i policjanci spędzili w powietrzu w sumie 39 godzin.

Polscy strażacy uczestniczyli też w misjach ratowniczych m.in. w Libanie (w 2020 roku) i w Grecji (w 2021 roku).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button