ŚWIAT

Trzęsienie ziemi. Polscy strażacy w Turcji. Wkrótce wrócą do kraju

Polska pomaga

W poniedziałek 6 lutego 2023 r. nad ranem w prowincji Gaziantep w Turcji nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,6 stopnia w skali Richtera.

Turcja poprzez ERCC złożyła zapotrzebowanie na siły poszukiwawcze i ratownicze do szybkiej interwencji w rejonie i ratowania ludzi spod gruzów a Polska wyraziła akces.


Po 8 dniach szanse na uratowanie już kogokolwiek są znikome. Mimo to, wczoraj ratownicy wyciągnęli spod gruzów 6-latkę i 13-latka.

  • Do tej pory w Turcji i Syrii zginęło ponad 35 tysięcy osób. Jest ok. 80 tys. rannych.
  • W samej Turcji liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 31 tysięcy, a w Syrii ponad 4000.
  • W Turcji zawaliło się około 6500 budynków.
  • W akcji ratowniczej brało udział ponad 110 tys. osób.
  • 23 mln ludzi może być dotknięte skutkami kataklizmu.

Działania naszych ratowników zbliżają się ku końcowi. Na środę 15 lutego zaplanowano powrót grupy do kraju. Do tego czasu grupa wciąż pozostaje w gotowości do podjęcia działań.

Na prośbę EUCPT, 3 oficerów łącznikowych z grupy USAR Poland zostało oddelegowanych do wsparcia Reception and Departure Centre (RDC) na lotnisku w Gaziantep. Do ich zadań będzie należało między innymi zbieranie informacji od międzynarodowych grup ratowniczych pracujących w Turcji w związku z ich przewidywanym czasem opuszczania kraju oraz ułatwianie procesu odprawy granicznej. Ponadto, będą również wspomagać koordynację pracy lotniska.


Z polskimi strażakami w bazie operacji spotkał się w poniedziałek Mer Besni. Przybył na spotkanie, aby podziękować im za akcję poszukiwawczo–ratowniczą, wielkie zaangażowanie i każde uratowane ludzkie istnienie.


Zwracając się do członków grupy HUSAR powiedział:

„Uratowaliście ludzi, naszych braci i siostry, naszych bliskich, którzy byli uwięzieni pod gruzami. Kiedy straciliśmy nadzieję, odzyskaliście ją dla nas. Możecie traktować Besnię jako swoją drugą ojczyznę…”

Trzęsienie ziemi. Polscy strażacy w Turcji (fot. USAR Poland)

„Ratowano” 13 osobę?!

11 lutego w godzinach wieczornych wydawało się, że zlokalizowano 13 osobę. Ratownicy natychmiast rozpoczęli próbę dotarcia.

Od soboty trwała akcja dotarcia do zlokalizowanej poszkodowanej osoby. Naszych czworonożnych ratowników wpierali w działaniach psy ratownicze z Czech i Litwy. Niestety nie odnaleziono tej osoby. Być może psie nosy pomyliły się.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button