POLSKA

Trwa Finał WOŚP 2020. Wolontariusze, cel zbiórki, Pokojowy Patrol, sztaby na świecie

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Finał 28. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął się z rekordową kwotą!

W sobotni wieczór było już 11 850 688 PLN! To jest o ponad 1,7 mln zł więcej niż rok temu!

Z okazji Finału odbywa się dziś 2000 wydarzeń w całej Polsce i na świecie. Od początku działalności WOŚP zebrała ponad miliard złotych!

AKTUALIZACJA

12 stycznia o godz. 11:10 na koncie Fundacji pojawiło się już 15 062 342 zł.

Stan na godz. 13:15 to 19 701 430 zł.

Godz. 16:00 – 20 637 017 zł.

Studio Finału 28. WOŚP w Warszawie (fot. Michał Kwaśniewski/WOŚP)

Wiatr w żagle – finałowy statek wystartował!

Statek pod nazwą Polska wypłynął! Jego kapitan, Jurek Owsiak przywitał wszystkich zza jego steru: „Pamiętajcie, że ten dzisiejszy statek będzie płynął po falach przyjaźni. Będziemy razem, będziemy mówili o tolerancji, o solidarności”.

Warszawski Finał WOŚP w nowej lokalizacji

Po raz pierwszy koncerty finałowe będą miały miejsce na Placu Bankowym. Całość rozpocznie Majka Jeżowska Band o godzinie 15.30. Na scenie zagra również Cyrk Deriglasoff, Pablopavo & Ludziki, Sidney Polak, Jazz Band Młynarski – Masecki, Daria Zawiałow, Renata Przemyk, Agnieszka Chylińska, Łydka Grubasa, Kwiat Jabłoni, Ralph Kaminski oraz Tulia.

Co roku wybierany jest cel, który możecie wesprzeć, m.in. wrzucając pieniądze do puszek. W czasie 28. Finału gramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Za zebraną kwotę jest w planie zakup:

– lampy operacyjne,
– stoły operacyjne,
– diatermie,
– aparaty do znieczulenia,
– sprzęt monitorujący,
– urządzenia teletransmisyjne,
– aparaty RTG z ramieniem C
– zestawy endoskopowe.

Ogólna chirurgia dziecięca

W ostatnim roku w Polsce wykonano ponad 80 tysięcy operacji na 67 oddziałach chirurgii dziecięcej. Mimo że polska chirurgia dziecięca jest na wysokim poziomie europejskim, nadal potrzebny jest sprzęt, który pozwoli przeprowadzić więcej operacji małoinwazyjnych i endoskopowych. Pozwoli to na zmniejszenie urazu oraz dolegliwości pooperacyjnych dziecka, oraz umożliwi krótszy pobyt pacjenta i rodziców w szpitalu.

Konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii dziecięcej jest prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz, który będzie również ekspertem medycznym 28. Finału WOŚP.

Kardiochirurgia dziecięca

W 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej w Polsce, wykonuje się rocznie ok. 2,5 tysiąca operacji serca u dzieci, w tym najbardziej skomplikowane operacje u noworodków i dzieci z sercem jednokomorowym. Wyniki leczenia dzieci w tych ośrodkach należą do najlepszych na świecie. Wymaga to najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego, w tym echokardiografów nowej generacji, urządzeń niezbędnych do operacji na otwartym sercu, przede wszystkim nowoczesnych aparatów do krążenia pozaustrojowego oraz sprzętu na oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej.

Neurochirurgia dziecięca

W 7 ośrodkach neurochirurgii dziecięcej wykonuje się rocznie ok. 3 tysięcy operacji. Operacje mózgu u dzieci wymagają m.in. wyposażenia sal operacyjnych w ultranowoczesną nawigację i mikroskopię operacyjną. Najwyższą precyzję wykonywanych operacji zapewniają mikroskopy w technologii 3D, tak zwane egzoskopy. Niestety żaden ośrodek w Polsce nie posiada takiego sprzętu. Jego zakup zapewni najwyższą precyzję, zmniejszy uraz operacyjny tkanek mózgu i poprawi wyniki leczenia.

ID WOŚP 28. Finał – Jurek Owsiak (fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP)

Jak rozpoznać wolontariusza WOŚP?

Kwestujący na szyi ma ID. To oficjalna karta, która uprawnia do zbierania pieniędzy razem z WOŚP! Znajdziesz tam takie informacje: imię, nazwisko, zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka Fundacji oraz kod QR.

W dłoniach trzyma puszkę i czerwone serduszka. Dzięki puszce najszybciej rozpoznasz wolontariusza. Podejdź do niego, wrzuć dowolną kwotę i odbierz od niego serduszko.

Wolontariusze najczęściej nie chodzą sami. Możesz spotkać ich w parach, albo większych grupach. Będą kwestować w miejscach publicznych, na terenach koncertów i w innych popularnych miejscach, w miastach, w których gra Orkiestra.

Pokojowy Patrol (fot. Lucyna Lewandowska/WOŚP)

Co robi Pokojowy Patrol?

Pokojowy Patrol to zaangażowani i energiczni ludzie w czerwonych koszulkach.

Co roku Pokojowy Patrol dba o to, żeby wszyscy bawili się nie tylko świetnie, ale też bezpiecznie.

Dzięki pracy Patrolu Medycznego żaden uczestnik nie musi obawiać się o swoje zdrowie. Wśród nich są również osoby posiadające zaświadczenie o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu ratownika. Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej, oni są w pogotowiu.

Warszawa oraz ZTM gwarantują darmowe przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich wolontariuszy, w tym Patrolowców. Warunkiem jest pokazanie ID. Miejskie Zakłady Autobusowe podstawiają pojazdy na potrzeby przewiezienia członków Patrolu z hotelu do Studia. Darmową podróż dla wolontariuszy 28. Finału zapewniają Koleje Mazowieckie. Miejcie przy sobie ID!

Wolontariusze WOŚP (fot. Dominik Malik/WOŚP)

28. Finał WOŚP na świecie!

Wolontariusze działają w 1760 sztabach nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami.

100 sztabów działa w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Danii, Holandii, Belgii, Szwecji, Chorwacji, Norwegii, Singapurze, Australii, Tajlandii, Rosji, Luksemburgu, Indonezji, Meksyku, Japonii, Szwajcarii, Kanadzie, Islandii, Słowenii, Gruzji, Austrii, Nowej Zelandii, Estonii, Chinach, Tanzanii, na Cyprze i na Węgrzech.

Finałowe intro będziecie mogli usłyszeć w podczas wydarzeń m.in. w Berlinie, Belfaście, Liverpoolu, Madrycie, Petersburgu, Sydney, Wiedniu, Dublinie, Seattle.

Wielu polskich artystów weźmie udział w wydarzeniach 28. Finału organizowanych przez sztaby zagraniczne. Kayah wystąpi podczas Finału w Madrycie, Krystyna Janda w Dublinie, a piosenkę „Jak statki na niebie” zespołu DeMono bez wątpienia usłyszy publiczność zgromadzona we Wiedniu.

W Irlandii pojawili się Mateusz Damięcki, Paulina Andrzejewska-Damięcka, Łukasz Nowicki i Olga Paszkowska, których będziecie mogli spotkać na finale w Athlone.

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspiera również Australia, a sztaby WOŚP wspierają Australię. W związku z pożarami z którymi zmagają się teraz mieszkańcy tego kraju postanowiono, że pieniądze zebrane podczas Finału w Australii nie będą przekazywane Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a zostaną przesłane na rzecz działającej na miejscu organizacji pozarządowej, która zbiera środki na ratowanie życia i zdrowia ofiar pożarów.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button