FESTIWALEPOZOSTAŁE

Trwa 31. Malta Festival Poznań. 143 wydarzenia i ponad 600 artystów

Malta Festival Poznań

Serce tegorocznej Malty bije w parku Wieniawskiego.

Oprócz sceny znajdziecie tam również twierdzę „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce” duetu artystycznego Iwo Borkowicza i Oli Korbańskiej. Twierdza powstała z ziemi parku Wieniawskiego w ramach konkursu Zaklepane / Ground Rules. Projekt jest refleksją na temat cyrkulacji materii, jej nieustannego ruchu, a akt brutalnego wykrojenia części przestrzeni publicznej zwraca uwagę na antropocentryczne zasady gry i sposób postrzegania ziemi jako nieskończonego zasobu. Twierdza jest z jednej strony niezależnym dziełem artystycznym stworzonym dla Malta Festival Poznań 2021, z drugiej miejscem finału Zaklepane / Ground Rules Generatora Malta, zorganizowanego pod hasłem „Ziemia nieswoja”, w którego ramach artyści zapraszają na rezydencje z pogranicza sztuki i aktywizmu.

Niezbędnik festiwalowicza/ki

Festiwal Malta trwa od 18 do 29 czerwca! Większość wydarzeń, jak bezpłatne koncerty, spektakle, spotkania i warsztaty, odbywa się w parku Wieniawskiego, na teatr familijny zapraszamy do parku Moniuszki. Spektakle teatralne zostaną zaprezentowane w miejscach partnerskich (takich jak: Teatr Nowy, Teatr Polski, Polski Teatr Tańca i Teatr Muzyczny, CK Zamek, Stara Rzeźnia, Aula Artis, MTP). Jedynie siedem wydarzeń jest biletowanych, na pozostałe 136 obowiązuje wstęp wolny. Poniżej zgromadziliśmy wszystkie informacje praktyczne, czyli niezbędnik każdego festiwalowicza/ki.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

GODZINY OTWARCIA

Punkt Info / park Wieniawskiego
poniedziałek – niedziela
11:00–21:00

W miasteczku festiwalowym w parku Wieniawskiego znajduje się Punkt Info, to tam można zwrócić się z każdym pytaniem, zapytać o drogę, swoją ścieżkę festiwalową czy zabrać bezpłatną broszurę z harmonogramem festiwalu. Znajdziecie tam też na regale nasze różne publikacje, którymi chcemy się z wami nieodpłatnie podzielić. Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania!

Punkt Info to także nasz festiwalowy sklepik, w którym można kupić tegoroczne gadżety, jak koszulki, torby, magazyn festiwalowy. W Punkcie Info po zmroku odbierzecie też słuchawki na wieczorne silent disco.

WSTĘP WOLNY, BILETY

Większość wydarzeń festiwalu Malta jest bezpłatna – odbywa się zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i zamkniętych, gdzie obowiązuje pierwszeństwo wejścia lub w przypadku warsztatów – wcześniejsze bezpłatne zapisy mejlowe. W związku z obecnymi obostrzeniami spowodowanymi pandemią COVID-19 stosujemy limit uczestników na wydarzeniach. Bilety obowiązują na koncert Projekt Krynicki z muzyką Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka i Pawła Szymańskiego (24.06.2021 / 50 zł) i na spektakl Powtórzenie. Historia/e teatru (I) w reżyserii Milo Raua (28–29.06.2021 / 37 zł).

Spektakle poznańskich partnerów programowych, takich jak Teatr Nowy, Teatr Polski, Polski Teatr Tańca i Teatr Muzyczny, są płatne, instytucje te prowadzą sprzedaż biletów na swoich stronach internetowych. Każda z nich wprowadziła do sprzedaży zarówno bilety normalne, jak i ulgowe, dodatkowo w przypadku Teatru Muzycznego widzowie festiwalu Malta mają możliwość zakupu biletu w cenie zniżkowej.

W tym roku poznaniacy i turyści będą mogli wziąć udział w 143 wydarzeniach, w tym 136 bezpłatnych. Wszystko to przygotowuje ponad 600 artystów w 24 lokalizacjach na terenie Poznania.

Plenerowa scena parku Wieniawskiego ma naturalną widownię, która zapewnia widoczność na różnych wysokościach dzięki pagórkowatemu terenowi.

Relaks blisko ziemi na Malcie

80 proc. powierzchni ziemi należy do ludzi – państw i osób prywatnych. Kurczy się powierzchnia ziemi niepodlegającej człowiekowi, znikają też miejsca, o które dbają wspólnoty. Taką właśnie przestrzenią współdzielenia i troski jest ROD im. H. Dąbrowskiego. To tam mieszkańcy Poznania mogą praktykować kontakt z ziemią, troszczyć się o rośliny, a także zapoznawać z zamieszkującymi ten teren owadami i zwierzętami. Joanna Pańczak (kuratorka Generatora Malta) i Agnieszka Różyńska (kuratorka Kursu Miejskiego Relaksu) spotkały z sobą idee od lat praktykowane w Generatorze Malta, ale po raz pierwszy w takiej fuzji: oddawanie głosu i twórczego pola młodym w tematach społecznie i politycznie istotnych, uprawianie miejskiego rolnictwa i troska o tereny zamieszkałe przez rośliny, owady i ptaki oraz wzmacnianie narzędziami sztuki oddolnych ruchów mieszkanek i mieszkańców w walce o wspólne dobro. Podczas projektu Kurs Miejskiego Relaksu artyści i aktywiści przez dwa miesiące badali formy aktywnego relaksu w jednym z najstarszych ogrodów działkowych w Polsce. A już dziś, podczas rodzinnego pikniku, nastąpi finał projektu – prezentacja zina, akcje performatywne oraz koncert zespołu Tęskno (wokalistka Joanna Longić miała 19 czerwca urodziny, zatem życzymy wszystkiego najlepszego!).

Jeśli macie ochotę rozpocząć sobotę od porannego rozruchu, przyjdźcie koniecznie do parku na Latające obiekty. Sprawdźcie, jak wprawić w ruch talerze, smocze kije, piłki na sznurkach, taśmy na drzewach i wszelki inne przedmioty o potencjale lotniczym. W programie mamy również warsztaty dla dzieci Stacja: improwizacja! Zespołowe gry kreatywne i Halo, tu grzyb! Nieco starszych uczestników Malty zapraszamy na warsztaty z tworzenia radioodbiorników Edki Jarząb i Grupy Uskoki, którzy od wczoraj rezydują w twierdzy. Przyjdźcie też na parkową potupajkę z Radiem Uskoki! Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak styl protestów ulicznych zmienia się w zależności od kraju, jak i dlaczego protestujący teatralizują swoje działania oraz co jest akceptowalne w Polsce, we Francji czy w Brazylii, przyjdźcie na debatę Ulica jako scena. Uczestnikami tej odsłony Forum będą Dariusz Kosiński, Przemysław Sadura i Hanna Mamzer. Wieczorem druga odsłona showcase’u muzycznego Berlin – Poznań – Kijów, usłyszymy rockowy Izzy and the Black Trees oraz girlsband Shyness! Zainteresowanych widowiskami w plenerze zapraszamy o 22:00 do Starej Rzeźni na spektakl Eurydyka w reżyserii Pawła Szkotaka.

Wspomnienie z otwarcia Malta Festival Poznań 2021

Oficjalne otwarcie Malta Festival Poznań 2021 nastąpiło o 21:00 tuż przed energetycznymi koncertami Laury Lee & the Jettes i Jennifer Touch. Na scenie mogliście zobaczyć nas wszystkich – organizatorów, wolontariuszy i przyjaciół Malty – i wysłuchać przemówień Michała Merczyńskiego (dyrektora festiwalu Malta), Karola Działoszyńskiego (przewodniczącego Rady Fundacji Malta) oraz Jacka Jaśkowiaka (prezydenta Poznania). To już nasza maltańska tradycja, aby na otwarciu Malty wystąpić całym zespołem na scenie w koszulkach festiwalowych. Na scenie spotkali się partnerzy, wolontariuszki, współorganizatorzy, osoby, które wspierają nas dobrym słowem i wspierają Maltę organizacyjnie. Symboliczne założenie koszulek, to jak wciągnięcie flagi na maszt, po którym ruszamy w festiwalową podróż.

Dyrektor festiwalu, Michał Merczyński zachęcił do „zmaltowania się” i zabawy w plenerze. Między 18 a 29 czerwca zobaczymy prawie 150 wydarzeń, w tym 136 wydarzeń bezpłatnych w 24 lokalizacjach. W mowie inaugurującej 31. Malta Festival Poznań, Prezydent Miasta, Jacek Jaśkowiak wskazał na jedno z haseł tegorocznej Malty – „powrót do korzeni”. Festiwal znowu wyszedł w plener, artyści podbijają kolejne ulice Poznania a sercem Malty stał się park Wieniawskiego, gdzie w minionych latach odbywały się koncerty w ramach programu muzycznego. Jacek Jaśkowiak wyraził nadzieję na rozwinięcie współpracy partnerskiej z Ukrainą i Niemcami, zapraszając na muzyczny program festiwalu Malta, prezentację zespołów z Kijowa, Berlina i Poznania.

Festiwal odwiedził z prewizytą Luk Perceval, bohater przyszłorocznego Portretu Artysty, międzynarodowego programu Malty. Flamandzki reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców, 20 czerwca pokaże u naszych teatralnych sąsiadów z TR Warszawa oparte na motywach dramatu Antona Czechowa 3SIOSTRY.

Na koniec dnia, pełnego intensywnych wrażeń, rozładowaliśmy emocje i wyzwoliliśmy ciała na silent disco, na które zapraszamy też dzisiaj o 23:00.

Od piątku 18 czerwca na poznańskich ulicach, w parku Wieniawskiego, a także na Krzesinach, Głuszynie i w Starej Rzeźni będziemy się natykać na wydarzenia festiwalu Malta. Jest ich w programie ponad 140. Na większość wejdziemy bez biletów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button