FESTIWALEFILM I SERIALE

Toruń. Sean Penn na Festiwalu CAMERIMAGE 2023

Festiwal CAMERIMAGE

Wybitny amerykański aktor, producent, scenarzysta i reżyser Sean Penn, dwukrotny laureat Oscara, odwiedzi Toruń w trakcie tegorocznej edycji Festiwalu CAMERIMAGE.

Twórca zaprezentuje swój film dokumentalny Superpower, który jest próbą zrozumienia najnowszej historii Ukrainy w oparciu o losy Wołodymyra Zełenskiego.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się na miesiące przed rosyjską inwazją na Ukrainę, a pierwotnym celem projektu było zrozumienie dziedzictwa protestów na Majdanie oraz drogi, jaką przeszedł aktor Wołodymyr Zełenski, by stać się nieustraszonym prezydentem Ukrainy. Jednak gdy to, co wydawało się nieprawdopodobne, stało się smutnym faktem, filmowcy – którzy znajdowali się 24 lutego na Ukrainie – nie tylko zrealizowali kilka wywiadów z Zełenskim, ale kręcili również ujęcia na froncie, tworząc wielowymiarowe spojrzenie na wojnę oraz jej wpływ na kraj i jego mieszkańców. Międzynarodowa premiera nieukończonej jeszcze wersji Superpower miała miejsce na tegorocznym festiwalu w Berlinie, a gotowy film zjeździł od tego czasu cały świat.

Kadr z filmu Superpower. Wołodymyr Zełenski i Sean Penn (fot. pras.)

Czasami słowa nie wystarczają. Gdy Rosja dokonała 24 lutego 2022 roku inwazji na Ukrainę to świat jaki znaliśmy zmienił się na zawsze. Jako festiwal poświęcony sztuce autorów zdjęć filmowych CAMERIMAGE ceni sobie apolityczność. Jednakże od początku starał się pomóc na różne sposoby ukraińskim przyjaciołom, sprowadzając między innymi do Torunia na ubiegłoroczną edycję wydarzenia Międzynarodowy Festiwal Filmów Etnograficznych OKO oraz Ukraiński Festiwal Sztuki Operatorskiej KINOKO. Z tym większą dumą i radością organizatorzy festiwalu ogłaszają, że Sean Penn osobiście przedstawi w Toruniu współreżyserowany z Aaronem Kaufmanem film dokumentalny Superpower. Twórca weźmie również wraz z producentem Billym Smithem udział w konferencji prasowej po seansie. Sean Penn to kolejna gwiazda, która weźmie udział w tegorocznej edycji, jednego z najważniejszych festiwali filmowych w tej części Europy.

Z całego serca polecamy obejrzenie tego niezwykłego filmu dokumentalnego oraz wysłuchanie tego, co Sean Penn będzie miał do powiedzenia o jego realizacji. Czasami słowa nie wystarczają, jednak stają się o wiele potężniejsze gdy wspierają je ruchome obrazy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button