FESTIWALE

The Streets, Skalpel i Low Key na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020

Symbol brytyjskiej muzyki miejskiej XXI wieku powraca po wieloletniej przerwie i staje się drugim headlinerem tegorocznej edycji festiwalu.

Obok Mike’a Skinnera do programu 15. edycji dołączają też Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli najlepiej rozpoznawalni na świecie przedstawiciele polskiej elektroniki. W drugi weekend czerwca oprócz Skalpela usłyszmy także nowy, wyjątkowy projekt Marcina Cichego z wokalistą Karolem Wróblewskim. Tym samym program 15. edycji festiwalu rośnie do 23 artystów.

Mike Skinner aka The Streets już w momencie debiutu został ogłoszony głosem brytyjskich ulic. Ten raper, producent, DJ, piosenkarz, pisarz, aktor jest odpowiedzialny za niektóre z najważniejszych brytyjskich utworów tego stulecia. Po 5 albumach i ponad 5 milionach sprzedanych płyt, w 2011 roku Mike Skinner zawiesił działalność pod szyldem The Streets. Po wieloletniej przerwie Skinner powrócił ze swoim fenomenalnym zespołem na entuzjastycznie przyjętą trasę. W przyszłym roku The Streets ma wydać nowy album i opublikować debiutancki film fabularny, oba zatytułowane „The Darker The Shadow, The Brighter The Light”. Na koncercie w Katowicach z pewnością usłyszymy najważniejsze hity The Streets, jak i fragmenty nowej, nieopublikowanej płyty!

Z nowym materiałem wracają też światowi ambasadorowie polskiej elektroniki, czyli Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Ich nagrania zaciekawiły kultową wytwórnię Ninja Tune. Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując studyjne kompozycje w aranżacjach na 17 osobową orkiestrę. Nadchodzący, czwarty album grupy zatytułowany „Highlight”, to najbardziej eklektyczna płyta w karierze Skalpela. W Polsce ukaże się nakładem NoPaper Records, zaś na świecie za jej promocję i dystrybucję odpowiadać będzie kultowa oficyna !K7 Records.

Marcin Cichy zaprezentuje na festiwalu również swój najnowszy projekt Low Key. Duet współtworzony z wokalistą Karolem Wróblewskim to elektroniczne pejzaże i nowoczesny songwriting spod znaku Ry X i Rhye, z odległymi echami muzyki lat 80. Jako inspiracje wskazują m.in. nową falę, Petera Gabriela i zespół Talk Talk. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Sound Improvement ukazał się dobrze przyjęty, debiutancki album grupy, zatytułowany „Distance”.

To jeszcze nie koniec odsłaniania programu 15. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice! Kolejne ogłoszenia już niebawem! W sprzedaży dostępne są karnety 3-dniowe i 2-dniowe oraz bilety 1-dniowe. Podobnie jak w 2019 roku, festiwalowa niedziela będzie darmowa. Odbędzie się wówczas kolejny Fajrant!, czyli darmowy, taneczny maraton na katowickich Sztauwajerach.

Tauron Nowa Muzyka Katowice
11.06 – 14.06.2020

● Underworld ● The Streets ● Cigarettes After Sex ● Floating Points ● Anna Calvi ● Soap&Skin ● Acid Arab live ● Andy Stott ● DJ Tennis ● Red Axes live ● Donato Dozzy ● Gerd Janson ● Jennifer Cardini ● Skalpel ● Rival Consoles ● Vladimir Ivkovic ● Tomaga ● Shards ● Bruno Bavota ● SEED Ensemble ● Afrodeutsche ● Low Key ● Qba Janicki

ARTYŚCI

The Streets

Mike Skinner pochodzi z Birmingham. Ten raper, producent, DJ, piosenkarz, pisarz, aktor jest odpowiedzialny za niektóre z najważniejszych brytyjskich utworów tego stulecia. Jego debiutancki album „Original Pirate Material” z 2002 roku, jest powszechnie uważany za płytę, która zmieniła oblicze brytyjskiego rapu. Drugi album „A Grand Don’t Come For Free” przyniósł wielki światowy sukces, m.in. dzięki takim hitom, jak „Fit But You Know It” i „Dry Your Eyes”. Po 5 albumach i ponad 5 milionach sprzedanych płyt, Skinner zrezygnował z działalności pod szyldem The Streets i skupił się na pracy nad innymi projektami muzycznymi. W 2018 roku Skinner wrócił ze swoim fenomenalnym zespołem na entuzjastycznie przyjętą trasę. W 2021 roku The Streets wyda nowy album i debiutancki film fabularny, oba zatytułowane „The Darker The Shadow, The Brighter The Light”.

Skalpel

Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Ich nagrania zaciekawiły kultową wytwórnię Ninja Tune, dla których duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki – „Skalpel” i „Konfusion”. Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami i koncertami na całym świecie. Trzeci krążek „Transit” oznaczał odejście od muzyki opartej na samplach w stronę kompozycji tworzonych przy pomocy wirtualnych instrumentów.
Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując swoje studyjne kompozycje w aranżacjach na 17 osobową orkiestrę. Nadchodzący, czwarty album grupy „Highlitght” to najbardziej eklektyczna płyta w karierze Skalpela.

Low Key

Duet założony przez producenta Marcina Cichego (Skalpel, Meeting By Chance) i wokalistę Karola Wróblewskiego. Wspólnie tworzą post-elektroniczne pejzaże dźwiękowe zanurzone w nowoczesnej twórczości wokalnej z odległymi echami muzyki lat 80. Jako inspiracje wskazują m.in. nową falę, Petera Gabriela i zespół Talk Talk. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Sound Improvement ukazał się dobrze przyjęty, debiutancki album grupy, zatytułowany „Distance”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button