19 stycznia firma SpaceX przeprowadziła ważny test w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.
Przedsiębiorstwo Elona Muska sprawdziło system ewakuacyjny statku kosmicznego Dragon.
Rakieta Falcon 9 wzniosła się w powietrze, aby ulec symulowanej awarii. Test udał się znakomicie od startu po wodowanie Dragona.
Po 1,5 minucie lotu uruchomiony został silnik SuperDraco i oddzielił kapsułę od rakiety. Następnie po kilku minutach kapsuła wodowała w Oceanie Atlantyckim.
SpaceX musiał zniszczyć rakietę, by sprawdzić, czy działa prawidłowo system ewakuacyjny.
Przed nami roztacza się nowa historia podboju kosmosu. Prawdopodobnie w marcu dwójka astronautów na pokładzie Dragona zostanie zabrana przez Falcon.
Bob Behnken i Doug Hurley będą pierwszymi ludźmi, których Space X zabierze na pokład międzynarodowej stacji kosmicznej.
Suited up! While crew members won't be aboard #CrewDragon during tomorrow's @SpaceX In-Flight Abort Test, astronauts Bob Behnken & Doug Hurley rehearsed what they'll experience during @Commercial_Crew missions. I'm excited we'll soon launch American astronauts from American soil! pic.twitter.com/Fr3CjGTm4s
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) January 17, 2020
Elon Musk współpracuje z NASA. Amerykańska agencja nie posiada własnych wahadłowców od 2011 roku. USA pomaga Rosja.
Człony rakiet SpaceX mogą być wielokrotnie wykorzystywane i dzięki temu zmniejszy to koszta kosmicznych wypraw.
Elon Musk chce do 2050 roku przetransportować na Marsa milion osób.
O Dragonie
Dragon to swobodnie latający statek kosmiczny zaprojektowany do dostarczania zarówno ładunku, jak i ludzi do orbitujących miejsc. Jest to jedyny obecnie statek kosmiczny, który jest w stanie zwrócić znaczne ilości ładunku na Ziemię. Obecnie Dragon przenosi ładunki w kosmos, ale od samego początku był przeznaczony do przewozu ludzi. Pierwszy lot demonstracyjny w ramach komercyjnego programu załogi NASA wystartował 2 marca 2019 roku. Sonda Dragon pomyślnie zadokowała się na kosmicznej stacji. Tym samym stał się pierwszym amerykańskim statkiem kosmicznym, który autonomicznie zadokował się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Sonda Dragon może przewozić do 7 pasażerów na orbitę Ziemi i poza nią. Część kapsuły jest zaprojektowana do przewozu zarówno ludzi, jak i ładunków wrażliwych dla środowiska.