POLSKA

Uwaga na wysokie ciśnienie atmosferyczne w Polsce! IMGW: nawet 1050 hPa

Bardzo wysokie ciśnienie w całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obliczył, że ciśnienie atmosferyczne 20 stycznia może wynieść do 1050 hPa.

Polska znalazła się w „objęciach” potężnego wyżu, który może wpływać na samopoczucie u niektórych osób.

W południowo-zachodniej części kraju już odnotowano (z godz. 11:30) ciśnienie w wysokości 1046 hPa.

Przed godz. 12:00 w Polsce ciśnienie wahało się od 1040-1042 hPa na wschodzie i północy kraju poprzez 1044 hPa na północnym-zachodzie, środku i południu oraz 1046 hPa na krańcu południowo-zachodnim (Żary, Legnica, Wrocław i Nysa).

Rośnie ciśnienie atmosferyczne. Czy osiągnie rekordowy poziom w historii? (fot. IMGW)

Rekordowe ciśnienia w Polsce odnotowano w 1997 roku. Suwałki miały wtedy ciśnienie o wartości 1054 hektopaskali.

AKTUALNE ciśnienie atmosferyczne


Szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego: trudności z koncentracją. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu kraju, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. Może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie.

Szczegółowa prognoza od 20 do 26 stycznia

W poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu słabnącego wyżu znad Wysp Brytyjskich i Europy Centralnej. Ciśnienie atmosferyczne jeszcze bardzo wysokie, około 1045 hPa, ale zacznie już powoli spadać. Po ustąpieniu porannych mgieł słonecznie na północy i w centrum kraju, na południu jeszcze sporo chmur i tam słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

We wtorek i środę na północnym wschodzie i wschodzie zaznaczy się przejściowo zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym, co w pogodzie przejawi się większym zachmurzeniem i gdzieniegdzie słabymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem; w Karpatach śniegu. Wzrośnie również prędkość wiatru i będzie on porywisty.

Od czwartku do soboty ponownie znajdziemy się w zasięgu wyżu z centrami przemieszczającymi się z zachodu Europy w kierunku Morza Czarnego. Ciśnienie atmosferyczne w centrum wyżu wyniesie około 1030 hPa. Wyż ten przyniesie nam miejscami gęste mgły, również mgły osadzające szadź oraz w nocnych rozpogodzeniach spadki temperatury powietrza poniżej 0°C, ale jednocześnie sporo słońca w ciągu dnia. Uciszy się także wiatr.

W niedzielę spodziewana jest zmiana pogody; w całym kraju dużo chmur, z których padać będzie deszcz, deszcz ze śniegiem oraz w górach śnieg.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button