GOSPODARKAPOLSKA

Tarcza Antyinflacyjna. Zniesienie akcyzy na energię elektryczną, obniżka cen paliw i podatku VAT na gaz ziemny

Polski rząd

Rząd od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdraża obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 gr.

Wprowadza też obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% w okresie od stycznia do marca 2022 r.

Rząd znosi całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Od stycznia do marca obniży stawkę VAT z 23% na 5% na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będzie wnioskował o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Wprowadza możliwy do zastosowania mechanizm dodatku osłonowego, czyli kompensacja poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych.

Dodatek osłonowy (fot. KPRM)

Tarcza Antyinflacyjna to łącznie do 10 mld zł oszczędności.

Tarcza Antyinflacyjna to łącznie do 10 mld zł oszczędności (fot. KPRM)

„Dzisiaj, kiedy borykamy się z poważnym problemem inflacji, proponujemy z wicepremierem Jackiem Sasinem program obniżki podatków, aby złagodzić skutki inflacji.

Inflacja jako konsekwencja pandemii jest wzmagana przez działania niezależne od nas – manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji. Cena gazu urosła względem zeszłego roku kilkukrotnie.

Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach i aby zbuforować wzrost inflacji, prezentujemy dzisiaj pierwszą serię działań, które mają zamortyzować stopy inflacji.

Rząd znosi całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli.

Bardzo ważny, obszar to skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy, który sprawi, że ceny żywności, które wzrosły, będą niższe. Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT (na energię elektryczną – red.), ale KE nie zgodziła się.

Będziemy podnosić te kwestie na najbliższym posiedzeniu RE. Chcemy wprowadzenia instrumentów uniemożliwiających spekulacje cenowe, które są jedną z przyczyn wzrostów cen gazu. Zrobimy wszystko, co możliwe, aby minimalizować skutki inflacji” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szczegóły. Inflacja na świecie – cena wychodzenia z kryzysu wywołanego COVID-19

Obecnie świat zmaga się z inflacją, która rośnie w wielu państwach. Jest to problem globalny – mierzą się z nim wielkie gospodarki, m.in. Niemiec, Hiszpanii czy USA. Do wzrostu cen przyczynił się przede wszystkim kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19.

„Za nasz główny cel w trakcie trwania pandemii koronawirusa postawiliśmy sobie ochronę miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorców. W ramach Tarczy Antykryzysowej do firm w całym kraju trafiło ponad 200 mld zł. W ten sposób uratowaliśmy tysiące przedsiębiorstw przed bankructwem, a kilka milionów obywateli przed bezrobociem. Polska jest także krajem o jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Co równie ważne, nasz kraj – jako jeden z nielicznych w UE – już w II kwartale 2021 r. osiągnął poziom aktywności ekonomicznej sprzed pandemii” – rząd.

Dodatek osłonowy – skorzysta nawet 5,2 mln gospodarstw domowych

Wzrost cen za energię elektryczną jest spowodowany m.in. wzrostem cen surowców. Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, rząd wprowadza dodatek osłonowy.

W ten sposób zrekompensuje koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.

 • Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

 • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
 • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

Zwolnienie i obniżenie akcyzy na energię elektryczną

Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatek, rząd chce solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS).

 • Zwalnia z akcyzy gospodarstwa domowe. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh.
 • Obniży akcyzę na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

Obniżony VAT na energię elektryczną

Rząd obniży stawki dla odbiorców energii za pomocą narzędzi podatkowych.

• Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące.

• Okres obowiązywania: styczeń-marzec 2022 r.

Obniżka cen paliw

Ostatnie miesiące przyniosły gwałtowny wzrost cen ropy na globalnych rynkach. Pomimo tego, że wszyscy w Europie kupują baryłkę ropy za podobną cenę, w Polsce mamy do czynienia z jednymi z najniższych cen paliw w Unii Europejskiej. Jednak dalszy niekontrolowany wzrost cen mógłby negatywnie wpłynąć na budżet gospodarstw domowych i polskich firm.

Aby ograniczyć dynamikę rosnących cen paliw:

 • od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej;
 • dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Obniżka VAT na energię – przykładowy, szacowny kwartalny zysk wynikający z obniżek

  z VAT 23% po obniżce VAT zysk
bez ogrzewania i CWU 417 zł 356 zł 61 zł
z ogrzewaniem i CWU 2 183 zł 1 863 zł 319 zł
(w przykładowych wydatkach gospodarstw domowych, źródło: GUS, URE, ARE)

Obniżony VAT na gaz ziemny

Obecny kryzys na rynku gazu i związane z nimi drastyczne wzrosty cen błękitnego surowca w całej Unii Europejskiej, budzą rosnący niepokój mieszkańców – zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem zimowym. Dlatego obniża się stawki dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych

 • Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Obniżka VAT na gaz – przykładowy, szacowny kwartalny zysk wynikający z obniżek

z VAT 23% po obniżce VAT zysk
bez ogrzewania i CWU 116 zł 102 zł 14 zł
z ogrzewaniem i CWU 1 145 zł 1 006 zł 140 zł
(w przykładowych wydatkach gospodarstw domowych, źródło: GUS, URE, ARE)

Oszczędności w administracji

Aby zaoszczędzić dodatkowe środki, rząd chce jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wydatków publicznych. Działania te powinny przynieść od 3 do 5 mld zł oszczędności.

 • W 2022 r. ograniczy tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej.
 • Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków.
 • Dokona pogłębionego przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności.
 • Ograniczy również finansowanie programów w funduszach celowych, do tych już realizowanych lub ogłoszonych.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button