ŚWIAT

Talibowie w Kabulu. MSZ o sytuacji Polaków

Komunikat MSZ dotyczący sytuacji Polaków przebywających w Afganistanie

Według informacji MSZ w Afganistanie przebywa aktualnie pięciu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy są w stałym kontakcie z konsulem RP w Nowym Delhi, a także z Ambasadami Francji, Niemiec i USA w Kabulu ws. możliwości ewakuacji z terytorium Afganistanu.

MSZ od wielu lat utrzymuje najwyższy – 4. poziom zagrożenia dla podróżujących, w ramach którego odradzane są wszelkie podróże do Afganistanu. W ubiegłym tygodniu ponowiono apel o natychmiastowe opuszczenie kraju przez naszych rodaków, zarówno za pośrednictwem kanałów społecznościowych, jak i bezpośrednio w rozmowach z obywatelami.

Oświadczenie MSZ w sprawie sytuacji w Afganistanie

„Polska jest zaniepokojona pogarszającą się w zawrotnym tempie sytuacją bezpieczeństwa w Afganistanie, będącą wynikiem ofensywy talibów i skutkującą rekordową liczbą ofiar cywilnych oraz tak zwanymi ukierunkowanymi zabójstwami wybranych osób.

Należy natychmiast powstrzymać okrucieństwa i przemoc, które prowadzą do cierpienia mieszkańców Afganistanu. Wzywamy wszystkie strony do ożywienia rozmów pokojowych i przełamania trwającego impasu. W obecnej sytuacji niezbędne jest zapewnienie pomocy humanitarnej na obszarach zdobytych przez talibów, jak również respektowanie praw człowieka, w tym praw kobiet oraz zachowanie dotychczasowych osiągnięć Afganistanu w procesie demokratyzacji życia w tym kraju. Polska prowadzi stałe konsultacje na temat sytuacji w Afganistanie z naszymi partnerami z UE i sojusznikami z NATO.

Przez wiele lat Polska okazywała solidarność z Afganistanem. Pragniemy przypomnieć, że 33 tysiące żołnierzy i pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wielu organizacji pozarządowych wzięło udział w misji zagranicznej w Afganistanie, która okazała się jedną z najdłuższych i najtrudniejszych operacji w historii. Cel Polski był jasny: walka z międzynarodowym terroryzmem, odbudowa państwowości oraz przygotowanie sił zbrojnych Afganistanu do przejęcia odpowiedzialności za własny kraj. Wielu polskich żołnierzy nie powróciło z misji. Polska pamięta o tych, którzy zginęli i otacza opieką ich rodziny.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button