POLSKA

Taizé. 15 tysięcy pielgrzymów we Wrocławiu. Znamy gospodarza ESM w 2020 roku

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu

Od kilku dni na ulicach stolicy Dolnego Śląska spotkać można młodych ludzi z całego świata.

Około 15 tysięcy osób odwiedziło Wrocław w ramach tegorocznego Europejskiego Spotkania Młodych TAIZE. Pielgrzymi mogą wymienić się doświadczeniami, poglądami, prowadzić dialog międzykulturowy i przede wszystkim wspólnie się pomodlić.

Pielgrzymów ugościło w swoich domach 5 tysięcy wrocławskich rodzin.

Przedstawiono gospodarza Europejskiego Spotkania Młodych Taizé 2020, będzie nim włoski Turyn.

Na ulicach i w tramwajach można spotkać tłumy młodych ludzi, z charakterystycznymi płóciennymi workami, którzy przyjechali do Wrocławia Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Języki polski, angielski, hiszpański czy ukraiński mieszają się ze sobą w tłumie. Także pojawiły się kilkunastoosobowe grupy z Hong-Kongu, Japonii i Korei. I tak do 1 stycznia.

Kolejka po ciepły posiłek, który wydawany był w sobotę wieczorem w namiocie pod Narodowym Forum Muzyki, wiła się przez cały plac Wolności. – Ewa, wolontariuszka: Wszystko idzie sprawnie, każdy wie, co ma robić.

Na organizację nie narzekają też pielgrzymi. Grupa znajomych z Radomia: Kinga, Ewa, Paulina i Przemek ta Taizé są pierwszy raz: – Pewnie dlatego, że spotkanie organizowane jest w Polsce – podsumowują. Nocleg mają pod Wrocławiem, do centrum przyjechali pociągiem. Na razie widzieli tylko dworzec i okolice NFM. – Wszystko idzie sprawnie, można liczyć na pomoc wolontariuszy, miejsca ważna dla uczestników są specjalnie oznaczone. A pierogi – pyszne – mówią.

W namiotach przy NFM oraz przy Hali Stulecia codziennie wydawane są ciepłe posiłki i suchy prowiant. Jak szacują organizatorzy zostanie wydanych 45 000 porcji gorącego jedzenia, 5,5 ton pieczywa, 47 000 jabłek, 70 000 mandarynek i 70 500 ciastek. W centrum Wrocławia stołuje się około 6 tysięcy osób.

Posiłki wydawane są codziennie od 17.30. Na miejscu można też napić się gorącej herbaty.

Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) organizuje od ponad czterdziestu lat ekumeniczna Wspólnota z Taizé, założona w 1940 r. przez ewangelickiego duchownego brata Rogera. Robi to przy wsparciu wolontariuszy.

Temat przewodni tegorocznego spotkania, zaproponowany przez brata Aloisa, przeora Taizé, to: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”.

Spotkanie młodych wszystkich wyznań z całej Europy odbędzie się już po raz trzeci we Wrocławiu (po 1989 i 1995 r.), a po raz piąty w Polsce (po Warszawie 1999 i Poznaniu 2009).

Wrocławska policja

Wrocławscy policjanci czuwają nad ich bezpieczeństwem. Policyjne zabezpieczenie tego przedsięwzięcia potrwa jeszcze do 1 stycznia. Funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo uczestników tego wydarzenia, a także turystów zwiększyli liczbę patroli.

Organizatorzy zachęcali do udziału w tegorocznym spotkaniu TAIZE pod hasłem „wszyscy są zaproszeni” i to zdaje się oddawać ducha tych spotkań – są dla wszystkich, bez względu na narodowość, kolor skóry, wiek, czy płeć. Policjanci pilnowali porządku w obrębie lotniska i dworców w dniu kiedy tysiące pielgrzymów przyjeżdżały do Wrocławia, a teraz pełnią służbę w obrębie miejsc ich spotkań i modlitw.

Za nami już kilka bezpiecznych dni, bez incydentów zakłócających spotkania wiernych. Modlitwy wieczorne odbywają się w Hali Stulecia, a posiłki wydawane są w namiotach na Pergoli i Placu Wolności. Szczególną atrakcją dla pielgrzymów jest bożonarodzeniowy jarmark na Rynku, gdzie można w tych dniach usłyszeć języki z całego świata. Młodzi ludzie są też widoczni w tramwajach i autobusach, a że są zakwaterowani łącznie w 105 parafiach na terenie miasta i okolic – można ich spotkać w całym Wrocławiu. Wszędzie tam można znaleźć także patrole wrocławskich policjantów, czuwających nad bezpieczeństwem uczestników TAIZE oraz turystów.

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé będzie trwało do 1 stycznia. We Wrocławiu wspólnie modli się około 15 tysięcy pielgrzymów z 60 krajów świata.
(KWP,UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button