Marszałek Sejmu przebywa z wizytą w Waszyngtonie, gdzie weźmie udział we wtorkowym szczycie przewodniczących parlamentów państw NATO.
W poniedziałek Szymon Hołownia m.in. uczestniczył w spotkaniu z ekspertami Atlantic Council z dziedziny bezpieczeństwa, rozmawiał z przewodniczącym delegacji Stanów Zjednoczonych do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Mike’iem Turnerem, spotkał się też z szefami parlamentów państw wschodniej flanki Sojuszu i Ukrainy.
– Wspólnie z przewodniczącymi parlamentów państw NATO będziemy decydować, jak doprowadzić do tego, żeby nikt nie miał wątpliwości, że Ukraina musi zostać w bardzo konkretny sposób wsparta, nie tylko pakietem 40 mld dolarów, ale że będzie wspierana nieustannie, w stabilny sposób, aż do zwycięstwa – powiedział marszałek Sejmu. Jak dodał, rozmowy podczas szczytu dotyczyć będą także drogi Ukrainy do członkostwa w Sojuszu. – Wiemy, że nie ma tu jeszcze gotowości sojuszników, żeby ten proces w pełni otworzyć. Natomiast liczymy na to, że Ukraina będzie dostawała coraz to bardziej konkretne informacje, co zrobić, żeby się do tego przybliżyć – stwierdził Hołownia. Jego zdaniem Europa musi zrobić wszystko, by wzmacniać swój potencjał obronny, niezależnie od sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych. Marszałek Sejmu wyraził też nadzieję, że powstające w Bydgoszczy Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC) stanie się instytucją NATO i na stałe wpisze się architekturę bezpieczeństwa w regionie.
Szczyt w Waszyngtonie jest też okazją do kolejnego spotkania szefów parlamentów państw wschodniej flanki NATO – po raz pierwszy z udziałem Finlandii – oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy.
– Cieszę się, że udaje nam się kontynuować współtworzony przeze mnie format przewodniczących parlamentów państw bałtyckich i Ukrainy – podkreślił Hołownia. – Chcemy stworzyć realny, wspólny głos przewodniczących tej części Europy – zaznaczył.
Marszałek Sejmu odniósł się też do poniedziałkowych rosyjskich ataków bombowych na Ukrainę, których celem był m.in. szpital dziecięcy w Kijowie.
–To jest po prostu bestialstwo, którego nie można sobie wyobrazić. My wiemy, dlaczego oni to robią teraz: by wysłać sygnał, że są niezachwiani w tej swojej idei walki ze wszystkim co ludzkie, co dobre, co szlachetne. Musimy się temu stanowczo przeciwstawić – stwierdził.
Podczas spotkania z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa z think tanku Atlantic Council Marszałek Sejmu zapewnił, że Polska jest lojalnym i silnym sojusznikiem.
– Po przełomowych wyborach październikowych nasz kraj powraca jako istotny gracz, stabilny i sprawdzony, w obszarze wpływania na euroatlantycką politykę. Polska chce budować nie tylko rolę regionalnego lidera bezpieczeństwa, ale także jednego z liderów NATO – podkreślił. Jak dodał, Władimir Putin przekonał się, że był w błędzie licząc na to, że Europa zmęczy się wojną i „odpuści” Ukrainę. W kontekście globalnym Hołownia zwrócił uwagę na rosyjskie zaangażowanie w Afryce, które może grozić powtórką kryzysu migracyjnego i destabilizacją sytuacji w Europie.
Wśród poniedziałkowych rozmówców marszałka Sejmu byli także radca Departamentu Stanu Tom Sullivan oraz przewodniczący delegacji USA do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Mike Turner.
W poniedziałek zaplanowano także spotkanie przewodniczących parlamentów państw wschodniej flanki NATO – Polski, Estonii, Litwy, Łotwy i Finlandii – z gościnnym udziałem przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka. Jest to kolejne spotkanie w zainicjowanym przez Szymona Hołownię formacie.
????????????????Polska delegacja na czele z marszałkiem Sejmu @szymon_holownia spotkała się w Waszyngtonie z radcą Departamentu Stanu Tomem Sullivanem. Rozmowy koncentrowała się wokół rozpoczynającego się szczytu @NATO w stolicy USA i najważniejszych celach, które mu przyświecają.… pic.twitter.com/FogbOc7wW0
— Sejm RP???????? (@KancelariaSejmu) July 8, 2024
Wieczorem szefowie parlamentów państw NATO uczestniczyli w oficjalnej kolacji wydanej przez przewodniczących kongresu USA z udziałem ustępującego sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
Marszałkowi Sejmu w stolicy Stanów Zjednoczonych towarzyszą posłowie-elekci do Parlamentu Europejskiego Michał Szczerba, ustępujący przewodniczący delegacji Sejmu i Senatu do ZP NATO, oraz Michał Kobosko. Spotkanie przewodniczących parlamentów państw NATO odbywa się tuż przed waszyngtońskim szczytem Sojuszu organizowanym w dniach 9-11 lipca.