ŚWIAT

USA. Przed szczytem NATO. Jens Stoltenberg spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem

Waszyngton

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem III w Waszyngtonie w poniedziałek (8 lipca 2024 r.) w przededniu szczytu z okazji 75. rocznicy NATO.

Stoltenberg podziękował sekretarzowi Austinowi za jego zaangażowanie w NATO i jego silne, osobiste przywództwo na Ukrainie, stwierdzając, że „to naprawdę zrobiło różnicę i umożliwiło nam wszystkim zapewnienie Ukrainie bezprecedensowego wsparcia”. W sprawie Ukrainy potępił „straszne ataki rakietowe na ukraińskie miasta, w wyniku których zginęli niewinni cywile, w tym dzieci”. Sekretarz Generalny wskazał, że podczas Szczytu członkowie Sojuszu podejmą decyzje o dalszym wzmocnieniu wsparcia NATO dla Ukrainy.

Waszyngton. NATO. Jens Stoltenberg i Lloyd J. Austin (fot. NATO)

Zajmą się także odstraszaniem i obroną oraz pokażą, że NATO posiada „siły, gotowość i zdolności, których potrzebujemy, aby w dalszym ciągu odstraszać każdego agresora”. „Sojusznicy w dalszym ciągu ponoszą sprawiedliwą część ciężaru” – dodał.

Sekretarz Austin wręczył Stoltenbergowi Medal Departamentu Obrony USA za wybitną służbę publiczną – najwyższe odznaczenie jakie departament może przyznać obcokrajowcowi.

Przed spotkaniem z sekretarzem Austinem pan Stoltenberg wziął udział w ceremonii złożenia wieńców na Cmentarzu Narodowym w Arlington. „Tysiące amerykańskich żołnierzy, którzy stracili życie na ziemi europejskiej podczas dwóch wojen światowych, spoczywa tutaj” – powiedział Sekretarz Generalny. „Dziesiątki tysięcy innych spoczywa na cmentarzach po drugiej stronie Atlantyku. Szanujemy ich służbę i poświęcenie.”

Waszyngton. Baseball. Jens Stoltenberg i Antony Blinken (fot. NATO)

W poniedziałkowe popołudnie pan Stoltenberg wziął udział w Dniu NATO na stadionie Washington Nationals w Nationals Park, gdzie rzucił pierwszym narzutem podczas meczu baseballowego pomiędzy drużynami Washington Nationals i Saint Louis Cardinals. Później w poniedziałek wziął udział w przyjęciu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, którego gospodarzem był Mike Johnson, przewodniczący Izby Reprezentantów USA.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button