ŚWIAT

Szwecja bliżej przystąpienia do NATO. Turecki parlament ratyfikował wniosek. Co zrobią Węgry?

We are NATO

Parlament Turcji w końcu zaaprobował wniosek Szwecji o członkostwo w NATO.

Teraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan musi ją jeszcze podpisać.

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji ratyfikowało przystąpienie Szwecji do NATO.

„Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do pozostania pełnoprawnym członkiem NATO. Pozytywne jest to, że parlament Turcji głosował za przyjęciem wniosku Szwecji do NATO” – napisał na platformie X premier Szwecji Ulf Kristersson.

„Z zadowoleniem przyjmujemy głosowanie tureckiego parlamentu zatwierdzające wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Był to ważny priorytet dla prezydenta Bidena. Szwecja jest silnym i zdolnym partnerem w dziedzinie obronności, którego członkostwo w NATO sprawi, że Stany Zjednoczone i Sojusz będą bezpieczniejsze i silniejsze.
Mamy nadzieję, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jak najszybciej podpisze dokument ratyfikacyjny”. Nie ma powodu, aby z tym zwlekać” – powiedział szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem.

Parlament Węgier jako ostatni blokował ich akces do Sojuszu. Kraj ten zapewniał, że szybko (po Turcji) zostanie wniosek ratyfikowany ws. Szwecji.

Premier Węgier Wiktor Orban wysłał list do premiera Kristerssona z zaproszeniem do złożenia wizyty w Budapeszcie.

– Z zadowoleniem przyjmuję wyraźne poparcie premiera Orbana i jego rządu (Wegier – red.) dla członkostwa Szwecji w NATO. Z niecierpliwością czekam na ratyfikację, gdy tylko parlament zbierze się ponownie – powiedział Jens Stoltenberg sekretarz generalny NATO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button