– Sztuczna inteligencja jest dzisiaj nam bardzo potrzebna. Dla bezpieczeństwa i dla gospodarki.
Fundusz na rzecz sztucznej inteligencji oraz Rada Funduszu Sztucznej Inteligencji ma być po to, żeby wybierać produkty najlepsze i inwestować w to, co stanowi o przyszłość Polski – mówił W. Kosiniak-Kamysz po podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego współpracy w obszarze sztucznej inteligencji.
15 listopada br. w Warszawie w Ministerstwie Cyfryzacji, wicepremier-minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wicepremier-minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wzięli udział w podpisaniu międzyresortowego listu intencyjnego ws. współpracy na rzecz koordynacji działań w obszarze sztucznej inteligencji, którego celem jest sformułowanie Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji.
– Gospodarka i bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo i gospodarka. Nie ma przyszłości jednego i drugiego bez sztucznej inteligencji. Strategia, którą pan premier proponuje, którą wdrażamy w życie, strategia rozwoju sztucznej inteligencji, Fundusz Sztucznej Inteligencji i fabryka sztucznej inteligencji to jest coś co może stanowić o przewadze konkurencyjnej Polski, o jej bezpieczeństwie i rozwoju gospodarczym. Dlatego cieszę się , że Ministerstwo Cyfryzacji dostało takiego nowego napędu. Można powiedzieć kosmicznego, który daje możliwość gigantycznego rozwoju dla małych i średnich firm, startupów, a także polskiej nauki i przekładania tego na język użyteczności codziennej. (…) Musimy jednak pamiętać, że kluczowym wyzwaniem pozostaje efektywne przełożenie osiągnięć naukowych na praktyczne zastosowania w gospodarce. (…) To co dzisiaj się dzieje to nie jest podpisanie listu intencyjnego. Bo część może powiedzieć, że to co, nie możecie ze sobą czegoś uzgodnić, dogadać się. To jest podpisanie się pod wspólnym działaniem i strategią. Strategią, która będzie wdrażana przez kolejne lata. (…) Działamy w oparciu o zasadę synergii – współpraca między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Narodowym Centrum Nauki, Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Polskim Funduszem Rozwoju daje szansę na skuteczne wdrażanie technologii o podwójnym zastosowaniu, zarówno cywilnym, jak i wojskowym – podkreślił szef MON.
Rada Funduszu Sztucznej Inteligencji będzie skupiać najważniejsze instytucje dystrybuujące środki publiczne na cele związane z rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki, Ministerstwo Obrony Narodowej, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Bank Gospodarstwa Krajowego. Będzie organem doradczym, którego głównym celem będzie wspieranie rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji w Polsce.
– Rolą mądrego rządu, odpowiedzialnych ludzi jest to, żeby inwestować w to co będzie użyteczne i przydatne, żeby być pierwszym. Dlatego to robimy. Siły zbrojne potrzebują sztucznej inteligencji. Będzie ona wykorzystywana, już jest wykorzystywana. We wrześniu przyjęliśmy resortową strategię sztucznej inteligencji. Potrzebujemy różnych działań z usługami podwójnego zastosowania bo one będą najbardziej powszechne. Jestem przekonany, że będą one powszechnie akceptowane do współfinansowania, zarówno w czasie pokoju, jak i w sytuacjach zagrożeń. (…) Chciałbym również pogratulować panu premierowi Gawkowskiemu projektu fabryki sztucznej inteligencji. To jest coś wyjątkowego. Mało się o tym mówi , mało się pokazuje tych dokonań ale jest to rzecz, która zmieni pozycję Polski moim zdaniem – zaznaczył podczas spotkania wicepremier W. Kosniak–Kamysz.
Do zadań Rady należeć będzie wypracowywanie kierunków wsparcia rozwoju i wdrażania bezpiecznej i etycznej sztucznej inteligencji w kraju, modelowanie programów w celu koncentracji środków na poszczególne projekty, a także monitorowanie rozwoju rynku sztucznej inteligencji w Polsce. Rada będzie również wyrażać opinie w kwestiach kierunku polityki sztucznej inteligencji, finansowania oraz rozwoju badań nad sztuczną inteligencją w Polsce.