ŚWIAT

Sztokholm. Szczyt Ukraina – Europa Północna. Zełenski: Ukraina otrzyma kolejne miliardy euro pomocy wojskowej

Szwecja, Finlandia, Dania, Norwegia i Islandia - kraje nordyckie

Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Finlandii oraz premierami Danii, Norwegii i Islandii.

Na marginesie szczytu Ukraina-Europa Północna prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, a także premierami Danii, Norwegii i Islandii Mette Frederiksenem, Jonasem Har Sterenem i Bjarnim Benediktssonem.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała tym krajom za wszechstronną pomoc od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę.

Prezydent informował przywódców o sytuacji na polu walki i potrzebach obronnych Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Finlandii za przekazane już pakietu pomocy obronnej, a także gotowość Finlandii do udziału w odbudowie Ukrainy.

Podczas spotkania z Mette Frederiksen prezydent odnotował niedawne ogłoszenie przez duński rząd potężnego pakietu pomocowego o wartości ponad 800 mln dolarów i aktywne przygotowania do transferu pierwszych myśliwców F-16 na Ukrainę już tego lata.

Omówiono sposoby wzmocnienia współpracy między krajami w sferze obronnej.

Głowa kraju podziękowała Jonasowi Haru Stere za ponad 7 miliardów dolarów o pomoc Norwegii w ramach wieloletniego Programu Nansen na lata 2023-2027, a także o zwiększenie pomocy na ten rok do 1,2 miliarda dolarów.

„Wysoko doceniamy wkład Norwegii we wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w ochronę życia Ukraińców. Dziękuję Norwegii za aktywny udział w koalicji nowoczesnych samolotów bojowych i za wyraźny sygnał, że norweskie F-16 na pewno znajdą się na ukraińskim niebie” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Podczas spotkania z premierem Islandii prezydent odrębnie odnotował niedawne zatwierdzenie przez rząd tego kraju długoterminowego wsparcia dla Ukrainy na lata 2024-2028 z kwotą pomocy na rok bieżący ok. 30 mln dolarów.

Wołodymyr Zełenski omówił ze wszystkimi przywódcami przygotowania do pierwszego, inauguracyjnego Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii oraz znaczenie jak najszerszej reprezentacji na nim krajów świata.

Prezydent Ukrainy podziękował Finlandii, Danii, Norwegii i Islandii za potwierdzenie udziału w Szczycie i chęć aktywnej pracy na rzecz wprowadzenia w życie Formuły Pokojowej.

Sztokholm. Ulf Kristersson i Wołodymyr Zełenski (fot. president.gov.ua)

Ukraina i Szwecja podpisały porozumienie o bezpieczeństwie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Szwecji Ulf Kristersson podpisali w Sztokholmie porozumienie o współpracy w sektorze bezpieczeństwa.

W latach 2024-2026 Szwecja udzieli temu krajowi pomocy wojskowej o wartości 75 miliardów SEK (około 6,5 miliarda euro) co będzie wynosić około 2,2 miliarda euro rocznie. W ciągu dziesięcioletniego okresu obowiązywania dokumentu wysokość pomocy będzie wzrastać.

Wsparcie wojskowe Ukrainy obejmuje lotnictwo i obronę powietrzną, pojazdy opancerzone, artylerię, zwiększone bezpieczeństwo morskie, pomoc w usuwaniu min oraz bezzałogowe statki powietrzne.

Szwecja dostarczyła już i będzie dostarczać na Ukrainę systemy artyleryjskie Archer i wozy bojowe CV90, dla których partnerzy wypracują także możliwości wspólnej produkcji.

Wyjątkową częścią umowy ze Szwecją jest dostawa specjalistycznych samolotów ASC 890, a także perspektywa transferu na Ukrainę samolotów JAS 39 Gripen wraz z odpowiednim przeszkoleniem.

Szwecja będzie także wspierać rozwój nowoczesnego potencjału obronnego i przemysłowego Ukrainy oraz rozwijać dwustronną współpracę w zakresie lokalizacji, naprawy, konserwacji i produkcji szwedzkich wyrobów obronnych w naszym kraju.

Poszczególne bloki porozumienia dotyczą wsparcia ukraińskiej formuły pokojowej, sankcji, zadośćuczynienia za szkody i postawienia agresora przed wymiarem sprawiedliwości, a także pomocy naszemu krajowi w ożywieniu gospodarczym, odbudowie i ochronie infrastruktury krytycznej.

Ponadto Szwecja wyraźnie potwierdziła swoje wsparcie dla Ukrainy na drodze do członkostwa w UE i NATO.

Porozumienie podpisano w celu wdrożenia Wspólnej Deklaracji G7, która została przyjęta 12 lipca ubiegłego roku. W sumie Ukraina zawarła już 13 dwustronnych umów o bezpieczeństwie: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią, Belgią, Portugalią i Szwecją.

Ukraina zawarła podobne porozumienie o bezpieczeństwie także z Islandią i Norwegią.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button