WARSZAWA

Szpital Bielański w Warszawie. Na nowym skrzydle zawisła wiecha

Stolica

Zakończył się ważny etap budowy nowego skrzydła Szpitala Bielańskiego.

W niespełna pół roku wykonawca wzniósł pięciokondygnacyjny budynek, w którym znajdą się m.in. oddziały psychiatrii i intensywnej terapii oraz nowy blok operacyjny.

Miasto inwestuje w rozbudowę Szpitala Bielańskiego blisko 196 mln zł.

– Pandemia koronawirusa dobitnie pokazała, że ochrona zdrowia to jedno z kluczowych zadań miasta. Warszawa przeznaczyła w ciągu ostatnich kilkunastu lat ponad 1 mld zł na inwestycje w miejskich szpitalach. Dzięki temu zapewniamy mieszkańcom opiekę medyczną w nowoczesnych, dobrze zarządzanych placówkach, w których pracuje świetnie wykwalifikowany personel – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, obecna na uroczystości zawieszenia wiechy na nowo wybudowanym skrzydle Szpitala Bielańskiego. – Obecnie budynek jest już w stanie surowym zamkniętym i mam nadzieję, że kolejne etapy inwestycji będą również przebiegały tak sprawnie, za co dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt – dodaje wiceprezydent.

W ramach inwestycji powstał obiekt o pięciu kondygnacjach nadziemnych, w tym kondygnacji technicznej. Wykonawca zakończył m.in. konstrukcję elementów żelbetowych budynku głównego (ściany, słupy i stropy), izolację fundamentów i ścian fundamentowych wraz z zasypkami oraz instalację sieci wodno-kanalizacyjnej. W obiekcie rozpoczęto murowanie ścianek działowych i montaż instalacji wewnętrznych. Wykonano również budynek gazów medycznych oraz zainstalowano pierwszy zbiornik na ciekły tlen. W związku z modernizacją i rozbudową Szpitala Bielańskiego im. Księdza Jerzego Popiełuszki zostały już ogłoszone dwa postępowania przetargowe na zakupy inwestycyjne, a trzecie jest w przygotowaniu. Łączna wartość tych zamówień wyniesie ok. 20 mln zł.

Montaż wiechy na nowym skrzydle Szpitala Bielańskiego (fot. UMW)

Jak podkreśla wiceprezydent Kaznowska, dzięki budowie nowego skrzydła o powierzchni blisko 10 tys. metrów kwadratowych Szpital Bielański rozszerzy swoją działalność. W budynku bezpośrednio połączonym ze szpitalem znajdą się m.in.: nowoczesny blok operacyjny z dziesięcioma salami, centralna sterylizatornia i oddziały pooperacyjne. W dobudowanym skrzydle zostaną również utworzone oddziały intensywnej terapii, psychiatrii (wraz z przychodnią), rehabilitacji oraz laboratorium.

– Od końca 2017 r., kiedy Rada Warszawy podjęła uchwałę o przyznaniu dotacji na rozbudowę Szpitala Bielańskiego, czekaliśmy na moment, w którym rozpocznie się ta inwestycja. Bardzo się cieszę, że również dzięki wsparciu warszawskich radnych powstanie nowoczesna placówka, gdzie mieszkańcy będą mieli zapewnioną doskonałą opiekę medyczną – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego podkreśla, że prace budowlane nie wpływają na funkcjonowanie placówki. Wszyscy pacjenci mają zapewnioną ciągłość opieki medycznej i bezpieczeństwo podczas leczenia.

– Codziennie razem z personelem szpitala obserwujemy postępy na budowie nowej części szpitala. Rozpoczęcie inwestycji zbiegło się z 60-leciem uruchomienia naszej placówki, które obchodziliśmy w 2020 roku, więc nowy obiekt będzie najlepszym ukoronowaniem tego jubileuszu – podkreśla dyrektor placówki.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button