POLITYKAPOLSKA

Szczepienia bez kolejki w Rzeszowie. Słabe tłumaczenia Dworczyka

Szczepienia w Polsce

Michał Dworczyk apeluje o to, by „nie wykorzystywać pandemii, narodowego programu szczepień do prowadzenia jakiejś bieżącej rozgrywki politycznej”.

A co sam PiS robi? Może sami najpierw uderzcie się w pierś?!

Minister miał wyjaśnić skandal związany ze szczepieniami w Rzeszowie i… nic nie dowiedzieliśmy się. Jak zwykle odbyła się jałowa konferencja.

W najbliższych 2 tygodniach do punktów szczepień w całej Polsce trafi łącznie ponad 2 mln szczepionek.

Do Polski trafi w połowie kwietnia ponad 300 tys. szczepionek Johnson&Johnson.

Informacja ws. dalszych decyzji o obostrzeniach zostanie ogłoszona jutro lub w czwartek.

– W Rzeszowie mieliśmy do czynienia z sygnałem, że dochodzi do szeregu nieprawidłowości. Zbadaliśmy populację, która była szczepiona i spróbowaliśmy wyodrębnić te osoby, które ze względu na wiek nie powinny być zaszczepione. Najistotniejsze są wyjaśnienia, o które poprosimy ten podmiot z Rzeszowa, jak i inne podmioty, gdzie zauważamy uchybienia.

Istnieje spore podejrzenie, że znalazły się osoby, które nie były uprawnione do szczepienia, a zostały zaszczepione. NFZ ma możliwość wyciągnięcia sankcji wobec tego punktu szczepień. Myślimy o tym, by w pierwszej kolejności nie zapłacić za podanie szczepionki nieuprawnionemu. Dalsze konsekwencje są uzależnione od wielu czynników – powiedział p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

– Pojawiły się informacje, że w Rzeszowie szczególnie duży procent mieszkańców już się zaszczepił, pojawiły się też polityczne insynuacje, że Podkarpacie jest inaczej traktowane niż reszta kraju i, że ma to związek z wyborami. To są kłamstwa i nieprawdziwe informacje.

Podkarpacie plasuje się w środku stawki – 17% mieszkańców jest już zaszczepionych. W porównaniu z innymi województwami to wynik środkowy.

Rzekomo bardzo duży procent mieszkańców Rzeszowa został zaszczepiony. Pojawiały się cyfry kilkudziesięciu procent. Są miasta w Polsce, gdzie jest podmiot główny, mający tam siedzibę. Ten podmiot ma kilkadziesiąt punktów na terenie województwa, gdzie realizuje szczepienia.

Krótko mówiąc: są szczepione osoby z całego województwa za pomocą sieci punktów. Natomiast zamawianie szczepionek i rozliczanie szczepień prowadzi ten podmiot centralny. W tym wypadku w Rzeszowie. Jeżeli ktoś nie dochowa rzetelności lub ma złą wolę, może powiedzieć, że 43 procent mieszkańców Rzeszowa zostało zaszczepionych, co nie jest prawdą. Bardzo dużo tych osób było szczepionych poza miastem – stwierdził minister Michał Dworczyk.

– Tak jak zapowiadaliśmy, II kwartał to znaczne przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień, które jest dużym wyzwaniem i wymaga dodatkowej pracy. Nie tylko od tych, którzy organizują program, od punktów szczepień, ale od nas wszystkich.

Musimy być bardziej elastyczni i myśleć o sytuacjach, z którymi do tej pory jeszcze się nie spotykaliśmy, czyli nadmiar szczepionek punktowo.

Takie sytuacje jak nadmiar szczepionek punktowo będą miały miejsce, a my będziemy naprzeciw nim wychodzić. O szczegółach poinformujemy w najbliższym czasie.

Bardzo ważny krótkoterminowy cel – chcemy przede wszystkim przyspieszyć szczepienia osób 60+, żeby były zaszczepione jeszcze w kwietniu. Dlatego apelujemy do punktów szczepień, żeby przesuwały takie osoby z maja na terminy kwietniowe.

Namawiamy wszystkich pacjentów powyżej 60 r.ż., żeby zwracać się do punktu szczepień z pytaniem o możliwość przesunięcia terminu na wcześniej. Jeśli z jakichś powodów będzie to niemożliwe prosimy o kontakt przez naszą infolinię 989.

12 kwietnia ruszamy z zapisami osób, które urodziły się w 1962 roku. Następnie każdego dnia kolejny rocznik będzie dołączał do zapisów.

To co jest bardzo ważne to dalsza realizacja NPS i kalendarz szczepień – 12.04 zaczynamy zapisy osób urodzonych w ’62, a potem każdego dnia kolejny rocznik będzie dołączał do zapisów. Do 24.04 chcemy dojść do osób urodzonych w 1973 r.

Formularz za pośrednictwem którego można zgłosić chęć zaszczepienia i uzyskać pierwszeństwo przy zapisach działał od stycznia do marca i miał charakter profrekwencyjny. Teraz już nie działa i możliwa będzie rejestracja na konkretne terminy – kontynuował Michał Dworczyk.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button