GOSPODARKAPOLSKA

System wyrzutni HIMARS za 414 mln dolarów. Polska podpisze umowę z USA w środę [WIDEO]

System mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS

Premier Mateusz Morawiecki oraz ministr obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej poinformowali o zakupie systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS dla wojska.

Wartość umowy wynosi 414 mln dolarów netto. Zakup został przeprowadzony w formule Foreing Military Sales czyli poprzez zawarcie umowy pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Umowa została zrealizowana w ramach zadania modernizacyjnego „Homar”.

– Mamy to! W środę podpiszemy umowę z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie dostarczenia dla Wojska Polskiego dywizjonu HIMARS, a więc broni, który w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe Wojska Polskiego. To będzie 20 wyrzutni razem z amunicją. To nowoczesny sprzęt, który daje gwarancję skuteczności na polu walki – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej.

Dziś przedstawiamy szczegóły dotyczące dywizjonu systemu HIMARS. Na dobrej drodze jest także przetarg związany z zakupiem śmigłowców dla Marynarki Wojennej. Chciałbym przypomnieć, że w ubiegłym roku Wojsko Polskie podpisało umowę w sprawie kupienia systemu Patriot, ale także w sprawie moździerzy, dronów pistoletów Vis-100, a więc produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego czy też ciężarówek Jelcz – mówił szef MON.

Szef MON przypomniał, że Polska jest w gronie nielicznych krajów NATO, które na swoją obronność wydają 2% PKB.

Szef rządu wyraził przekonanie, że Polska jest na dobrej drodze do budowania potencjału militarnego, który zwiększy możliwości geopolityczne i gospodarcze naszego kraju. Dodał, że silna polska armia jest niezbędnym ogniwem budowania silnego państwa „po to, żeby nie powtórzyła się niedobra przeszłość i żebyśmy wygrali naszą przyszłość”.

Jak podkreślił premier, budowa nowoczesnej armii ma również ogromne przełożenie na znaczenie Polski w Europie i w świecie. Zaznaczył, że nasz kraj wypełnia swoje zobowiązania sojusznicze, jest ważniejszym filarem flanki wschodniej sojuszu Północnoatlantyckiego i coraz lepiej wypełnia swoje zadania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

System HIMARS

HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną. To wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km. Wyrzutnia pocisków znajduje się na opancerzonej, lekkiej ciężarówce. To niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych RP. Razem z wyrzutniami rakietowymi, Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia M-142 Himars wraz zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR. Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne. Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe
i techniczne. Pierwszy dywizjon systemu zostanie pozyskany w konfiguracji maksymalnie zbliżonej do znajdujących się na wyposażeniu USA. Dostawy elementów systemu będą realizowane sukcesywnie do 2023 roku.
Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Homar służą do realizacji zadań wsparcia ogniowego na rzecz komponentu wojsk lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System Himars wykorzystuje w tym celu amunicję rakietową precyzyjnego rażenia, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej. Środki ogniowe przeznaczone są do wykonywania zadań ogniowych w obszarze działań taktycznych, tj. do 70 km, oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km.
(MON, KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button