TRÓJMIASTO

Święto Wolności i Solidarności. Obchody 4 czerwca 1989 roku w Gdańsku. Koncerty, okrągły stół

Obchody 4 czerwca 1989 roku

W dniach 1-11 czerwca w Gdańsku trwać będą obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 1989 r.

Zapoczątkowały one odejście od komunizmu i polską drogę do wolności.

5 scen, 12 koncertów i 152 muzyków – tak w Gdańsku będzie wyglądała część muzyczna obchodów Święta Wolności i Solidarności.
W 13 miejscach w centrum miasta odbędzie się ponad 100 imprez, w tym koncerty, wykłady i debaty.

Kulminacyjnym dniem będzie 4. czerwca. Wtedy to zaplanowano m.in. debaty obywatelskie z udziałem licznych gości polityków i działaczy opozycji antykomunistycznej w audytorium ECS, koncert rodzinny o 16.30 w ECS, wiec o 17.30 połączony ze wspólnym zdjęciem na Długim Targu, a także widowisko multimedialne „30 lat wolności” o g. 20.00 na Placu Zebrań Ludowych.

O godz. 12.00 przy budynku Europejskiego Centrum Solidarności podpisana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności, wspólnie odśpiewamy Hymn Polski. O godz. 17.30 na Długim Targu zaplanowano zrobienie rodzinnego zdjęcia Polaków m.in. z Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz.

Darmowa komunikacja miejska

Bezpłatna komunikacja ZTM Gdańsk, dodatkowe kursy autobusów i tramwajów, a także udogodnienia dla posiadaczy Karty Mieszkańca. To tylko niektóre z propozycji przygotowanych dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska z okazji Święta Wolności i Solidarności. Od 1 czerwca przez jedenaście dni w naszym mieście odbywać się będą obchody 30-rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.

– Święto Wolności i Solidarności jest naszym wspólnym świętem. Chciałabym, aby jak najwięcej gdańszczanek i gdańszczan wzięło udział w wydarzeniach, które odbywać się będą na terenie całego miasta. Dzięki bezpłatnej komunikacji i dodatkowym kursom autobusów i tramwajów wszyscy mieszkańcy będą mieli możliwość nie tylko dotrzeć w miejsca, gdzie odbywają się różne wydarzenia, ale również wieczorem wrócić do domów. A jest w czym wybierać, w ciągu 11 dni odbędzie się ponad 130 wydarzeń. Wszystkie gdańszczanki i wszystkich gdańszczan zapraszam we wtorek, 4 czerwca o godz. 12.00 do odśpiewania hymnu państwowego. Wyraźmy tym gestem radość, że 30 lat temu przy urnach wyborczych Polki i Polacy opowiedzieli się po stronie demokracji – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Przez pierwszych 11 dni czerwca w Gdańsku odbędzie się ponad 130 wydarzeń zaplanowano z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych przeprowadzonych 4 czerwca 1989 roku. Świętowanie rozleje się po całym mieście. Do Gdańska na początku czerwca przyjedzie wielu gości z kraju i zagranicy, by razem świętować wyjątkową rocznicę. W związku z organizowanymi wydarzeniami, w poszczególnych lokalizacjach obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu. Zostanie uruchomiona dodatkowa komunikacja, która umożliwi uczestnikom koncertów powrót do domów. Posiadacze Karty Mieszkańca mają możliwość dodania specjalnego pakietu, który nie tylko ułatwi udział w koncertach, które odbywają się 1 i 4 czerwca, ale również gwarantuje otrzymywanie Newslettera dotyczącego obchodów. Aby ułatwić mieszkańcom Gdańska uczestnictwo w wydarzeniach, na terenie miasta zostaną umieszczone ekrany multimedialne, na których będzie można obejrzeć wybrane wydarzenia.

Pierwszy dzień Święta Wolności i Solidarności za nami

Okrągły stół przed Europejskim Centrum Solidarności, wielosekcyjna Strefa Społeczna, koncerty na Placu Zebrań Ludowych i Placu Świętopełka, spotkania, zwiedzanie, rozmowy. Każdy na pewno znalazł coś dla siebie. Około 6 tysięcy osób odwiedziło Strefę Społeczną, tłum fanów był na wieczornym Koncercie Wolności.

– Duże emocje, cieszymy się, bo 4 czerwca to była duża radość, radość z tego że staliśmy się obywatelami – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Przez jedenaście dni będziemy tę obywatelskość oglądać, ale mam też nadzieję że jej doświadczać i się nią dzielić. Biało-czerwony okrągły stół , to miejsce przy którym już wiele osób siedzi i rozmawia.

Dzień zakończył się KONCERTEM WOLNOŚCI na placu Zebrań Ludowych, który odbył się pod kuratelą artystyczną Wojciecha Waglewskiego – lidera zespołu Voo Voo.

W trzygodzinnym koncercie wystąpili czołowi polscy artyści a także goście z zagranicy: Wojciech Mazolewski Quintet, John Porter, Paulina Przybysz, Wojciech Waglewski, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Organek, Justyna Święs, The Pau, zespół Voo Voo, Anna Przybysz, Monika Borzym, zespół Ritmo Bloco, zespół Trebunie Tutki & Twinkle Brothers oraz Monika Brodka.

Święto Wolności i Solidarności. O czym rozmawiają ludzie przy Okrągłym Stole?

Przed Europejskim Centrum Solidarności stanął nowy Okrągły Stół. Przez cały czas gromadzą się tam ludzie.

Przed budynkiem ECS tuż obok fontanny stoi współczesny Okrągły Stół. To jedna ze stref, którą zaaranżowano w ramach gdańskich obchodów Święta Wolności i Solidarności. Upamiętnia ono wybory z 4 czerwca 1989 r. Nie były one w pełni wolne (30% do Sejmu, a 100% do Senatu), otworzyły jednak drogę do wolności.

Wokół stołu ustawiają się kolejki. Są nie tylko gdańszczanie. Mnóstwo jest młodych ludzi. Można tu bowiem na specjalnej maszynie wyprodukować swój własny pamiątkowy znaczek z logo obchodów, jest monidło i można zrobić sobie zdjęcie z Lechem Wałęsą w stylu nawiązującym do wyborczych plakatów z kampanii sprzed 30 lat. Jest też spora kolejka chętnych, by własnoręcznie udekorować siatkę na zakupy. Grupa młodych ludzi tka ekologiczne siatki z bawełny.

Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu po II wojnie światowej odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku przypada 30. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji w Gdańsku odbywać się będą obchody ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button