TRÓJMIASTO

„Święto Morza” 2021 w Gdyni. Szczegółowy program

Gdynia

Już od najbliższego piątku w Gdyni czeka nas tydzień pełen atrakcji – rozpoczyna się „Święto Morza”.

W tegorocznym programie znalazły się między innymi: regaty, parada żeglarska, koncerty i wystawy w przestrzeni miasta oraz interesujące wydarzenia w instytucjach kultury. Święto Marynarki Wojennej uczcimy m.in. odnowieniem chrztu ORP „Błyskawicy”, która wróci ze stoczni po generalnym remoncie.

„Święto Morza” to wydarzenie nawiązujące do tradycji z okresu II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy odbyło się w 1932 roku. Jego obchody okazały się ogromnym sukcesem, weszły do kanonu polskich świąt i odbywały się co roku do wybuchu II wojny światowej.

„Święto Morza” wróciło do kalendarza gdyńskich imprez w 2013 roku i jest organizowane cyklicznie w formie nawiązującej do przedwojennych tradycji miasta „z morza i marzeń”.

– Tak naprawdę, dla mieszkańców, atrakcje zaczynają się od soboty. Koncertem o godz. 17:00 w „Muszli” uroczyście otwieramy „Święto Morza”. Z kolei ostatnia niedziela czerwca to zwyczajowo święto Marynarki Wojennej. Przede wszystkim odbędzie się odnowienie chrztu „Błyskawicy”. Przyjadą córki Pani Cecylii Raczyńskiej, która była matką chrzestną okrętu i o godz. 13:00 odbędzie się uroczystość na pokładzie „Błyskawicy”, która do tego czasu wróci z remontu. Ciekawym wydarzeniem w Gdyni są też – dzięki Rotarianom i stowarzyszeniu Lions Club – miniatury dla osób niewidzących i wszystkich tych, którzy chcą je z bliska obejrzeć. Mamy już „Stefana Batorego”, „Błyskawicę”, „Dar Pomorza”, a teraz będzie ORP „Orzeł” – informuje Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Corocznie organizowaliśmy „Cudawianki”, ale wiadomo, że w tym roku nie możemy mieszkańcom zaoferować dużego koncertu na plaży. Niemniej zapraszamy przez cały weekend na atrakcje, które będą zlokalizowane właśnie tutaj, na bulwarze Nadmorskim. To będą warsztaty, spotkania, rozmowy, quizy na temat filmu. Oczywiście warsztaty robienia wianków, rzecz, na którą czekają wszystkie dziewczyny i kobiety w Gdyni. Ale to także oferta gdyńskich instytucji kultury – mówi Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury.

A na tych, którzy zgłodnieją – w otwartych po długiej przerwie lokalach gastronomicznych – czeka specjalne menu w ramach „szlaku kulinarnego oraz Jarmark Morski z ofertą regionalnych wyrobów i pamiątek.

Tegoroczne „Święto Morza” w Gdyni to także przedwojenny klimat nadmorskiego miasta, który przed Muzeum Marynarki Wojennej odtworzy Automobilklub Morski, wraz z grupami rekonstrukcyjnymi z okresu II RP, oraz Ligą Morską i Rzeczną.

– Z okazji 85 urodzin Automobilklubu Morskiego, przed muzeum staną przedwojenne samochody, a być może i motocykle. Rekonstruktorzy, odtwarzający ludność cywilną i wojsko z okresu II RP, urządzą punkt informacyjno–propagandowy Gdyńskiego Automobilklubu, oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Pojawimy się na bulwarze już w piątek, 25 czerwca i będziemy tam obecni aż do 27 czerwca – mówi Bartosz Gondek, członek zarządu AKM.

„Święto Morza” – szczegółowy program:

piątek 18 czerwca

 • godz. 12.00 Złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę
 • godz. 10.00 – 14.00 – pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego (wejście główne do budynku Wydziału Nawigacyjnego)
 • godz. 16.00 Otwarcie wystawy wyróżnionych fotografii z konkursu – Legenda Morska w Obiektywie 2020 r. Wystawa w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego potrwa do 28 czerwca
 • godz. 16.30 – Foto Spacer Morski
 • regaty klasy Open Skiff, puchar Arki Gdynia U15 i Mistrzostw Polski Młodzików 
 • wystawa obrazów i fotografii Jerzego Springera w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego
 • Dar Młodzieży w obiektywie studenta Wydziału Nawigacyjnego – przed budynkiem Wydziału Nawigacyjnego UMG (al. Jana Pawła II 3) 
 • wystawa fotograficzna 100.lecie Administracji Morskiej RP – Basen Prezydenta przy pirsie  Urzędu Morskiego w Gdyni

sobota 19 czerwca

 • godz. 11.00 Żeglarska Parada Świętojańska 
 • godz. 11.00 Cała naprzód! – rodzinna gra miejska Muzeum Miasta Gdyni,
 • godz. 11.00 „Powitanie Lata w Muzeum” spacer historyczny z zabytkami Marynarki Wojennej w tle 
 • godz. 11.00 – 15.00 – pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego (wejście główne do budynku Wydziału Nawigacyjnego, al. Jana Pawła II 3) 
 • godz. 12.00 – 18.00 Lato zaczyna się #wGdyni 
 • godz. 12.00 – 23.00 – FOODTRUCK CORNER – Bulwar Nadmorski 
 • godz. 13.00 – 17.00 – lato na Patio: Czary-mary jak Oskary – Gdyńskie Centrum Filmowe
 • godz. 17.00 Koncert Otwarcia w Muszli Gdynia: wystąpią Przemek Dyakowski i Joanna Knitter wraz z zespołem Take It Easy 
 • godz. 18.00 wernisaż festiwalu gdyńskiej grafiki kobiecej G8 w parku Kamienna Góra
 • godz. 18.30 – 22.30 – strefa chillout –  Lato zaczyna się #wGdyni 

Ponadto 

niedziela 20 czerwca

poniedziałek 21 czerwca 

wtorek 22 czerwca 

środa 23 czerwca

czwartek 24 czerwca

piątek 25 czerwca

sobota 26 czerwca

niedziela 27 czerwca 

(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button