POLSKA

Święto Lotnictwa Polskiego. Statki powietrzne Straży Granicznej

Święto Lotnictwa Polskiego

28 sierpnia obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. W tym dniu oddajemy hołd zarówno lotnikom poległym w czasie wojny jak i tym, którzy zginęli w czasie pokoju. To również święto funkcjonariuszy Straży Granicznej pełniących służbę w pionie lotniczym.

Lotnictwo Straży Granicznej prowadzi operacje lotnicze zarówno na granicy lądowej, jak i morskiej. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej w strefie nadgranicznej oraz ochrona granicy państwowej w przestrzeni powietrznej RP. Do głównych zadań lotnictwa Straży Granicznej należy prowadzenie działań obserwacyjno-rozpoznawczych mających na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz walkę z przemytem.

Statki powietrzne Lotnictwa Straży Granicznej wykorzystywane są we wspólnych operacjach koordynowanych przez Agencję Frontex, realizowanych na terytorium Polski oraz w innych państwach członkowskich. W latach 2009-2017 lotnictwo SG zrealizowało 18 misji w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej we współpracy z Agencją FRONTEX. W 2018 r. zaplanowano uczestnictwo w 2 misjach z czego jedną już zrealizowano.

Od 29 sierpnia śmigłowiec W-3AM Anakonda wraz 10-osobową załogą rozpocznie misję na greckiej wyspie Chios. W skład załogi wchodzi: 3 pilotów 3 operatorów, 3 mechaników oraz 1 oficer łącznikowy.

Statki powietrzne LSG wykorzystywane są również w akcjach poszukiwawczych.

Lotnictwo Straży Granicznej jako pierwsza organizacja lotnicza, wchodząca w skład Lotnictwa Służb Porządku Publicznego, w całości wdrożyła przepisy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) w zakresie obsługi technicznej statków powietrznych oraz w zakresie ciągłej zdatności do lotu statków powietrznych. Lotnictwo SG dzięki temu uzyskało certyfikaty, które umożliwiają prowadzenie działalności lotniczej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Aktualnie Straż Graniczna posiada 13 statków powietrznych: 4 śmigłowce PZL-KANIA, śmigłowiec W-3AM Anakonda, samolot M28 Skytruck, samolot M20 Mewa, 4 samoloty PZL-104MF Wilga 2000 oraz 2 samoloty ASP S15-1 Stemme. Samoloty Stemme są najnowszym statkiem we flocie lotniczej SG. Do patrolowania granic są wykorzystywane od września 2015 roku. Dzięki nowoczesnym systemom, w które wyposażone są samoloty Stemme możliwe jest prowadzenie obserwacji z bardzo dużych odległości.

Statki powietrzne SG stacjonują w 4 wydziałach lotniczych na terenie Polski. Dodatkowo LSG posiada własną bazę, w której realizowane są obsługi eksploatowanych statków powietrznych.

Personel lotniczy LSG liczy łącznie 58 osób: 22 pilotów, 36 operatorów/mechaników.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button