CIEKAWOSTKI

Święto Flagi Kaszubskiej 2022. Czarno-złota zawiśnie w Gdańsku

Góra Gradowa

18 sierpnia Kaszubi będą obchodzić Święto Flagi Kaszubskiej.

Na Górze Gradowej w Gdańsku po raz kolejny zawiśnie czarno-złota flaga Kaszub.

Święto Flagi Kaszubskiej obchodzone jest przez Kaszubów dopiero od kilkunastu lat, jednak już wpisało się w tradycje tego regionu. W obchody chętnie włączają się organizacje pozarządowe, jak i przedstawiciele samorządów, dzięki czemu na całych Kaszubach tego dnia spotkać można powiewające na masztach czarno-złote flagi.

Barwy kaszubskiej flagi pochodzą od kolorów widniejących w kaszubskim herbie: czarnego Gryfa na złotym polu i symbolizują trud pracy dający bogate owoce, np. wielomiesięczną uprawę słabej jakości gleb na Kaszubach dającą w sierpniu złote łany zbóż.

Święto to obchodzone jest na pamiątkę pierwszego publicznego zawieszenia kaszubskich flag 18 sierpnia 1929 roku, podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, którego twórcami byli młodzi nauczyciele pochodzący z Kaszub. Akt ten spotkał się z ostrą reakcją pochodzącego z Kujaw wicestarosty kartuskiego, por. Leona Paźniewskiego, który wysłał żandarmerię wojskową w celu ściągnięcia chorągwi mających według niego antypaństwowy charakter. Jan Trepczyk i Aleksander Labuda, liderzy Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, odmówili wydania flag i zagrozili wszczęciem buntu przeciwko władzy. Kompromisowym rozwiązaniem okazało się wywieszenie obok kaszubkich flag – flag polskich, co załagodziło sytuację.

– Na szczęście dziś możemy wywieszać nasze flagi publicznie bez żadnych zakazów jakie miały miejsce w czasie międzywojennym i za PRL. – mówi jeden z inicjatorów święta, Mateùsz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby. – I cieszymy się, że w obchody włączają się także samorządy, takie jak Miasto Gdańsk z prezydent Dulkiewicz na czele.

Dokładnie w południe na Górze Gradowej w Gdańsku zawiśnie największa kaszubska flaga przy akompaniamencie kaszubskiego hymnu. Organizatorzy obchodów święta na terenie Hevelianum w tym czasie rozdadzą czarno-złote flagi tym, którzy będą chcieli włączyć się w obchody wywieszając je w miejscach zamieszkania.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button