POLSKAŚWIAT

Światowy Ranking Wolności Prasy 2020. Spadek Polski na 62. miejsce! „Propagandowe media publiczne”

Światowy Indeks Wolności Prasy 2020

W najnowszym rankingu wolności prasy opublikowanym przez Reporterów bez Granic Polska zajmuje 62. pozycję.

W nim możemy przeczytać, że powodem tym jest ciągła nienawiść w mediach oraz zamach na sądownictwo.

Polska spadła na 62. miejsce o 3 miejsca w 2020 roku.

Reporterzy bez Granic (Reporters Sans Frontières) podkreślili, że media publiczne „pomagają rządowi w propagandzie” i „zioną nienawiścią”!
Rządowa kontrola nad sądownictwem niekorzystnie wpłynęła na wolność prasy. Niektóre sądy stosują art. 212 kodeksu karnego, który zezwala karanie dziennikarzy do roku pozbawienia wolności za zniesławienie. Do tej pory sędziowie nakładali tylko grzywny, a teraz wyłonił się klimat autocenzury dla niezależnych mediów.

Międzynarodowa organizacja pozarządowa twierdzi, że „rządowe przemówienia i wiadomości są pełne nienawiści” oraz „szefowie zwalniają pracowników, którzy nie chcą się im podporządkować”.

Reporterzy bez Granic opublikowali ranking wolności słowa na 2020, Polska spadła na 62 miejsce (-3 pozycje), powodem jest zamach na sądownictwo i rosnąca fala nienawiści w mediach – napisała na Twitterze Dominika Bychawska, członkini zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Koronawirus vs ograniczenie wolności mediów

Istnieje wyraźna korelacja między ograniczeniem wolności mediów w odpowiedzi na pandemię koronawirusa a pozycją kraju w Indeksie.

Zarówno Chiny (177. miejsce), jak i Iran (spadek o 3 miejsca – jest na 173. miejscu) cenzurowały epidemię koronawirusa w swoich krajach. Nawet w Europie premier Viktor Orbán z Węgier (- 2 na 89. miejscu) uchwalił ustawę związaną z koronawirusem. Chodzi tutaj o karanie do pięciu lat więzieniem za fałszywe informacje, co jest całkowicie nieproporcjonalne i przymusowym środkiem.

Norwegia zajmuje pierwsze miejsce w Indeksie czwarty rok z rzędu, a Finlandia ponownie zajęła drugą pozycję. Następna jest Dania (wzrost o 2 na 3. miejscu), ponieważ zarówno Szwecja (spadek o 1 na 4.), jak i Holandia (spadek o 1 na 5.) spadły w wyniku wzrostu nękania osób w sieci.

Na drugim końcu Indeksu niewiele się zmieniło. Korea Północna (spadek o 1 miejsce na 180. pozycji) zajęła ostatnią pozycję przed Turkmenistanem, podczas gdy Erytrea (178. pozycja) nadal jest najgorzej sytuowanym krajem Afryki.

Za czasów rządu PiS w 2016 roku Polska spadła z 18. na 47. miejsce, a w zeszłym roku była już na 59. pozycji.

Światowy Indeks Wolności Prasy 2020

Światowy Indeks Wolności Prasy 2020 – opracowany przez Reporterów bez Granic (RSF) – pokazuje, że nadchodząca dekada będzie miała decydujący wpływ na przyszłość dziennikarstwa, a pandemia Covid-19 uwypukla i wzmacnia wiele kryzysów, które zagrażają prawu do swobodnego wypowiadania się, niezależnych, różnorodnych i wiarygodnych informacji.

Wydany Indeks z 2020 r., który ocenia sytuację dziennikarzy każdego roku w 180 krajach i terytoriach, sugeruje że następne dziesięć lat będzie miało zasadnicze znaczenie dla wolności prasy ze względu na zbieżne kryzysy mające wpływ na przyszłość dziennikarstwa: kryzys geopolityczny (z powodu na agresywność reżimów autorytarnych); kryzys technologiczny (z powodu braku gwarancji demokratycznych); kryzys demokratyczny (z powodu polaryzacji i represji); kryzys zaufania (z powodu podejrzeń, a nawet nienawiści do mediów) oraz kryzys gospodarczy (zubożenie dziennikarstwa wysokiej jakości).

Ranking wolności prasy publikowany jest co roku od 18 lat.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button