TRÓJMIASTO

Agia Trias – największy masowiec w polskim porcie! Przywiózł.. węgiel z Kolumbii

Masowiec Agia Trias

Kolejny rekord wielkości statku w polskim porcie.

Agia Trias przypłynął do gdańskiego portu zewnętrznego (Port Północny) i zacumował przy tzw. Pirsie Rudowym. Jest to największy masowiec jaki został dotąd obsłużony w polskim porcie!

Jednostka ta klasy wielkościowej cape size ma nośność 185 820 ton. Wcześniejszy rekordzista 33 miesiące temu Frontier Jacaranda (182 757 ton nośności) cumował w Gdyni.

Co ciekawe masowiec Agia Trias przywiózł… węgiel, który załadował w Puerto Drummond w Kolumbii. Do Polski co „węglem płynie”. Pojawiają się komentarze, że statek ten powinien przypłynąć do Kolumbii ze „specjalną dostawą” od polskiego rządu, bo może też u nich już „tego produktu” brakuje…  😉

Agia Trias („Trójca Święta”) jest masowcem zbudowanym w 2002 roku dla japońskiego armatora. Od 2013 roku nosił nazwę Silver Road. Statek ma pojemność brutto 93 030, jest długi na 290 m i szeroki na 47 m.

Eurostat opublikował w styczniu raport,  w którym czytamy, iż Polska otrzymała 1,06 mln ton węgla z zagranicy.

W 2019 roku przyjechało do naszego kraju ok. 16,5 mln ton węgla. Z tego prawie 11 mln ton trafiło z Rosji, ponad 2 mln ton z Australii, prawie 1 mln ton z USA oraz ponad 1 mln ton z Kolumbii.

Zaś przykopalniane hałdy w Polsce wciąż rosną! Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że w lutym przybyło już ponad 7 mln ton „polskiego złota” przy kopalniach.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button