Jedna z najmniejszych dziewczynek urodzonych w Polsce przyszła na świat w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie. W dniu narodzin miała zaledwie 380 gramów. Dzięki troskliwej opiece lekarzy Patrycja wczoraj dołączyła do czekających w domu siostry i brata. Gratulacje rodzinie i personelowi szpitala złożył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
W przeddzień Światowego Dnia Wcześniaka ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii rodzice spotkali się z zespołem medycznym, aby podsumować leczenie córki i odebrać ją ze szpitala. Patrycja przyszła na świat w 29 tygodniu ciąży ważąc tylko 380 gramów. Jej brat bliźniak ważył 1200 gramów i opuścił szpital po 44 dniach obserwacji. Wczoraj dziewczynka dołączyła do brata Maurycego i 7-letniej siostry Gabrysi.
W dniu wypisu ze szpitala Patrycję odwiedził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wręczył rodzicom wyprawkę.
– Powitanie w Warszawie, Patrycji, jednej z najmniejszych dziewczynek urodzonych w Polsce i to w szpitalu, w którym przyszły na świat moje dzieci, to była wielka przyjemność i wzruszenie. Podobnie jak ja, Patrycja urodziła się dużo wcześniej niż wszyscy mogli się spodziewać, napędzając rodzicom sporo strachu, ale lekarze Szpitala św. Zofii byli doskonale przygotowani na jej nadejście. Dzięki temu dzisiaj może już dołączyć do swojej siostry i brata czekających na nią w domu. To najlepszy prezent na Światowy Dnia Wcześniaka, jaki mogliśmy sobie wyobrazić – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Gratuluję rodzicom, przede wszystkim mamie Patrycji, na której barkach spoczywał największy wysiłek. Ogromne brawa należą się także personelowi Szpitala św. Zofii. Dzięki nim możemy być pewni, że najmniejsi warszawiacy mogą liczyć na najlepszą opiekę – dodaje.
Prezydent Warszawy przekazał też prezenty dla rodziny w imieniu Jerzego Owsiaka, prezesa zarządu Fundacji WOŚP. Patrycja przyszła na świat w Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala św. Zofii, który nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
– Widok szczęśliwych wcześniaków tuż przed Światowym Dniem Wcześniaka to najlepsze podsumowanie naszych działań na rzecz intensywnej terapii noworodka. Fundacja wsparła te oddziały ogromną pomocą, a dzięki lekarzom- i personelowi medycznemu możemy cały czas, niemal każdego dnia, cieszyć się skutecznym ratowaniem zdrowia i życia tych najmniejszych Polaków – podkreśla Jerzy Owsiak.
Patrycja na drodze do zdrowia
W pierwszych dniach po narodzinach Patrycja wymagała wentylacji mechanicznej z powodu niedojrzałości płuc, dlatego była podłączona do respiratora i przebywała w inkubatorze. Jej wola walki była ogromna. Już z masą ciała ok. 1100 gramów została przeniesiona do łóżeczka, następnie przeniesiona z sali intensywnej opieki do sali opieki pośredniej. Patrycja bardzo szybko nauczyła się jeść smokiem. Już od pobytu w sali intensywnej terapii noworodka rodzice przytulali i kangurowali córkę.
– Patrycja przebyła długą drogę od urodzenia. Jako noworodek urodzony przedwcześnie, z tak małą urodzeniową masą ciała, pokonała dzielnie kolejne etapy intensywnego leczenia i zrobiła kamienie milowe w zakresie dojrzewania i rozwoju. Oczywiście gdyby nie olbrzymia wiedza, doświadczenie i zaangażowanie całego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, w tym zespołu rehabilitantów i neurologopedów oraz wysoce specjalistyczny sprzęt medyczny, nie udałoby się dzisiaj wszystkim cieszyć z tak dobrego stanu Patrycji – mówi dr Jadwiga Grabowska, neonatolog, która zajmowała się leczeniem dziewczynki.
Jak podkreśla dr Grabowska, na tym etapie życia dziecka rokowanie co do dalszego rozwoju wydaje się być pomyślne. Patrycja nadal pozostawać będzie pod opieką Poradni Neonatologicznej w Przychodni Szpitala Specjalistycznego św. Zofii, gdzie zespół specjalistów nadal będzie czujnie obserwował dalszy rozwój dziecka.
Mali pacjenci, wielka troska
Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie posiada najwyższy stopień referencyjności pod względem kompetencji, sprzętu i umiejętności personelu lekarsko-pielęgniarskiego, w leczeniu i opiece najbardziej chorych noworodków, w tym noworodków z ekstremalnie małą urodzeniową masą ciała. W 2020 roku leczył łącznie 950 dzieci, w tym 462 noworodki urodzone przedwcześnie – 83 z masą ciała urodzeniową poniżej 1500 gramów i 38 z masą ciała poniżej 1000 gramów. W tym roku, do końca października placówka otoczyła opieką 372 wcześniaki, 56 z masą urodzeniową poniżej 1500 gramów i 28 z masą ciała poniżej 1000 gramów. Do tej pory najmłodsza w historii szpitala dziewczynka, którą udało się uratować w placówce, urodziła się w 22 tygodniu ciąży z masą ciała 460 gramów. Patrycja jest najmniejszą pacjentka w historii szpitala.
(UMW)