POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Swiatłana Cichanouska w Polsce. „Dla nas Łukaszenka nie jest już przywódcą”

Dom Białoruski z nową siedzibą w stolicy

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską, która przebywa z wizytą w Polsce.

Swiatłana Cichanouska, kandydatka białoruskiej opozycji na prezydenta, przyjechała do Warszawy.

– Dla nas Łukaszenka nie jest już przywódcą. Przez lata Białorusini byli zastraszani i poniżani – mówiła Cichanouska.

Spotkanie premiera Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską (fot. Krystian Maj/KPRM)

Premier Morawiecki na Uniwersytecie Warszawskim i w Domu Białoruskim:

„Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy – w ramach naszego programu Solidarni z Białorusią staramy się wspierać ten białoruski głos wolności.

Polska wkrótce po sfałszowanych wyborach wezwała do spotkania Rady Europejskiej – cała UE wspiera naród białoruski w jego prawie do wypełnienia swojej woli do życia w demokracji. Europa jest otwarta na Białoruś i dla narodu białoruskiego.

Pomagamy w przekazywaniu prawdy o sytuacji na Białorusi, dziękuję za walkę z propagandą Łukaszenki. Walczymy, by ta sprawa była ciągle obecna na arenie międzynarodowej, we wszystkich demokratycznych państwach świata.

Walka o suwerenność, respektowanie praw narodu – te cele połączyły wszystkie siły polityczne w Polsce we wsparciu białoruskiego narodu. Jesteśmy pełni podziwu za walkę o demokrację, za odwagę narodu białoruskiego.

Chcemy realnej pomocy dla osób represjonowanych. Wszystkie osoby torturowane, bite mają możliwość pomocy w Polsce. Polska jest otwartym domem dla tych, którzy potrzebują pomocy. Będziecie mieli wsparcie ze strony Polski i Unii Europejskiej.

Jak słyszymy śpiewane przez Białorusinów „Mury” Jacka Kaczmarskiego to przypominamy sobie nasze doświadczenia walki o wolność. Te wyrazy solidarności przekazujemy narodowi białoruskiemu.

Przekazujemy klucze do Domu Białoruskiego, do tej siedziby dla wolnych Białorusinów w Warszawie, by dbali by ta walka o suwerenność, demokrację, zakończyła się sukcesem – to dar narodu polskiego dla narodu białoruskiego.

To wielki zaszczyt w tych murach witać naród białoruski. Dzięki ludziom wolnej Białorusi, którzy wolną demokratyczną Białoruś noszą w sercu, jesteśmy tak blisko sercem i polityką z Białorusinami.

Cieszę się że nasza walka jest ponad podziałami politycznymi. Dziękuję za wspieranie tej walki o naszą i waszą wolność na arenie międzynarodowej. Wierzę, że zakończy się zwycięsko.

Bracia Białorusini, poprzez nasz program Solidarni z Białorusią, otwarcie na Białoruś, animowanie tej sprawy na forum UE będziemy cały czas z Wami. Jesteśmy pełni podziwu wobec Waszej walki i męstwa. Niech żyje wolna Białoruś!”

Swiatłana po południu spotka się z szefem NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą.

Premier Morawiecki przekazał Swiatłanie Cichanouskiej zabytkową willę na Saskiej Kępie przy ul. Krynicznej 6 z przeznaczeniem na Dom Białoruski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button