W poniedziałek, 8 kwietnia w całym kraju rozpoczął się strajk nauczycieli.
Protest będzie trwał aż do odwołania. 7 kwietnia o godz. 19.00 odbyły się rozmowy „ostatniej szansy”. Nie przyniosły one żadnego kompromisu i dlatego nauczyciele przystąpili do strajku.
Z PiSem podpisała porozumienie tylko oświatowa „Solidarność”. O tym możecie przeczytać na stronie MEN:
https://www.gov.pl/web/edukacja/porozumienie-rzadu-z-solidarnoscia
Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych nie zaakceptowali rządowej propozycji.
Około 80% szkół (dane z referendum z marca) przystąpiło do bezterminowego protestu.
Która ze szkół rozpocznie protest, którzy nauczyciele (ilu z nich) przystąpią do strajku dopiero okaże się dzisiaj.
ZOBACZ mapę STRAJK NAUCZYCIELI 2019:
Warszawa – strajk nauczycieli
W Warszawie strajk obejmie 321 z 376 szkół i zespołów szkół. Na 352 przedszkola 158 przedszkoli będzie zamkniętych, bo dyrektor przedszkola nie będzie w stanie zapewnić nawet zajęć opiekuńczych.
Zaledwie 55 szkół i zespołów szkół nie strajkuje i odbywają się w nich lekcje (m.in. 30 szkół podstawowych, 9 liceów, 13 zespołów szkół).
176 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że są w stanie przynajmniej częściowo przeprowadzić zajęcia opiekuńcze. Są to m.in. 83 szkoły podstawowe, 37 liceów ogólnokształcących oraz 41 zespołów szkół.
Każda z dzielnic wraz z Biurem Edukacji gromadzi dane o liczbie wolontariuszy. Zgłaszają się do nas organizacje pozarządowe skupione w Komisji Dialogu Społecznego ds. Edukacji, kluby sportowe, harcerze, Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, SGH. To burmistrzowie w porozumieniu z dyrektorami będą delegować wolontariuszy do konkretnych szkół.
145 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że nie są w stanie przeprowadzić nawet częściowo zajęć opiekuńczych. Jest to m.in. 101 szkół podstawowych, 6 zespołów szkolno-przedszkolnych, 9 zespołów szkół i 27 liceów ogólnokształcących. W części placówek liczba strajkujących nauczycieli sięga nawet 100%.
(własne, UMW)